БФС мери с различен аршин

Подчинените на Боби Михайлов днес може да вземат поредното странно решение Снимка: BGNES
Подчинените на Боби Михайлов днес може да вземат поредното странно решение

Прекратеният в Мездра двубой между местния Локомотив и ЦСКА не е първият подобен случай в родния футбол. Проучването на sportcafe.bg обаче сочи, че при всеки казус хората от Българския футболен съюз, които налагат наказанията подхождат с различен аршин при всеки отделен случай. Най-тежката санкция е наложена Миньор Перник. През сезон 2001/02 тимът е изваден от А група заради прекратен мач с Левски. Така червените могат да се разминат само с глоба, но може да им бъде наложена и сериозна санкция от лишаване от домакинство за няколко срещи. Практиката по света показва, че никъде не се налагат наказания като служебна победа за съперника.

У нас

Сезон 1998/99

Левски Кюстендил - ЦСКА

На стадион "Осогово" в Кюстендил излизат местният Левски и ЦСКА. Гостите от София повеждат през първото полувреме. На почивката двама от "червените" - Адалберт Зафиров и вратарят Ивайло Иванов са бити от неизвестни лица в тунела на излизане за второто полувреме.

"Армейците", водени от легендарния Димитър Пенев, не се явяват за втората част. Двубоят е ръководен от топрефера ни по това време - кума на Христо Стоичков Атанас Узунов. Той изчаква 15 минути и прекратява мача, а впоследствие резултатът е анулиран. За статистиките остава 0:0, без точки. Домакините са лишени от домакинство за 3 мача.

Сезон 1999/2000

Олимпик Берое - Велбъжд Кюстендил

Двубоят в Стара Загора е прекратен заради нахлуване на агитката на домакините на терена и последвало изваждане на отбора от президента Станислав Танев . Гостите водят с 1:0. Феновете са разпръснати от полицията, след като са окупирали отново паркинга и изхода на стадиона. Наказанието е служебна победа за гостите с 4:0, Берое е глобен с 3000 лева въпреки че по правилник трябва да бъдат извадени от групата.

Сезон 2001/02

Рилски спортист - Ботев

Мачът е от Първа професионална лига, както тогава се нарича Б група. Около 500 фенове на Ботев организират сбивания по улиците на града, изпотрошават седалките на стадиона, на няколко пъти нахлуват на терена и се бият с местните зрители и с полицаите.  Домакините са наказани с лишаване от домакинство за шест срещи, което по-късно е намалено на три мача.

Миньор - Левски

Мачът Миньор - Левски е прекратен в 60-та минута. Сините водят с 1:0, домакините са бесни от решенията на главния съдия Антон Генов, който според тях откровено подпира домакините. Към терена полетява канонада от камъни. Присъдена е служебна победа на Левски, а  Миньор е изхвърлен от "А" група.

Сезон 2005/06

ЦСКА - Черно море

На финала на турнира за купата на България агитките на ЦСКА и Черно море си спретват меле на трибуните. Причина за инцидента е концентрирането на по-голямата част от охранителите на мача в Сектор Г, където фенове чупят оградите. Междувременно зоната за гости, в която са настанени привържениците на Черно море (между секторите А и Б), остава без наблюдение от страна на частните бодигардовете. Варненските фенове се възползват и прескачат оградата, за да стигнат необезпокоявани до Сектор В. В този момент агитката на армейците чупи загражденията и се отправя през терена към привържениците на Черно море. Двете агитки се срещат и сбиват в Сектор В, но тъй като варненци са много по-малобройни, решават да се приберат при своите. Озверелите фенове на ЦСКА успяват да отворят вратите на Сектор В към пистата и започват да преследват привържениците на противниковия отбор там. Междувременно от частната охранителна фирма наблюдават безучастно боя, който се води в секторите В и Б и на пистата. Положението се успокоява след намесата на полицията, която разпръсва биещите се

Сезон 2007/08

Литекс - Ботев

Двубоят е полуфинал на турнира за купата на България.  След изравнителния гол на Георги Христов няколко радостни фена нахлуват на терена, за което БФС налага наказание от два мача без публика на жълто-черните.

Сезон 2008/09

Литекс - ЦСКА

Минута преди края на мача 300 фена на ЦСКА нахлуват на терена, бесни от изявите на своите. Полицията използва сила и успява да върне на трибуните развилнелите се запалянковци. Мачът се доиграва след прекъсването. На другия ден с декларация ръководството на ЦСКА подкрепя своите.

По света

Турция

Диарбекирспор - Бурсаспор

Фенове на домакините нахлуват на терена. Мачът е прекратен и Диарбакър губи служебно, тъй като като домакин не е осигурил адекватна охрана. Единият от страничните рефери е ударен с камък по главата.

Истанбул ББ - Диарбекирспор

Само кръг по-късно фенове на Диарбакър отново нахлуват на терена. Срещата е прекратена в 89-та минута. Тук обаче не се присъжда служебна загуба на гостите. Мачът не се доиграва, тъй като се преценява, че има твърде малко време и се оставя резултатът, който се е получил до този момент.

Англия

Уест Хем - Милуол

Фенове на Уест Хем на три пъти нахлуват на терена и прекъсват мача. Прегръщат техни футболисти и шамарят тези на противника. Санкциите са глоба за Уест Хем. Футболната асоциация отказва да присъди служебна победа на Милуол.