Арсенал е властелин на Северен Лондон след триумф във феноменално дерби

Лукас Торейра се разсъблече след отбелязването на последния гол в мача Снимка: Getty Images
Лукас Торейра се разсъблече след отбелязването на последния гол в мача

В спиращо дъха дерби на Северен Лондон Арсенал победи Тотнъм с 4:2 на "Емирейтс".

След много емоции и два пълни обрата, "топчиите" спечелиха заслужено и се изравниха по точки с днешния си съперник.

Арсенал игра по-силно в първия половин час и в 10-ата минута вече водеше. Ян Вертонген странно игра с ръка в наказателното си поле при едно центриране и домакините получиха дузпа, която Пиер-Емерик Обамеянг превърна в гол за 1:0.

В 30-ата минута Тотнъм изравни от нищото, след като Ерик Дайър засече с глава остро центриране от пряк свободен удар. При празнуването на попадението играчите в бяло се спречкаха с резервите на Арсенал и това доведе до масово меле на терена.

4 минути по-късно се стигна до най-спорния момент, когато Роб Холдинг се хвърли необмислено на шпагат в наказателното поле, а Хюн-Мин Сон само това и чакаше, за да се строполи на земята.

Ако въобще имаше контакт между двамата, той беше минимален, но Майк Дийн не се поколеба да отсъди дузпа за Тотнъм. Хари Кейн се разписа от бялата точка и "шпорите" поведоха с 2:1.

До края на полувремето отново Арсенал натисна и Лорис трябваше да вади удар на Мустафи с глава.

Унай Емери реагира с двойна смяна още на почивката и вкара в игра Аарън Рамзи и Александър Лаказет.

Лено отрази изстрел на Хари Кейн от фаул, но после "артилеристите" изравниха. В 57-ата минута Арсенал осъществи бърза триходова комбинация, Рамзи намери Обамеянг и с параболичен удар извън наказателното поле габонецът направи 2:2.

Малко по-късно домакините бяха на косъм да вкарат и трети гол, но Деле Али изчисти от голлинията.

В 68-ата минута голяма грешка на Бейерин позволи на Сон да стреля, но Лено спаси. Така в 74-ата минута Арсенал излезе отново напред в резултата.

Рамзи записа още една асистенция, а другата резерва Александър Лаказет стреля подхлъзвайки се, топката се отклони от Ерик Дайър и спря в мрежата за 3:2.

Само три минути по-късно Лукас Торейра беше отлично изведен от Обамеянг и се разписа за 4:2, след което обезумя от радост.

5 минути преди края Ян Вертонген получи втори жълт картон и Тотнъм доигра с човек по-малко.