Най-мръсните мачове във Висшата лига

Цели 11 мръсни дербита...
1. Ливърпул – Евертън 0:1, септември 1999 г.
Кевин Кембъл донесе победата на „карамелите” с гол още в четвъртата минута, след което игрището заприлича на бойно поле. Франсис Джефърс и Сандер Вестервелд бяха изгонени след сблъсък помежду им. Стивън Джерард също потегли преждевременно към съблекалните след влизане, описано като на нивото на кръста от коментатора на BBC, а Майкъл Оуен можеше да се счита за късметлия, че остана до края на терена след влизане с двата крака срещу Дейвид Уеър.
2. Манчестър Юнайтед – Арсенал 0:0, септември 2003 г.
Двубой без голове, който обаче произведе снимки за цяла галерия сам по себе си. Всичко завърши с пропусната дузпа от Рууд ван Нистелрой, като бе трудно за вярване, че единствено Патрик Виейра бе изгонен.
3. Тотнъм – Арсенал 2:1, ноември 1999 г.
Девет жълти и два червени картона доукрасиха светлинното табло. Аутсайдерът Тотнъм поведе с 2:0 до 20-ата минута и удържа победата в следващите 70, които бяха изцяло под диктовката на „артилеристите”. Играчите на Арсенал обаче се подадоха на напрежението. Фреди Люмберг бе изгонен след 52 минути игра, а в края закъсняло влизане на Мартин Киоун му донесе втори жълт картон и Арсенал доигра срещата с девет души.
4. Евертън – Нюкасъл 2:2, септември 2003 г.
10 жълти, два червени картона. Две дузпи, по една и за двата отбора, в края раздели точките. Имаше и още две сериозни претенции. Уейн Рууни пък бе изваден след само 30 минути заради брутално влизане на Оливие Бернар. По-късно Лоран Робер и Гари Нейсмит бяха изгонени.
5. Челси – Тотнъм 2:2, май 2016 г.
Брутален мач, наистина. 12 жълти картона. Късмет, че не видяхме нито един. Дембеле бърка в окото на Коща. Ламела стъпи върху ръката на Фабрегас. Уокър, Роуз и Дайър извършиха нарушения, достойни за по два червени картона на човек. Дани Роуз и Вилиан на няколко пъти бяха близо до бой, че се наложи и Маурисио Почетино веднъж да влиза на терена и да ги разделя. Но мачът ще се запомни най-много като този, който донесе титлата на Лестър.
6. Уест Хем – Лийдс 1:5, май 1999 г.
Всичко на „Ъптън парк” се разпадаше. Пет гола във вратата и изгонен Шака Хислоп. Играчите на Уест Хем дори се опитаха да погнат съдията, а накрая и Стив Ломас не се сдържа. А полицията трябваше да пази страничния рефер от недоволството на феновете.
7. Уест Бромич – Фулъм 1:1, септември 2004 г.
Всичко имаше в този мач. Роб Ерншоу пропусна дузпа рано в мача. Едвин ван дер Сар бе излязъл доста напред, след което последваха цели три червени картона. Папа Буба Диоп, Нийл Клемент и Нади Коул поеха преждевременно към съблекалните в един от паметните мачове на Висшата лига.
8. КПР – Челси 1:0, октомври 2011 г.
Мачът, който ще се запомни с расизма, след който и Рио Фърдинанд отказа да играе за Англия заради обидите от страна на Джон Тери към брат му Антон. Хуан Мата пък не успя да изпълни един корнер заради обидите по свой адрес от феновете преди Жозе Босингва и Дидие Дрогба да бъдат изгонени и Челси да доиграе мача с девет човека.
Снимка: Mirror
9. Ливърпул – Евертън 3:1, март 2006 г.
Още едно мърсисайдско дерби с още един червен картон на Стивън Джерард. Все пак, с човек по-малко, Ливърпул вкара два гола преди лакът на Анди ван дер Мейде да изравни играчите в двата тима.
10. Уест Хем – Арсенал 2:1, октомври 1999 г.
Паоло Ди Канио вкара и двата гола за домакините. Точно за нарушение срещу него бе изгонен Патрик Виейра. След това французинът удари Нийл Рудок, като изглеждаше, че дори го наплю. По-късно и Марк-Вивиан Фо бе изгонен.
11. Саутхемптън – Уимбълдън 2:3, декември 1994 г.
Този мач, игран на Боксинг дей, донесе твърде малко коледна радост, въпреки че Уимбълдън спечели с късен на Дийн Холдсуърт от дузпа. Малко мачове във Висшата лига са виждали повече картони от този – 10 жълти и един червен за Анди Торн (който може да се разглежда и като още два жълти).

Равенството 2:2 между Челси и Тотнъм донесе толкова шокиращата титла на Лестър, всички се вторачихме в успеха на „лисиците”, че чак забравихме да отбележим отвратителните сцени на „Стамфорд Бридж”.

Освен че подари титлата на Лестър, двубоят бе един от най-мръсните в историята на Висшата лига.

Остри влизания, лакти, замервания с плюнки, непредизвикани избухвания, удари без топка, Маурисио Почетино на терена и Гуус Хидинк повален при сблъсъците след последния съдийски сигнал.

Мачът на „Стамфорд Бридж” приличаше на нерегламентирано меле от ръгбито, отколкото на футболен двубой.

Да не говорим, че срещата можеше и да не завърши, поради недостатъчен брой играчи на терена, но Марк Клатенбърг не изгони нито един.