Вихрена Италия изригна с 9 гола

Крилото на Болоня Рикардо Орсолини се разписа в дебюта си за националния тим Снимка: Getty Images
Крилото на Болоня Рикардо Орсолини се разписа в дебюта си за националния тим

Италия завърши с гръм и трясък квалификациите за Евро 2020 и унищожи Армения с 9:1 в Палермо.

"Скуадрата" затвърди възходящата линия, по която пое в тези квалификации и отнесе съперника с 4 гола през първото полувреме и още 5 през второто.

Това е рекордна победа в историята на Италия (заедно с 8:0 над САЩ през 1948 г.) и също рекорден 11-и пореден успех за състава на Роберто Манчини. За пръв път "адзурите" записват 10 успеха в една календарна година, за пръв път и завършват с перфектен актив от квалификации.

По два пъти тази вечер се разписаха Чиро Имобиле и Николо Дзаниоло, а по един гол добавиха Николо Барела, Алесио Романьоли, Жоржиньо от дузпа, Рикардо Орсолини и Федерико Киеза.

За арменците се разписа Едгар Бабаян.

Италия отдавна се класира на Евро 2020 и завършва своята група J убедително на първо място с пълен актив от 30 т. пред Финландия с 18 (която също се класира на първенството).

В най-значимия мач от вечерта, който трябваше да разплете възела в група D, Дания удържа 1:1 срещу Ирландия в Дъблин и така се класира на Европейското първенство.

Ирландците се нуждаеха от задължителна победа в срещата, докато и равенството устройваше гостите. В оспорван тактически сблъсък с малко на брой положения Мартин Брайтуайт откри за Дания в 73-ата минута.

Пет минути преди края Мат Дохърти изравни с глава, но финалният натиск на домакините не доведе до нищо и Дания се класира като втори в групата с актив от 16 т., 3 т. пред Ирландия.

На първо място завърши Швейцария със 17 т. след убедително 6:1 като гост на Гибралтар.

Ирландците все пак ще имат втори шанс за класиране през баражите.