Владо изпълни мисията си в Кунео

Владимир Николов спечели 17-то отличие в кариерата си Снимка: campioni.cn
Владимир Николов спечели 17-то отличие в кариерата си

Капитанът на националния отбор по волейбол Владимир Николов и неговият клубен тим - Бре Банка Ланути Кунео изпращат един от най-успешните си сезони.  През тази година съставът спечели две от три възможни отличия и игра три финала.

За първи път Кунео, в чиято история има запазено място за още един българин - Любо Ганев - успя да спечели шампионската титла на Италия. Скудетото се озова в ръцете на капитана Вуут Вийсманс късно снощи след успех на финала над Трентино БетКлик с 3:1.

Владимир Николов се отчете с 16 точки, а медиите в Италия днес не му спестиха похвалите. За изявите си той получи оценка 8,5. Повече от него има само съотборника му Симоне Пароди, който взе 9.0 и бе избран за най-полезен състезател.

Преди месец Владо и съотборниците му взеха и Купата на европейската конфедерация - втория по престиж трофей в турнирите на стария континент.

През януари съставът игра и финал за купата на Италия, отново срещу Трентино БетКлик. Тогава Кунео отстъпи със същия резултат, с който снощи спечели - 1:3. Заради всичко това медиите на Апенините поставиха на Бре Банка Ланути Кунео отборна оценка 9. Съперникът им на финала - Трентино БетКлик получи толкова за показаното в редовния сезон и 7 за изявите си във финала.

Общият брой на изиграни мачове от Кунео през тази година е 49. Загубите са само 8. Без поражение приключи участието в европейските клубни турнири. Шест са загубите в редовния сезон на серия А1, една в плейофите и една в турнира за Купата на Италия.

Съперникът им във финала Трентино има зад гърба си 56 мача. Воденият от Радостин Стойчев състав спечели три от възможните четири трофея, с което се доближава като показател до новия шампион. Това е втори пореден загубен финал за титлата от Трентино. През миналия сезон Казийски и компания сдадоха титлата на Копранордмеканика Пиаченца с Христо Златанов.

За Владимир Николов това е втора шампионска титла в Италия. Преди два сезона той отново бе на върха, тогава като състезател на Трентино БетКлик. В кариерата си той има вече 17 медала от различни първенства и турнири, постижение, с което малко волейболисти у нас могат да се похвалят. Само през тази година диагоналът изигра 35 мача в първенство №1 в Европа и заби 579 точки. Това му отреди петото място при реализаторите в серия А1. След него остана Матей Казийски, който в същия брой срещи има 528 точки.

Със спечелената снощи титла Владо изпълни и второто обещание дадено пред феновете на тима през 2008 г. когато се присъедини към състава. Тогава българинът бе категоричен - „Идвам, за да помогна на отбора да стане шампион на Италия и да спечели Купата на CEV". Целите вече са постигнати. Догодина, ако остане в състава, Николов има ново предизвикателство - да опита да повтори постижението на Матей Казийски и да стане вторият наш волейболист с две титли в Шампионската лига.