Португалия потопи домакините в сълзи и е господарят на футболна Европа

Кристиано опита да се върне в игра, но тялото не му позволяваше.
В 24 мин. Роналдо свали лентата от ръката си и я даде на Луиш Нани.
Коман замени Димитри Пайе.
Сълзите на Роналдо бяха забравени, когато той вдигна трофея.

Португалия е господарят на Европа! „Мореплавателите“ победиха домакините Франция с 1:0 благодарение на влезлия като резерва Едер, който се разписа в 109 мин. на продълженията. Шампионите изиграха двубоя в типичен за себе си стил – без да побеждават в редовното време, но мобилизирайки се след това.

Футболната продукция не беше никак стойностна, а двата тима решиха да се надлъгват тактически. Играчите и на двата отбора бяха много изнервени, а физическите сблъсъци преобладаваха на терена.

Първата опасност за „иберийите“ дойде още в 4 минута, когато Луиш Нани се откъсна зад гърба на френската отбрана и отправи удар от въздуха по посока на вратата, но топката мина над напречната греда. Само три минути по-късно „петлите“ стесниха обръча около наказателното поле на Португалия, а на стрелкова позиция се оказа Антоан Гризман, но нищо по-сериозно не се случи.

Фернандо Сантош пък изтръпна, когато Димитри Пайе влезе остро на Роналдо и нарани коляното му, капитанът остана на терена, но продължи да играе плахо.

В 10-ата минута изстрел на Гризман бе спасен от Руи Патрисио, който изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Жиру засече опасно с глава, но стражът на Спортинг отново се справи. Малко по-късно Роналдо се строполи на земята и не успя да сдържи сълзите си. Звездата изпитваше сериозни болки и се консултира с лекаря на отбора, а после стисна зъби и продължи.

В 25-ата обаче португалецът свали лентата от ръката си и я даде на Луиш Нани, това беше и знакът, че краят за него е настъпил и няма да може да счупи рекордна на Мишел Платини от 9 гола на европейски първенства. Той бе изнесен на носилка и сменен от Рикардо Куарешма.

В играта на „мореплавателите“ пък се усети доза реваншизъм, когато Седрик заби коляното си в кръста на Пайе при едно единоборство във въздуха. До края на полувремето нямаше по-сериозни ситуации пред двете врати, но за сметка на това физическите сблъсъци преобладаваха и накъсаха играта.

Първият точен удар след почивката дойде в 59-ата минута. Тогава Гризман стреля по земя, но само принуди стражът на „иберийците“ да се намеси рутинно. Двата отбора продължиха да се дебнат и да чакат грешка на противника си без да рискуват излишно.

Футболистът на Атлетико Мадрид беше на отлична позиция в наказателното поле на Португалия и стреля с глава в 66-ата минута, но беше неточен. При следваща ситуация пред португалската врата Кингсли Коман, който замени по-рано през второто полувреме Димитри Пайе, отправи шут от средна дистанция, но изпълнението изглеждаше твърде амбициозно.

Точно той бе замесен и в най-опасното положение за френската селекция през втората част. В 75-ата минута играчът на Байерн размина защитник на противника, а после елегантно промуши топката между португалските защитници и изведе Оливие Жиру, който опита удар в обратния ъгъл, но Патрисио парира.

Десет минути преди края на редовното време Нани опита нещо между удар и центриране, което изненада Уго Лорис, който едва спаси топакта, която обаче продължи да е близо до вратата му. Куарешма пък я посрещна още от въздуха с ефектна задна ножица, но я прати в ръцете на френския вратар.

„Иберийците“ се затваряха умело пред наказателното си поле и това принуди опонентите им да опитват удари от далеч. Много опасен такъв отправи Муса Сисоко минути преди края, но вратарят на Португалия спаси.

В добавеното време Аднре-Пиер Жиняк можеше да сложи точка на спора. Преодоля Пепе на границата на вратарското поле, но уцели страничната греда. Това бе и последната интересна ситуация в редовното време.

През първото продължение атмосферата ставаше все по-тягостна, а в 104-ата минута Едер изпита рефлексите на Уго Лорис след едно центриране, но не промени резултата. Спортно отсъждане на Клатенбърг пък даде възможност Жоао Моутиньо да изпълни пряк свободен удар от границите на наказателно поле, а футболистът на Монако прати топката в горната греда.

В 109-ата французите бяха покосени, когато Лоран Кошчелни остави без опека Едер, който пласира прецизен шут и преодоля вратаря на Франция, за да накара дори контузения Кристиано Роналдо да започне да скача на карака.

Последният съдийски сигнал пък донесе първи трофей от голям форум за Португалия.