Златното трио поведе Барселона и срещу Арсенал

Златното трио на Барселона - Андрес Иниеста, Лионел Меси и Шави Ернандес бе в основата на успеха срещу Арсенал Снимка: getty images

СЕДЕМ НЕЩА, КОИТО НАУЧИХМЕ ОТ МАЧА БАРСЕЛОНА - АРСЕНАЛ (3:1)

Арсенал продължава да има проблем с реферите

Само преди месец в Англия Арсенал поведе с 4:0 срещу Нюкасъл, но в крайна сметка двубоят приключи 4:4 не без помощта и на главният съдия на мача Фил Дауд, който изгони Абу Диаби, но спести червен картон на играч на домакините, даде им и две спорни дузпи. Преди това реферът на двубоя им с Евертън зачете попадение на „карамелите" от засада и предизвика гнева на капитана Сеск Фабрегас.

Снощи Масимо Бусака от Швейцария определено не остана незабелязан. Реферът не отсъди очевадна дузпа за нарушение срещу Лионел Меси в средата на първото полувреме, спести червен картон на Ерик Абидал, пожали Робин ван Перси за удара му срещу Дани Алвеш, преди все да го изгони със спорен втори жълт картон през второто полувреме.

Проклятието върху вратарите на Арсенал продължава

Преди пет години в Париж на финала на Шампионската лига, когато съперник отново бе Барселона, още в 18-та минута Арсенал остана без титулярния си страж Йенс Леман, който получи червен картон. Сега в 16-та „артилеристите" загубиха Войчех Шчесни, този път заради контузия. И в двата случая на терена се появи Мануел Алмуния. Този път обаче испанецът демонстрира стабилност и спаси на няколко пъти своите при удари на Давид Вия, Лионел Меси, Ибрахим Афелай.

Арсенал не може да играе като Интер

Въпреки всички уверения на Арсен Венгер, че тимът му няма да играе за равен в първите минути на срещата на „Ноу Камп" Арсенал определено правеше точно това. Защитата и средната линия бяха много близо една до друга и не оставяха никакви свободни пространства на домакините през цялото първо полувреме. Робин ван Перси бе самотник в предни позиции и присъствието му на терена до 40-та минута бе почти незабележимо. След изгонването на холандеца Арсенал изпадна в същата ситуация като Интер в полуфинала-реванш миналия сезон. Тогава тимът на Жозе Моуриньо се скупчи около наказателното поле и с пределна концентрация запази преднината си. В този си състав обаче Арсенал не може да играе по същия начин и логично Барселона успя да вкара още два гола и да вземе своето.

Сеск Фабрегас е капитан, но не лидер

След контузията, получена на 23 февруари срещу Стоук Сити Фабрегас направи всичко възможно да играе именно на „Ноу Камп". Това бе първият двубой, който Сеск изигра на стадиона на родния си клуб и може би затова решението да бъде в състава, при това титуляр бе взето по-скоро със сърцето, отколкото с главата му. Защото се видя, че испанецът изобщо не е готов за сблъсъка. Загуби се тотално още през първото полувреме, в края му сбърка фатално и позволи на Лео Меси да вкара първия гол, а през втората част изобщо не си личеше, че е на терена. В минутите когато след изгонването на Робин ван Перси когато Арсенал имаше отчаяна нужда от лидер, от футболист, който да успокои останалите и да ги поведе, Фабрегас сякаш напълно изчезна. Дали не е време Венгер да размисли по въпроса за неговия трансфер? Джак Уилшър за пореден път доказа, че е готов да заеме мястото му - не само на терена, но и в съблекалнята.

Адриано е по-добрият вариант за ляв защитник

В първия мач между двата тима в Лондон Хосеп Гуардиола заложи като ляв защитник на бразилеца Максуел. Сега на „Ноу Камп" на същата позиция се появи сънародникът му Адриано. Този път наставникът на каталунците като че ли направи правилния избор. Не само заради онзи удар през първото полувреме, който попадна в гредата, но и заради цялостното му представяне. Оказваше необходимата помощ в нападение, бе сигурен и при изявите си в отбрана. Е, имаше и пропуски, далеч е от класата на Дани Алвеш от другата страна, но въпреки това си остава по-добрият вариант от Максуел. Особено когато се налага Абидал да играе в центъра на защитата.

Меси, Шави и Иниеста може пак да си оспорват „Златната топка"

Златната тройка на Барселона продължава да работи на пълни обороти. Годината едва е започнала, но ако Шави, Меси и Иниеста продължат да се представят по този начин едва ли ще е голяма изненада ако отново бъдат финалисти за „Златната топка". Иниеста изработи първите два гола на своя тим реализирани съответно от Лео и Шави, малко след като изведе отбора си напред Шави се отчете и с перфектен пас към Педро принудил Кошчиелни да фаулира нападателя и довел до дузпата, която Меси превърна в гол. Тримата напълно компенсираха по слабите изяви в този мач на Давид Вия, а и епизодичните проблясъци на Педро Родригес.

Скамейката на Барселона стига за Ла Лига, но не и за Европа

Преди десетина дни в кръг от Примера Дивисион Барселона гостува на Майорка без четирима от титулярите си - Валдес, Шави, Пуйол и Дани Алвеш. Мнозина тогава твърдяха, че това е първото голямо изпитание за каталунците по пътя към трета поредна титла. Барселона обаче би 3:0, а заместниците на четиримата се справиха перфектно със задачите си.

Снощи обаче ситуацията бе малко по-различна. Да, Масчерано изигра най-добрия си двубой откакто смени Ливърпул с Барселона, но същото не важи за Серхио Бускетс. Испанският национал определено не се чувства на мястото си като централен защитник и това се видя не само срещу Арсенал, но и в останалите пет мача, в които той бе изпробван като такъв. Лошата форма на Габи Милито, който просто не е същия след серията контузии в последните години, оставя Гуардиола без алтернатива в отсъствието на титулярите Карлес Пуйол и Жерар Пике.

Показателен е и фактът, че наставникът направи първата си смяна едва в 81-та минута. Играта на Давид Вия цял мач не вървеше, но Пеп няма реална негова алтернатива след като Ибрахим Афелай все още не успява да се интегрира в състава, а Боян Къркич е в дупка, от която му е трудно да излезе.