С голове като на флипер Арсенал още може да спаси сезона: 5 извода след победата над Челси

Автоголът на Рюдигер само пет минути след като Челси поведе в резултата обърна хода на мача. Какво не достигна на Конте и този път срещу Венгер? Вижте в галерията... Снимка: Getty Images
1. Арсенал имаше късмет, но това не омаловажава победата

Щастливите рикошети в Антонио Рюдигер имаха решаващо значение и при двата гола, с които Арсенал взе победата. Първото попадение даже дойде след двоен рикошет в главите на Рюдигер и Алонсо и имаше повече общо с флипера, отколкото с футбола. Но „топчиите” си извоюваха успеха и се пребориха за обрат в голям мач – а толкова често са обвинявани именно в липса на характер в дербитата особено когато те започнат зле за тях.

Сега двубоят стартира ужасно за домакините, те получиха гол в началото и имаха големи трудности през първото полувреме. Представянето през втората част обаче беше доста по-добро и изстреля Арсенал на финала.
Снимка: Getty Images

2. Челси нямаше какво да предложи след силното начало

Челси започна прекрасно мача, но някъде след първия половин час свежестта и идеите свършиха и Антонио Конте нямаше с какво повече да изненада съперника. Проблемите със състава оставиха мениджъра без Мората и Фабрегас, а и след контузията на Вилиан опциите му в офанзивен план бяха крайно недостатъчни. Затова при смените той прибегна до неигралия официален мач от месеци и съвсем нов в отбора Рос Баркли, до нежелания Миши Батшуай и до десния бек Давиде Дзапакоста. Логично, точно от тях тримата нямаше как да се очаква да променят облика на Челси.

3. Венгер отчаяно се нуждаеше от такъв мач в този момент от сезона

В дните след напускането на Алексис Санчес Арсенал има огромна нужда от добри новини, тъй като привържениците вече тотално губят всякаква надежда за бъдещето с настоящия мениджър начело. Както обичайно се случва вече всеки сезон по това време, Арсен Венгер отново е подложен на унищожителни критики и е призоваван най-сетне да напусне. Четирите гола за 16 минути срещу Кристъл Палас и отстраняването на Челси за Купата на Лигата би трябвало да са достатъчни, за да потушат напрежението поне временно особено ако стане факт и още една очаквана новина: привличането на Пиер-Емерик Обамеянг.
4. Селекцията проваля сезона на Челси

Антонио Конте не крие недоволството си от селекцията на Челси, но трябва да се подчертае, че съставът на „сините” въобще не е евтин. Клубът харчи немалко за трансфери, само че харчи зле и такава оценка може спокойно да се даде и преди сезонът да е свършил. От началото на миналия сезон досега Челси е хвърлил 290 млн. паунда за Антонио Рюдигер, Тиемуе Бакайоко, Алваро Мората, Давиде Дзапакоста, Дани Дринкуотър, Миши Батшуай, Рос Баркли и Давид Луис. Почти всички от тези осем изглеждат ужасно далеч от титулярно място с представянето си в момента. За някои като Дринкуотър е спорно доколко могат да допринесат в Челси даже като резерви. Залагайки на едни постоянни титуляри, Конте спечели титлата миналата година, но намирането на правилните допълнения, осигуряващи нужната ширина на състава, се оказа по-трудно от очакваното.

Заради това сезонът все повече се очертава като посредствен за Челси. Отборът ще се надява на пробив за Купата на Англия и на чудо срещу Барселона в Шампионската лига – и двете обаче изглеждат по-малко вероятни от това Конте да поиска да напусне през лятото.

5. Арсенал не е обречен във финала срещу Сити

На 25 февруари Арсенал ще излезе като аутсайдер в решителния мач от турнира срещу летящия Манчестър Сити. Шансовете на „артилеристите” обаче въобще не са за отписване и те достатъчно пъти са показвали, че могат да победят всеки в един директен двубой. Миналата кампания го показаха в сблъсъците със Сити и Челси за ФА Къп, сега отново могат да го постигнат, ако и късметът остане на тяхна страна. Допълнителна мотивация ще бъде фактът, че Купата на Лигата е единственият трофей на местно ниво, който все още се изплъзва на Венгер в Англия.

Арсенал е на финал за Купата на Лигата след успех с 2:1 над Челси в лондонското дерби снощи.

Еден Азар откри за гостите в началото, но нелеп автогол на Антонио Рюдигер след двоен рикошет скоро възстанови равенството.

През втората част нова отбита топка попадна на крака на Гранит Джака и той отбеляза победния гол, пратил Арсенал на "Уембли" в предстоящия финал срещу Манчестър Сити.

Единствено на късмета ли дължат победата си "топчиите", от какво се нуждаят, за да спасят сезона, и защо Челси продължава да разочарова напоследък?

В галерията може да видите пет извода след Арсенал – Челси 2:1.