И шведската стомана не спря шампионския устрем: 6 извода след Юве - Рома 1:0

С 16-ата си победа в шампионата, торинци възстановиха осемте точки преднина пред преследвача Наполи, а „вълците" вият гладно на 10-ото място в Серия А. Вижте в галерията изводите след мача.
1. Играта на бековете на Ювентус принуди Ди Франческо да извади Флоренци
Алекс Сандро започна изключително активно срещата и създаде големи неприятности на играещия в неговата зона Сантон. Енергията на левия бек на Ювентус беше неизчерпаема и до 20-ата минута на мача беше отправил три изстрела към вратата на гостите. В първата половина от полувремето, бразислкият бек играеше повече като крило, отколкото като защитник. Често се налагаше Сантон да бъде подпомаган от Манолас или Кристанте, за да може по някакъв начин Сандро да бъде неутрализиран. С течение на двубоя агресивността в нападение на бранигеля като че ли спадна, а и, може би, играчите на Рома се усетиха  как да му противодействат. Де Шилио пък асистира за победния гол в мача. Бившият играч на Милан не беше така активен във фаза атака като реактивния Алекс Сандро, но успя да опази зоната си от пробивите на Флоренци. Фактът, че Еузебио Ди Франческо замени капитана си на полувремето, показва, че Матия се е справил отлично с поставените му задачи. Без много да блести, той се отчете с асистенция и принуди Ди Франческо да замени капитана си. Снимка: Getty Images

Алекс Сандро започна изключително активно срещата и създаде големи неприятности на играещия в неговата зона Сантон. Енергията на левия бек на Ювентус беше неизчерпаема и до 20-ата минута на мача беше отправил три изстрела към вратата на гостите. В първата половина от полувремето, бразислкият бек играеше повече като крило, отколкото като защитник. Често се налагаше Сантон да бъде подпомаган от Манолас или Кристанте, за да може по някакъв начин Сандро да бъде неутрализиран. С течение на двубоя агресивността в нападение на бранигеля като че ли спадна, а и, може би, играчите на Рома се усетиха как да му противодействат. Де Шилио пък асистира за победния гол в мача. Бившият играч на Милан не беше така активен във фаза атака като реактивния Алекс Сандро, но успя да опази зоната си от пробивите на Флоренци. Фактът, че Еузебио Ди Франческо замени капитана си на полувремето, показва, че Матия се е справил отлично с поставените му задачи. Без много да блести, той се отчете с асистенция и принуди Ди Франческо да замени капитана си.
2. Въпреки отдадеността в защитен план, Супер Марио намери време да порази вратата на Олсен
Освен че отбеляза единствения и победен гол в мача, Марио Манджукич беше много полезен и във фаза защита, връщайки се дълбоко в своята половина и борейки се около корнера с фланговите състезатели на „вълците”. При една ситуация през второто полувреме точно хърватският състезател на Ювентус с отличен шпагат пред наказателното поле на Шчесни предотврати далечен удар към полския страж. Марио има 8 гола до този момент през сезона и е топ фигура в схемата на Макс Алегри. Снимка: Getty Images

3. В Торионо Роналдо разбра, че отборната играе е над ефектния индивидуализъм
Определено се забелязва промяна в играта на Роналдо, откакто пристигна в Ювентус. Докато в Реал целият отбор играеше за него и португалецът бележеше хетрик след хетрик, то в новия си тим е далеч по-тактически дисциплиниран и отборен състезател. Мегазвездата на „старата госпожа” отправи 10 удара към очертанията на вратата на „вълците”, но в няколко случая беше отчаян от великолепните намеси на Олсен. В края на срещата асистира за гол на Дългас Коща, но той беше отменен от главния съдия след консултация с ВАР. С 11-те си гола Роналдо е топ голмайсторът на Ювентус и изостава само на две попадения от поляка Пятек. Снимка: Getty Images

4. С уменията си Олсен накара тифозите на Рома да забравят за Алисон

Шведският национален вратар изигра невероятен мач и единствено спасяванията на стража на „вълците” бяха причината Юве да не запише по-убедителна победа, а мачът да е отворен за „джалоросите” до самия му край. Особено ефектни бяха спасяванията на ударите на Алекс Сандро и Кристиано Роналдо, като в безсилието и отчаянието си португалецът ритна гредата. Бившият вратар на Копенхаген е отличен заместник на продадения в Ливърпул Алисон Бекер и е един от най-добрите трансфери на Мончи за лято 2018.
5. Рома ще трябва да се оглежда за нов нападател по време на януарския трансферен прозорец. Вижда се, че няма достоен заместник на Един Джеко

Учудващо е, че Патрик Шик прекара на терена целия мач. Чешкият нападател наблюдава отблизо срещата, без да се налага да плаща за билет. Шик не успя да се възползва от контузията на Един Джеко и е отбелязал един-единствен гол в Серия А. Изглежда Рома не е мястото, където чехът ще разгърне потенциала си, а и като че ли вече и самият състезател се е отказал да се бори и доказва в Рим. Спекулира се, че Шик ще бъде преостъпен на едно познато място за него - Сампдория, където ще направи опит да възверне увереността си и да започне да бележи голове в противниковите врати.
6. Добре подреденият отбор на Алегри не даде почти никакви шансове на римските халфове в офанзивен план

Липсата на креативност в халфовата линия на Рома бе осезаема и гостите така и не стигнаха до чисто голово положение в срещата. Да, определено Шик не беше активен в предни позиции, а Юндер нямаше ден и свободни пространства за бързината му. Но Дзаниоло и Кристанте не свършиха никаква работа във фаза атака - не успяха да дриблират с топката в крака, да излъжат противников състезател и по този начин да създадат временно объркване в отлично наредената машина на Алегри. Липсата на непредвидимост във фаза атака от страна на „вълците” значително улесни отбора на Ювентус.

Ювентус победи с 1:0 като домакин отбора на Рома. Домакините започнаха по-активно и до 20-ата минута на мача корнерите бяха 9:0 в тяхна полза.

С удари към вратата на направилия впечатляващ мач Олсен се отчетоха Алекс Сандро, Роналдо и Манджукич.

В средата на полувремето римляните отправиха първия си удар към вратата на Шчесни. В 33-тата минута отново Олсен трябваше да се намесва при удар от средно разстояние на Кристиано Роналдо. В 35-ата дълбоката преса на Ювентус даде ефект. Дзаниоло изгуби единоотборство близо до корнера, топката попадна в Де Шилио и центрирането му на далечната греда беше засечено от Манджукич - 1:0 за Юве!

През второто полувреме играчите на Ди Франческо изнесоха играта в по-предни позиции, но не съумяваха да затруднят добре подредения отбор на Ювентус. В рамките на две минути Олсен спаси два поредни удара на Кристиано, оставяйки шансове на съотборниците си за равенство. В 70-ата минута гол на Ювентус беше отменен поради нарушение срещу Олсен. А в края на срещата още един гол на „бианконерите" беше анулиран след гледане на видео.

Вижте в галерията 6 извода след съботното дерби.