Григор сломи Долгополов в пет сета

Григор се класира за четвъртия кръг на Уимбълдън след тежък петсетов мач срещу Александър Долгополов Снимка: Getty Images

Григор Димитров сломи Александър Долгополов в третия кръг на турнира от Големия шлем Уимбълдън и спечели петсетовата битка с 6:7 (3), 6:4, 2:6, 6:4 и 6:1. Това беше четвъртият мач между двамата - първите два ги спечели украинецът, който е №21 в схемата в Лондон, третият не се игра заради контузия на Долгополов и сега победата беше за Григор. Така българинът (№11 в схемата) за първи път в кариерата си стигна до осминафиналите на турнира.

В първия сет Григор и Александър Долгополов спечелиха всичките си геймове, в които сервираха и стигнаха до 6:6 гейма. В тайбрека Долгополов поведе с 2:0, после Григор върна пробива за 2:1, но след това украинецът спечели и двете разигравания, в които българинът подаваше. При следващите два сервиса Долгополов стигна до 6:1, като отбеляза шестата си точка с ас. Веднага Григор взе две точки за 3:6, но след това Долгополов спечели подаването си и със 7:3 спечели първата част на мача.

Във втория сет Димитров и Долгополов взеха геймовете, в които сервираха до 3:3, после Григор проби за 4:3. След това българинът спечели своето подаване и поведе с 5:3. Долгополов намали на 4:5, но след това Григор взе гейма за 6:4, а с него и сета.

Долгополов поведе бързо с 2:0 гейма в третата част, след като спечели първото си подаване и веднага след това проби сервиса на Димитров. След това и двамата взеха по два гейма до 4:2 за Долгополов. След това украинецът взе своето подаване и реализира още един пробив при сервиса на Димитров, което му донесе победа в третия сет.

Решителният момент в четвъртия сет дойде в деветия гейм, когато Димитров проби за 5:4, а след това трябваше той да сервира. Геймът приключи много бързо в негова полза и Димитров спечели сета с 6:4. Това беше и сетът от началото на мача, който продължи най-дълго - 45 минути.

В петия и последен сет Димитров и Долгополов спечелиха по един гейм за 1:1, след това българинът взе своето подаване, реализира пробив и отново взе подаването си и поведе с 4:1 гейма - аванс, който му даде надежда за крайната победа. Веднага след това дойде и успехът в шестия гейм за 5:1, като Григор заби последната точка с ас. В седмия гейм българинът спечели първите две точки за 0:30, веднага след това направи 0:40 и получи три мачбола. Още при първия мачбол обаче Григор взе точката с форхенд - 6:1 в петия сет.