Ливърпул се подигра с Арсенал на "Анфийлд" и отвори бездна от девет точки на върха

Ливърпу продължава да мачка. 20 мача - 17 победи и три равенства. Все още без загуба във Висшата лига! Снимка: Getty Images

Ливърпул се подигра с Арсенал, побеждавайки „артилеристите“ с 5:1 за радост на феновете на „Анфийлд“ и ще посрещне 2019 година като убедителен лидер в класирането.

Тимът на Юрген Клоп събра 54 точки, с цели девет повече от втория Тотнъм, който допусна обрат срещу Уулвърхемптън, и на 10 от Манчестър Сити, който обаче е и с мач по-малко.

Роберто Фирмино наниза хеттрик за „червените“, а по едно попадение за разгрома добавиха останалите два елемента от атомното нападение Садио Мане и Мохамед Салах.

Въпреки резултата, Ливърпул започна леко неуверено и допусна гол още в 11-ата минута, когато Ашли Мейтланд-Найлс се възползва от грешка в отбраната на домакините и отблизо засече центриране на Иуоби.

Голът, сякаш, разяри „червените“ и те започнаха наказателната си акция.

В 14-ата Фирмино изравни, възползвайки се от неразбория в защитата на гостите, а по-малко от 120 секунди по-късно вкара и втори гол. Мане открадна топката от Торейра, тя попадна в бразилеца, който премина покрай Мустафи и Сократис, излезе сам срещу Лено и хладнокръвно пусна топката покрай него – 2:1.

До края на първата част паднаха още два гола, като и двата бяха на сметката на Ливърпул.

Първо, Мане направи 3:1 след нова бърза атака. Робъртсън пусна великолепен дълъг диагонален пас към Салах, който с едно докосване поднесе топката на Мане на гола мрежа и сенегалецът не сбърка.

В самият край на частта Сократис спъна Салах в наказателното поле, реферът Майкъл Оливър отсъди дузпа, превърната в гол от египтянина. Разгромът се заформи още на почивката – 4:1 за Ливърпул!

През втората част и двата отбора свалиха оборотите, но мърсисайдци искаха още. В 63-тата минута Салах мушна магически извеждащ пас с пета към Фабиньо, който, останал сам срещу Лено, не успя да се разпише след брилянтна намеса на германския страж.

От последвалия корнер обаче съдията отсъди втора, леко пресилена дузпа за Ливърпул за бутане в гръб на Сеад Колашинац срещу Деян Ловрен. Този път Салах остави топката на Фирмино, който не сбърка и оформи хеттрика си.

С гола си Фирмино не само оформи хеттрика си, но и се превърна в най-резултатния бразилец във Висшата лига с 43 гола. Боби изпревари в тази класация бившия играч на Ливърпул Филипе Коутиньо.

В края на двубоя реферът можеше да отсъди и трета дузпа, този път на сметката на Арсенал, след като току-що появилият се на терена Натаниел Клайн изрита друга резерва - Александре Лаказет, но си замълча.

Загубата, която е трета в последните пет мача за Арсенал, остави тима на Унай Емери на петата позиция с 38 точки.

Първият мач за Ливърпул през 2019 година е още едно дерби - този път като гост на другия голям претендент за титлата Манчестър Сити на 3 януари.