Кой ще спечели Шампионската лига: Историята говори

Барселона триумфира с купата с ушите през миналия сезон. Ще успеят ли каталунците да се превърнат в единствения отбор, защитил трофея си?

Остава по-малко от месец до началото на 1/8-финалите в Шампионската лига. 16 отбора прескочиха груповата фаза. За Гент и Волфсбург това ще бъде първа поява във фазата на директните елиминации на турнира. За други – като Реал, Барса, Байерн и Арсенал – това е нещо рутинно.

От 16 февруари започва истинската битка в най-престижния европейски клубен турнир, която ще определи новия шампион на 28 май.

Какво обаче говори историята? Какво показват фактите? Кой ще триумфира с купата с ушите този сезон? Ето какво казва статистиката:

Да спечелиш групата

Девет от последните 10 шампиона бяха спечелили групите си преди това. Силният старт явно е ключът. Изключението е Интер през 2010 година. „Нерадзурите“ си спечелиха място във фазата на директните елиминации в последния мач – в директна битка с Рубин (Казан) за второто място. Така тимът на Жозе Моуриньо се класира втори след Барселона, след което вдигна и трофея.

Лоши новини за: Пари Сен Жермен, ПСВ, Бенфика, Ювентус, Рома, Арсенал, Динамо (Киев) и Гент

Да се избягва водещият голмайстор... освен ако не е Роналдо

Само в шест случая от 23-годишната история на Шампионската лига отборът, който има в редиците си голмайстора на груповата фаза, е печелил турнира. Това би означавало лоши новини за Реал (Мадрид) и Криситано Роналдо, който стана първият футболист с двуцифрено изражение на головете си в групите. Португалецът обаче е едно от изключенията към правилото, тъй като бе голмайстор на груповата фаза и през сезон 2013/14, когато Реал спечели Десетата.

Защитата е много важна, но...

Отборът с най-добра защита в груповата фаза никога не е печелил турнира след смяната на формата през 2003-та. 10 отбора имаха по-добра отбрана от Барселона миналия сезон, а отбраната на каталунците бе едва 18-а през 2009 г. Нито един отбор не е печелил трофея, след като е допуснал повече от осем гола във вратата си в груповата фаза.

Лоши новини за: Пари Сен Жермен (най-добра защита – само един допуснат гол), Арсенал (10 допуснати) и Рома (16 допуснати)

Опитът има значение

Нито един отбор, който се класира за първи път за фазата на директните елиминации не е стигал дори финал. Най-близо бе Виляреал през 2006 година, но Арсенал отстрани „жълтата подводница“ след победа с 1:0. Йенс Леман пък спаси дузпа на Рикелме в последните минути и не позволи на полуфинала да влезе в продължения.

Лоши новини за: Волфсбург и Гент

Шампионите не са шампиони

Нито един от последните четири победителя в Шампионската лига не е бил шампион на домашната сцена през миналия сезон. Това е някаква нова тенденция и ще бъде интересно да видим дали ще продължи.

Лоши новини за: Барселона, Байерн (Мюнхен), Бенфика, Челси, Динамо (Киев), Гент, Ювентус, Пари Сен Жермен, ПСВ и Зенит

Историята

Имаме 21 различни шампиона в първите 42 години на турнира. За последните 18 имаме само едно ново име - Челси.

Лоши новини за: Арсенал, Атлетико (Мадрид), Динамо (Киев), Гент, Манчестър Сити, Пари Сен Жермен, Рома, Волфсбург, Зенит

Така, основавайки се само на сухата статистика, излиза, че победителят на 28 май ще бъде... Реал (Мадрид). Може би? Вие как мислите?