Изглеждаше неизбежно, но най-накрая се случи: след поредица разочароващи резултати Челси уволни Жозе Моуриньо и нае бившия селекционер на Холандия Гуус Хидинк да довърши сезона.
Хидинк е изпълнявал тази роля в Челси и преди - през 2009 той пое клуба след уволнението на Луиш Фелипе Сколари. И се справи доста добре - тимът заигра по-качествено и Челси спечели Купата на ФА и стигна до полуфиналите на Шампионската лига.
Собственикът на Челси Роман Абрамович, с когото Хидинк е личен приятел, не е забравил тези успехи. От 2009 насам обаче минаха шест години и дали Хидинк е все още същият мениджър?
Кариерата на Хидинк след 2009
През тези шест години Гуус беше начело на Турция, руския Анжи (Махачкала) и националния отбор на Холандия. И на трите места се представи сравнително неуспешно, а престоят му начело на националния отбор сигурно е един от най-разочароващите етапи в кариерата му.
Хидинк пое Холандия през 2014, като наследи Луис ван Гаал, който току-що беше подписал с Манчестър Юнайтед. Хидинк имаше трудната задача да изгради нов отбор от сравнително неопитни играчи.
Още от самото начало обаче нещата не потръгнаха, въпреки че Гуус е бил начело на Холандия и преди - през 1998 под неговото ръководство тимът стигна до полуфиналите на световното първенство. Сега обаче се оказа, че Хидинк не може да наложи идеите си на новото поколение холандски футболисти.
Холандия на Хидинк спечели едва 4 от 10 мача и през юни селекционерът беше уволнен, т.е той не успя да изкара и пълна година начело на тима. В Холандия все още върви дебатът каква точно е ролята на Хидинк в пропадането на националния отбор. Във всеки случай, Дани Блинд, който наследи Хидинк не успя да промени представянето на отбора и „лалетата" не успяха да се класират за Евро 2016.
Какво може да направи Хидинк в Челси?
Хидинк е много специфичен тип мениджър. Той може и да не се справя по най-добрия начин с изграждането на нов отбор от нулата, но пък от друга страна е един от най-добрите, когато трябва да развие или насочи в правилната посока нечия чужда селекция. Той знае кога и какво да каже на всеки играч, както и кога да раздава комплименти и кога - упреци.
И още нещо - Гуус е майстор в това да внесе спокойствие в съблекалнята, когато тимът е скован от напрежение и страх.
Така че, в този момент Хидинк може би е идеалният мениджър за Челси. Пазарът на треньорите лятото ще е горещ, но Абрамович може би взе най-правилното решение да назначи приятеля си до края на сезона.
Тепърва ще разберем дали провала му с националния отбор на Холандия ще се отрази на работата на Хидинк. Може би от това е пострадала увереността му, но може и всичко да зависи от ситуацията, в която е попаднал 68-годишният треньор.
А и сега Гуус получава шанс да покаже на всички, че все още е важен фактор във футбола - треньор, който не е загубил връзка със съвременната игра, както се усъмниха в Холандия. Ако успее да стабилизира Челси, то това ще е успешен край на дългата кариера на холандеца.