Валенсия шокира Барса и грабна Купата на краля!

Валенсия изигра вдъхновено мача и дръпна с два гола през първото полувреме, а после успя да удържи атаките на съперника Снимка: Getty Images

Валенсия хвърли бомбата и взе Купата на краля със знаменита победа с 2:1 срещу Барселона на финала.

"Прилепите" взеха ранна преднина и успяха да я задържат до края, въпреки свирепия натиск на Барса. В редиците на каталунците натежа отсъствието на Луис Суарес и Усман Дембеле, а техните заместници разочароваха.

Валенсия изнесе перфектно първо полувреме, в което дръпна с два гола на фаворита в мача.

Още в 5-ата минута Ленгле направи груба грешка, Родриго финтира Силесен и стреля, но Жерар Пике изби от от голлинията.

В 21-ата минута при отлична атака на "прилепите" Гая центрира отляво, а оставеният непокрит Кевин Гамейро финтира Алба и разстреля Силесен за 1:0.

В 33-ата минута Валенсия отново контраатакува, Солер надбяга Жорди Алба и центрира прострелно отдясно, а Родриго отблизо с глава нямаше как да пропусне - 2:0.

Последва очакван натиск на Барселона и в края на частта Меси и Ракитич бяха близо до гола.

След почивката Лео Меси беше много близо до гола след техничен пробив в наказателното поле, но ударът му срещна гредата, а Артуро Видал не уцели вратата при добавката.

Каталунците се върнаха в мача в 73-ата минута, когато Ленгле стреля с глава след корнер, Доменек спаси, но Меси направи лесна добавка на празна врата за 1:2.

До края беше горещо пред вратата на Валенсия, но в 93-ата минута при контраатака Гонсало Гедеш излезе напълно сам срещу Силесен и се провали в опита си да уцели вратата.

Все пак резултатът остана непроменен и сензацията беше факт - Валенсия спечели за осми път Купата на Испания, и то навръх стогодишнината на клуба.

Барселона беше носител на трофея в последните четири години, но този път го отстъпи и записа нов болезнен резултат след отпадането от Ливърпул в Шампионската лига.