Положителен баланс

Сегашният национален селекционер на България има положителен баланс срещу всички съперници в квалификационната ни група за Световното в Бразилия през 2014 г. Снимка: Getty Images
Със сигурност Матеус не се страхува от Италия, Дания и Чехия - дано предаде същото и на възпитаниците си! Снимка: Getty Images

След изтеглянето на жребия за квалификациите за Мондиал 2014 в Бразилия, мненията се разделиха относно съперниците на България - Италия, Дания, Чехия, Армения и Малта.

Според преобладаващата нагласа първите три противника са кошмарни за "лъвовете" - особено суперсилата Италия, но и датчани и чехи, срещу които също имаме негативна статистика в досегашните си срещи и особено в квалификационната борба за световно първенство.

Ако се опитаме да намерим положителната гледна точка обаче, то в момента България има национален селекционер, който е побеждавал и трите противника като играч и няма защо да се страхува от тях.

Естествено, той го е правил в други времена и като част от мощния Бундестим, но все пак нека да видим историята на Лотар в мачовете с толкова плашещите ни Италия, Дания и Чехия.

Лотар Матеус срещу Италия

Халфът дебютира в националния отбор на тогавашната ФРГ още на 19 през 1980 г. като играч на Борусия (Мьонхенгладбах). На 21 става част от отбора-сребърен медалист от Мондиал'82, макар че не играе на самия финал с Италия, който Бундестимът губи с 1:3 от Паоло Роси и компания.

Скоро след това - през пролетта на 1984 г. двете страни се срещат отново в приятелски мач по случай 80-ата годишнина от създаването на Международната футболна федерация ФИФА и германците взимат частичен реванш, побеждавайки с 1:0 с гол на мощния защитник Ханс-Петер Бригел.

Нашият човек вече започва да се утвърждава като основен играч и записва 45 минути, макар и в отбрана, заменяйки на почивката Карл-Хайнц Фьорстер.

Именно Матеус има решаващата "дума" при следващия сблъсък с "адзурите" - отново в контрола, играна през април 1987 г. в италианския град Авелино, когато вече е титуляр в средата на терена. Нападателят на домакините Алдо Серена открива през първото полувреме, но Матиас Хергет изравнява скоро след това. В 76-ата минута именно Матеус получава доверието на Франц Бекенбауер да изпълни отсъдената дузпа и донася победата на отбора си.

Двата футболни гиганта се срещат и в Дюселдорф на откриването на домашното Евро'88 и, както често се случва в такива срещи, предпазливостта надделява и мачът завършва 1:1.

На Световното първенство в Италия през 1990 г. ФРГ и домакините за малко се разминават да играят отново един срещу друг на финала, след като "Скуадра адзура" отпада с дузпи от Аржентина, което в крайна сметка е добро развитие за "маншафта", защото получават възможност да вземат реванш за Мондиал'86 срещу Диего Марадона и компания и ликуват с титлата, а Матеус е най-добрият им играч и печели "Златната топка" същата година.

Много силният по това време състав на Италия все пак успява да победи веднъж германците с Лотар в състава - в контролна среща през 1992 г., когато намиращият се на върха на славата си Роберто Баджо носи победата с попадение от дузпа.

През 1994 г. обаче Матеус затвърждава положителния си баланс срещу "адзурите" в друг приятелски мач, част от подготовката за световното в САЩ (нататък знаете историята), с победа с 2:1, когато Клинсман прави обрат с два свои гола.

Лотар Матеус срещу Дания

"Запознанството" на настоящия национален селекционер на България с датчаните не започва по най-добрия начин, след като в груповата фаза на Мондиал'86 в Мексико "червеният динамит" избухва и срещу германците и ги отнася с 2:0. Дания се класира напред с пълен актив и... се натъква на Испания, която я побеждава с 5:1 на осминафинала! Мнозина подозират ФРГ в тактическа загуба, защото немците завършват втори и продължават срещу далеч по-лесен съперник в лицето на Мароко, който обаче е елиминиран доста трудно с прочут гол на Матеус от пряк свободен удар в 87-ата минута. Трудно или не, пътят към финала е открит и Бундестимът се окичва със сребърните медали, прекланяйки глава пред Аржентина на Диего Марадона.

Още същата година германците взимат и своеобразен реванш от Дания, побеждавайки с 2:0 в контрола в Копенхаген.

Същият резултат се повтаря и в групите на Евро'88, когато с голове на Юрген Клинсман и Олаф Тон ФРГ повторно наказва скандинавците и ги изпраща преждевременно у дома.

Матеус пропуска следващото европейско първенство през 1992 г., като може би това е и една от причините за сензационната победа на Дания на финала над германците.

За Лотар обаче балансът си остава все така положителен, като към него се добавя и победата с 1:0 в друг приятелски мач през 1990 г.

Лотар Матеус срещу Чехия

Още по-силни са резултатите на Матеус срещу чехите - 4 победи от 4 мача и голова разлика 7:2 през 80-те години, когато двете страни все още са ФРГ и Чехословакия.

Лотар има и два гола във вратата на този съперник - първо при разгрома с 5:1 в Прага в световна квалификация през 1985 г., а след това и още по-важно попадение от дузпа, с което бъдещите световни шампиони елиминират Чехословакия на четвъртфинала на Мондиал'90.

Срещу Армения очаквано той няма опит от директни двубои, а още по-очаквано балансът му е изцяло положителен срещу Малта - една победа като футболист на Бундестима и две като национален треньор на Унгария в квалификациите за световното първенство през 2006 г., когато бяхме в една група.

На фона на всички гореизложени факти, селекционерът на България определено няма от какво да се страхува в Група "В" на зона "Европа". Дано победният му дух се пренесе и върху футболистите на България и през есента на 2013 се поздравим с класиране за Световното в Бразилия!