Неочакван герой изпрати Франция на финал

Юмтити е героят за Франция със страхотното си представяне в защита и отбелязването на победния гол Снимка: Getty Images

Франция е първият финалист на Световното първенство в Русия.

"Петлите" победиха Белгия с 1:0 в полуфинала и вече са само на един мач от световната титла. Гол с глава на Самуел Юмтити след корнер реши равностойната среща, в която и двата тима имаха своите възможности за победа.

Първата част мина при поделено надмощие и добри положения и пред двете врати.

Белгийците започнаха силно и се настаниха в половината на съперника. В 19-ата минута Еден Азар стреля опасно, топката се отклони в главата на Варан и мина на сантиметри над гредата.

След корнера Тоби Алдервейрелд се извъртя и стреля опасно, но Лорис направи ефектно спасяване.

Франция заигра по-силно във втората част на полувремето.

В 39-ата минута Бенжамен Павар беше изведен на идеална позиция отдясно, но шутът му се отби в крака на Куртоа и така вратарят предотврати сигурен гол.

Белгия опита да притисне "петлите" и в началото на второто полувреме, но точно тогава получи гол. При центриране от корнер на Гризман Самуел Юмтити засече с глава на близката греда и остави Куртоа безпомощен - 1:0.

Няколко минути по-късно Жеру можеше да реши всичко, след като беше изведен с брилянтен скрит пас от Мбапе.

"Червените дяволи" тръгнаха да връщат гола и в 65-ата минута изстрел на Фелайни с глава мина опасно близо до гредата. Влезлият като резерва Дрис Мертенс отправи още няколко центрирания отдясно, но без успех.

В 81-ата минута Аксел Витсел стреля от дистанция, но Уго Лорис спаси и този път.

В 96-ата минута Куртоа запази вече твърде крехките надежди на Белгия със спасяване срещу останалия срещу него Толисо. Времето обаче свърши за белгийците и шансовете им за финал приключиха.

Франция ще излезе в мача за трофея на 15 юли срещу победителя от другия полуфинал между Хърватия и Англия.

Ден по-рано Белгия ще изиграе двубоя за трето и четвърто място.