Тодор Славов №3 в света

Тодор Славов завърши трети в група Junior на световния рали шампионат

Екипажът Тодор Славов и Добромир Филипов (Renault Clio R3)донесе исторически успех за България и записа най-добрия резултат за българския автомобилен спорт през 2010. Състезателите на Булбет Рали Тийм завършиха на второ място в група Junior в рали "Каталуня" и по този начин спечелиха третото място в годишното класиране на J-WRC. За първи път в историята на българския автомобилен спорт роден тандем завършва в призовата тройка на световен шампионат под егидата на ФИА. Второто място в рали "Каталуня" също е най-доброто класиране на българи в J-WRC. В генералното класиране  на испанското състезание Тодор Славов и Добромир Филипов заеха 14-о място - отново най-добро постижение на роден екипаж в кръг от WRC.

В последния ден на ралито, Славов и Филипов трябваше да се справят с общо четири скоростни отсечки - две трасета, които се минават по два пъти. Откриващият етап „Ел Приорат", който е най-дългият в състезанието (42 километра), предложи изключителна драма - при първото преминаване водачът при младежите Йерай Лемес (Renault Clio S1600) спука гума и загуби лидерството си. Начело излезе Ханс Вайс (Citroen C2 S1600). Победата му гарантираше и шампионската титла в края на годината. При второто минаване през „Ел Приорат" обаче Вайс получи повреда в алтернатора и загуби близо 16 минути. Така той се смъкна на трето място, а Тодор Славов излезе втори. По този начин шампионската титла отива при германецът Аарон Буркарт (Suzuki Swift S1600), който вчера продължи днес по системата Супер-рали след катастрофата, която направи в събота.

Българите също имаха премеждия вчера - отказа стартерът на тяхното Renault Clio R3. Но в сервизния парк, механиците успяха да отстранят повредата и да гарантират сигурния финал на Тодор Славов и Добромир Филипов.

Екипажът на Булбет Рали Тийм взе участие в 5 състезания от световния рали шампионат за млади пилоти през тази година. Още при дебюта си в Турция 26-годишният варненец спечели своите първи точки. Той завърши четвърти и спечели скоростен етап. В домашното си рали България Славов и Филипов за първи път в кариерата си стъпиха на подиума в състезание от WRC. Българите бяха 3-и и спечелиха още два скоростни етапа. Въпреки изключително тежката ситуация около бюджета на отбора Тодор Славов продължи участието си и записа едно седмо и едно шесто в ралитата на Германия и Франция.

Така преди рали "Каталуня" българинът бе пети и при класиране в четворката на испанското рали щеше да спечели третата позиция в годишното класиране. Екипажът на Булбет Рали Тийм изпълни по най-добрия начин своята задача и в крайна сметка заслужи този голям успех.

Постижението на Тодор Славов и Добромир Филипов е още по-значимо заради факта, че това бе последното издание на Световния рали шампионат за млади пилоти (J-WRC). От догодина ФИА ще организира WRC Академия, в която ще участват пилоти до 25 годишна възраст с еднакви автомобили от категорията R2.