Германска сага

За седми път тази година България ще играе с Германия, този път на четвъртфинал на Олимпиадата Снимка: fivb.org

Довечера българският национален отбор по волейбол ще играе за седми път тази година срещу Германия, този път на четвъртфинал на Олимпиадата в Лондон. Дори и най-запалените фенове на този спорт у нас сигурно не помнят как минаха тези шест мача между двата тима, пет от които бяха в Световната лига, но резултатът е 3:3 победи. Всъщност, най-важната загуба за българите от Германия дойде на 12 май, когато селекцията на Радостин Стойчев падна с 1:3 на полуфинала на олимпийската квалификация в София.

След това мач се стигна до уволнението на Стойчев, а от националния отбор се отказаха Матей Казийски и Андрей Жеков, като бившият селекционер вече регистрира един неуспешен опит да свали президента на федерацията Данчо Лазаров, но тази битка не е приключила.

Германската агенция DPA обръща специално внимание на скандалите в българския волейбол, белязали 2012 и акцентира на нещо, на което родните медии упорито не обръщат внимание - след уволнението на Стойчев националният ни отбор не успява да си изгради собствен облик.

„Скандалите между Стойчев и Лазаров доведоха до напускането на голямата звезда в световния волейбол Матей Казийски. Помощникът на Стойчев - Найден Найденов, сега води българския отбор и състезателите показват различна игра под негово ръководство", се казва в материала на DPA.

Играчите на Найденов бяха разгромени от Аржентина, но след това категорично надиграха Италия.

Сега остава да видим кое свое лице ще покаже България довечера срещу Германия.

България влиза на четвъртфиналите като победител в група А, а Германия завърши груповата фаза на 4-а позиция в група В. Победителят от този двубой ще играе на полуфиналите срещу спечелилия мача Русия - Полша, който довечера също стартира в 23,30 ч.

Една от звездите на България - Цветан Соколов, не подкрепя тезата, че националният ни отбор не може да намери облика си.

„Играта ни не се променя, просто Аржентина винаги е била много труден съперник за нас. Срещу Италия играхме тактически и се получи както трябва - обясни пред вестник Дневник Соколов. - Германците са един много класен отбор и не е по-слаб от останалите три от тези, които продължиха на четвъртфиналите от другата група. Силното им качество е, че играят много изчистен и правилен волейбол. Те винаги се раздават на максимума на възможностите си, имат силни единици, но са много добри колективно. Така че този мач няма да е по-лесен от който и да е друг в Лондон."

Още по-дипломатично и клиширано пък беше изказването на Найден Найденов след победата с 3:0 гейма срещу Италия.

„Всичко е до настройка. Нещата се подобриха. Искам да благодаря на всички, които ни подкрепят и които ни обичат. Мисля, че досега ги зарадвахме" - обясни Найденов. - Играем мач за мач, няма значение дали е четвъртфинал или полуфинал. Германия е много добре познат съперник. Естествено, че след като се бориш да станеш първи, не мога да кажа, че най-слабият е четвъртия. Не мога да кажа, че Германия е по-слаб от другите отбори."

На 12 май загубата от Германия беше приета като трагедия, но днес българските волейболисти имат възможност за реванш. И се надяваме да покажат истинското си лице - на силен, мотивиран и истински отбор. Защото клишетата «Мач на годината», «Решителен сблъсък» и т.н радват медиите, но всъщност отново става въпрос за един мач. След него винаги идва друг, без значение дали ще на Олимпиадата или на следващите квалификации за голям турнир.

Може пък обратите в българския волейбол да са накарали феновете, медиите и всички съпричастни да се отърсят от емоционалните лутания и да погледнат по-реалистично на ситуацията - България има шанс да влезе сред най-големите в олимпийския волейбол, от Найденов и момчетата му зависи дали това ще стане. А изгонването на Данчо Лазаров ще почака още малко.