Обяснено: Защо Джунейт Чакър бе прав да не отсъди втора дузпа за Нигерия при играта с ръка на Маркос Рохо

Ключовото във всички тези спорни ситуации на игра с ръка е думичката "умишлено" Снимка: Getty Images
Ключовото във всички тези спорни ситуации на игра с ръка е думичката "умишлено"

Аржентина се измъкна от тежката група D, постигайки трудна победа срещу Нигерия с 2:1.

Лионел Меси най-накрая блесна на Световното и изведе „албиселесте“ напред в резултата още в 14-ата минута, а малко по-късно можеше да вкара и втория си гол на Мондиал 2018, но ударът му от пряк свободен удар намери лявата греда.

Нигерийците успяха да изравнят в началото на второто полувреме от дузпа чрез Виктор Моузес, а в 86-ата минута Маркос Рохо хвърли неадекватния Диего Марадона и цяла Аржентина в екстаз с победния си гол.

Малко преди това именно Рохо игра с ръка в наказателното си поле, но въпреки че разгледа видео повторението, съдията Джунейт Чакър отказа да покаже бялата точка за втори път. И беше прав. Ето защо:

Според правилата на ФИФА, в които са изредени надлежно и четирите случая, в които може да се използва технологията за видео повторения (VAR), е подробно описано и нарушенията, при които се отсъждат преки свободни удари, следователно и дузпи.

Точно там е записано, че не всяка игра с ръка в наказателното поле означава задължително дузпа. За да бъде отсъден 11-метров наказателен удар играта с ръка трябва да бъде умишлена, което е описано така в правилата на ФИФА: „Играта с ръка означава играчът умишлено да е направил контакт с топката“.

А за да реши, че е умишлена, съдията трябва да вземе предвид следните три критерия:

• Движението на ръката към топката (не на топката към ръката)
  • Разстоянието между противника и топката (неочаквана топка)
  • Позицията на ръката невинаги означава, че е налице нарушение на правилата

И трите критерия бяха налице при ситуацията с играта с ръка на Маркос Рохо. Нямаше движение на ръка към топката, ударът с ръка беше след рикошет при опит на Рохо да изчисти топката с глава и „позицията на ръката невинаги означава, че е налице нарушение на правилата“.

В понеделник вечер имахме подобна ситуация в двубоя на Португалия срещу Иран. Тогава топката рикошира в ръката на Седрик Соареш след игра с глава на ирански футболист – ситуация, в която също можеше да не се отсъди дузпа заради близостта между противника, топката и ръката на защитника. Енрике Касарес обаче я отсъди.

Въпреки че имат комфорта на видео повторенията, хубаво е, че ФИФА все още дава пълната власт в ръцете на съдиите. Те са хората, които решават, а VAR може единствено да им помогне във взимането на решенията.

Няма как да няма грешки, когато се въвежда нещо революционно като видео повторенията, но, трябва да признаем, че несправедливостите намаляват. А колкото и да бъде оплювана технологията, това е едно обикновено повторение, което просто е на разположение не само на феновете, но вече и на съдиите.

А колкото до съдиите – докато човешкият фактор е „жив“, никой няма да бъде застрахован от грешки.