Финални акорди и ново начало

Димитър Бербатов вкара два гола за обрата срещу Блекпул от 0:2 до 3:2 през януари, а сега ще се нуждае от същата продуктивност, за да се пребори с Карлос Тевес за голмайстор на Висшата лига
Снимка: Getty Images
Отборите на Уулвърхемптън и Блекбърн са два от петте отбора, борещи се за спасение в Премиършип и излизат в директна битка помежду си в последния кръг Снимка: Getty Images
Миналогодишните шампиони на България Литекс се нуждаят само от точка срещу Локомотив (София), за да дублират титлата си
Ювентус - Наполи бе супердерби в края на 80-те години, а сега само победа и чудо на мача Рома - Сампдория могат да класират "бианконерите" за Лига Европа Снимка: Getty Images

НАЙ-ИНТЕРЕСНИТЕ МАЧОВЕ ПРЕЗ УИКЕНДА

"А" ГРУПА НА БЪЛГАРИЯ

Локомотив (София) - Литекс, събота, 18:00 ч.

"Оранжевите" от Ловеч могат да дублират титлата си от миналата година при победа в този мач, но вероятно тържествата ще се отложат за следващия кръг, тъй като точките са жизнено важни за домакините, които ще борят на живот и смърт за четвъртото място.

Локомотив (Пловдив) - ЦСКА, събота, 18:00 ч.

Пловдивските "железничари" се борят със софийските адаши и Черно море за скъпоценната четвърта позиция в крайното класиране и ще са пределно мотивирани за разлика от съперника си, в чийто състав Милен Радуканов ще даде почивка на някои от титулярите предвид финала за Купата в сряда. Проблемът при "черно-белите" е, че централният им нападател Базил де Карвальо твърдо е аут заради поредната си контузия, партньорът му Николас Раймонди също е под голяма въпросителна, а същото е положението и с младоците Рангел Абушев и Илиян Марчев, които са алтернативи в атаката. Вероятно сръбският треньор Николич ще мисли някакъв вариант с опитните флангови щурмоваци Здравко Лазаров и Йордан Тодоров, но е възможно и да дебютира набеденият за гей любовник на братята Бенжелюн техен сънародник Димитри Дюран. Мизерията се допълва и от това, че именно двамата защитници също са извън строя, като Юнес е наказан, а Самир е с травма.

ВИСША ЛИГА НА АНГЛИЯ

Тотнъм - Бирмингам, неделя, 18:00 ч.

Този мач е с изключително висок залог и за двата отбора, тъй като Тотнъм се нуждае от победа, за да влезе в Лига Европа в случай че Ливърпул бие неиграещият за нищо Астън Вила. Носителят на Купата на Лигата Бирмингам пък е застрашен от изпадане и даже точка може да му помогне в тази мисия, но равенството би изхвърлило "шпорите" от евротурнирите.

Манчестър Юнайтед - Блекпул, неделя, 18:00 ч.

У нас този мач ще бъде гледан с огромен интерес заради титулярното място на Димитър Бербатов, обещано днес от сър Алекс, и интригата около голмайсторската титла в Премиършип. България ще стиска палци на своя най-добър футболист в момента, но щастието за едни, както обикновено, е нещастие за други - симпатичният отбор на "мандарините" е много вероятно да отпадне след само един сезон във Висшата лига, макар че Фъргюсън обеща да даде почивка на някои от титулярите си преди финала в Шампионската лига след седмица. Но като видим кои са резервите (Скоулс, Бербатов, Флетчър, Андерсон) става ясно, че положението далеч не е така... оранжево.

Уулвърхемптън - Блекбърн, неделя, 18:00 ч.

Този мач е нещо като финален плейоф за оставане в елита на Англия, тъй като Уулвс и Роувърс плюс Уигън, който играе като гост на Стоук Сити, допълват петицата на кандидат-изпадащите. В зависимост от изхода на останалите три срещи, равенството би могло и да спаси двата отбора, но и да ги закопае едновременно. "Троен" мач, както и да го погледнеш.

