...и накрая печелят германците. Още 7 неща, които научихме
Sportcafe
На полуфинал въпреки най-лошите дузпи в историята...
Снимка: Getty Images
1. Тактическото ехо от 2012 г. Льов реагира след загубата на полуфинала преди 4 години. Тогава Бундестима бе сочен за фаворит, но селекционерът направи рокада - издърпа Тони Кроос напред в халфовата линия за сметка на Месут Йозил. Това обаче не спря Андреа Пирло, който игра изключително и имаше основен принос за триумфа на "скуадра адзура". Сега Льов направи нещо подобно в Бордо - адартира схемата към силните страни на съперника. Той предпочете да излезе с трима защитници и само един нападател - на това му се казва наситена средна линия.
2. Тони Кроос остана изолиран. Схемата на Льов доведе до това, че единствено фланговите футболисти имаха достатъчно време и пространство. Йозил и Мюлер трудно получаваха топката, а загубата на Кедира остави отбора без халф, който покрива периметъра между двете наказателни полета. Всичко това отново изолира Кроос, който рядко получаваше добра възможност да комбинира със съоторниците си в предни позиции. И логично звездата на Реал Мадрид изигра най-слабия си мач на турнира.
3. Бонучи засенчи Боатенг. От началото на Евро 2016 върви спор относно това кой е най-добрият централен защитник. За някои това е Жером Боатенг, други посочват Леонардо Бонучи. Този мач бе шансът да видим кой е прав и кой греши. Само Боатенг знае защо, по дяволите, скочи в наказателното поле с разперени ръце за дузпата. А и като цяло се представи под обичайното си ниво. А Бонучи върна своите в мача с попадението си от дузпа.
4. Гомес взе реванш. През 2013 г. нападателят напусна Байерн, за да не седи на пейката за сметка на Марио Мажджукич. След 159 гола в 276 мача от Бундеслигата той се присъедини към Фиорентина. Нещата във Флоренция не се развиха по план - само девет срещи като титуряр в дебютния сезон, 20 мача и 4 гола през втория. Това го прати в Бешикташ - 26 попадения в 33 двубоя, гарнирани с титлата на Турция. Сега Марио получи шанс да се изправи срещу познати лица от Серия А. И макар че пропусна шансовете си да се разпише, накрая получи своето отмъщение.
5. Завръщането на Буфон в Бордо. За последно Италия игра във френския град на Мондиал 1998 - 2:2 срещу Чили. Тогава 20-годишният Джанлуиджи седеше на пейката. 18 г. по-късно той се завърна като капитан на страната си с 161 мача зад гърба си. 38-годишният исполин обаче напусна Бордо, облян в сълзи.
6. Симоне Дзадза се прочу. Да, точно това бе смяната на Антонио Конте в 120-ата минута. Дзадза не докосна топката нито веднъж, преди да застане срещу Мануел Нойер при дузпите. И предложи вероятно най-нескопосаното изпълнение в историята на европейските финали.
7. Правилото за жълтите картони трябва да бъде променено. Споменахме го и след Уелс - Белгия. 12 футболисти на Италия влязоха в четвъртфинала с нагласата, че при ново предупреждение пропускат следващия мач. Това е напълно нелепо - проблемът се появи заради разширяването на формата и добавянето на един допълнителен етап. УЕФА трябва да се коригира още след 4 години. А защо не и да обяви амнистия още следващата седмица...