СЕРИЯ "А" НА ИТАЛИЯ

Ювентус - Наполи, неделя, 21:45 ч.

Ювентус приключва в неделя един от най-слабите сезони в историята си, като само чудо (да се разбира победа на изпадналия Сампдория над Рома като гост) може да им осигури участие в Лига Европа. Срещу себе си имат участникът в Шампионската лига Наполи и техен стар враг от края на 80-те, когато тези два клуба и Милан си оспорваха първенството в Италия. Настроението при гостите би трябвало вече да е ваканционно, така че определено Юве е фаворит в това дерби на кръга.

Удинезе - Милан, неделя, 21:45 ч.

Четвъртият посреща шампиона и мачът обещава да е интересен. Домакините се нуждаят само от точка, за да си гарантират мястото в Шампионската лига, но "росонерите" обещаха да подходят сериозно към двубоя и да играят за честта си. Конкурентът на фриуланите за четвъртото място Лацио гостува на вече спасилия се Лече и най-вероятно ще вземе трите точки, така че в Удине определено ще е напечено.

ЛИГА 1 НА ФРАНЦИЯ

Пари Сен Жермен - Лил, събота, 22:00 ч.

Столичани имат възможност да си върнат за загубата на финала за Купата и на свой терен да прецакат титлата на Лил, който се нуждае от само точка, за да празнува мач преди края. Все още действащият шампион Олимпик (Марсилия), който е втори на пет точки от "кучетата", приема Валансиен в мач, който е твърда единица, така че все още нищо не се знае и е възможно първенството да бъде инфарктно решено в последния кръг.

БУНДЕСЛИГА НА АВСТРИЯ

Рапид (Виена) - Аустрия (Виена), неделя, 17:00 ч.

СУПЕРЛИГА НА ГЪРЦИЯ, ПЛЕЙОФИ ЗА ШАМПИОНСКАТА ЛИГА И ЛИГА ЕВРОПА

Панатинайкос - ПАОК, неделя, 20:30 ч.

Единият гранд на Гърция Панатинайкос миналата година стъпи на върха за пръв път от 2004 насам, прекъсвайки серията от пет поредни титли на кръвния враг Олимпиакос (Пирея). Сега обаче "червено-белите" се върнаха на върха, а за "детелините" остана да се борят в плейофите за второто място в Шампионската лига. Четворката, която трябва да излъчи щастливия победител и двама участници в Лига Европа, се състои още от солунския ПАОК (9 точки от 4 мача), столичния АЕК (8) и изненадващо присъстващия там Олимпиакос (Волос) с 3. Панатинайкос има 7, благодарение на допълнителните 3, които по регламент получи като втори в класирането от редовния сезон. В първия мач от баражите ПАОК победи на своя стадион "Тумба" с 2:1, а сега атиняни трябва да си го върнат, ако искат да запазят шансове за най-престижния и богат международен турнир.

СЕРИЯ "А" НА БРАЗИЛИЯ

Флуминензе - Сао Пауло, нощта на неделя срещу понеделник, 0:30 ч.

Докато в Европа първенствата приключват, Кампеонато Бразилейро започва наново. Най-интересният двубой от първия кръг е между шампиона Флуминензе и гранда Сао Пауло, който завърши на разочароващото седмо място. Гостите са с амбиции за много повече от миналия сезон, но и тази година претърпяха разочарования, след като отпаднаха на полуфинала на първенството на щата Сао Пауло от бъдещия шампион Сантос, а след това и на четвъртфинала на Купата на Бразилия от скромния Авай. Тези слаби резултати доведоха до уволнението на известния треньор Пауло Сезар Карпеджани, като за решението на ръководството допринесе и конфликтът му с 39-годишната звезда Ривалдо, който се вбеси от това, че го държи резерва.