Великите футболни моменти, с които ще запомним 2018-а

2018-а ще остане в историята на футбола с тези мигове Снимка: Getty Images
2018-а ще остане в историята на футбола с тези мигове
Обратът на Рома срещу Барселона с гола на Манолас

Всичко за Рома изглеждаше приключило след 1:4 в първия четвъртфинал от Шампионската лига срещу страшилището Барселона. На реванша обаче гордите римляни сътвориха чудото и постигнаха нужната победа с 3:0, за да отстранят съперника. Решителния гол вкара Костас Манолас десетина минути преди края и естествено, обезумя от радост с целия щаб на отбора си. На трибуните имаше плачещи от радост фенове, които не можеха да повярват на очите си. На полуфиналната фаза Рома отпадна от Ливърпул, но никой не може да им отнеме незабравимия триумф срещу Барса. Снимка: Getty Images

Когато Рамос контузи Салах на финала на Шампионската лига

Независимо какво е мнението ви за тази ситуация, тя си остава един от най-дискусионните и значими моменти на годината. Капитанът на Реал Мадрид влезе в единоборство със звездата на противника на финала на Шампионската лига, Салах падна лошо, контузи рамото си и трябваше да излезе от игра. Без своя талисман, Ливърпул загуби финала, после Салах беше сянка на самия себе си и по време на Световното първенство. Неговият треньор Юрген Клоп твърди, че проблемът с рамото е попречил на египтянина да бъде на 100% и на старта на новия сезон. Рамос вече няколко пъти отрече да е действал умишлено в ситуацията, но едно е сигурно: случката помогна на Реал да спечели невероятния трети пореден трофей от Шампионската лига.
Раздялата на Арсен Венгер с феновете на Арсенал

Арсен Венгер най-сетне напусна Арсенал и привържениците го изпратиха подобаващо, като му простиха неволите от последните години и още веднъж показаха своята признателност за всички радости, които французинът им донесе. В последното домакинство за сезона срещу Бърнли, Венгер се сбогува с феновете и ги увери, че много ще му липсват.
Нойер губи топката и Германия е елиминирана

Знакова ситуация, с която приключи проваленото участие на Германия на Мондиал 2018. Бундестимът губеше с 0:1 последния си мач от груповата фаза срещу Южна Корея и вратарят се втурна напред, за да помогне в атака. Около минута той прекара в половината на противника, но загуби топката недалеч от наказателното поле на корейците, последва дълъг пас и Хюн-мин Сон вкара на празна врата. Сензацията беше факт: действащият световен шампион Германия отпада още в групата и даже завършва на последно място. Снимка: Getty images

Задните ножици, които донесоха трета поредна Шампионска лига на Реал

Когато Кристиано Роналдо отбеляза на Ювентус с уникална задна ножица, бяхме убедени, че по-велик гол в Шампионската лига няма да видим - поне до края на сезона. Как да предположим, че Гарет Бейл ще засенчи своя съотборник именно на финала, и то с гол, който се оказа и победен? Водят се достатъчно спорове кой от двата гола е по-впечатляващ, но така или иначе, те изведоха Реал до велико постижение. Снимка: Getty Images

Голът на Килиан Мбапе на финала на Световното първенство

Тийнейджърът Мбапе блестеше за Франция по време на Мондиала, а в 65-ата минута на финала направи резултата 4:1 и вече всичко беше ясно - "петлите" са световни шампиони. Мбапе стана първият тийнейджър след Пеле, който вкарва на финал на Световно и изглежда неизбежно един ден да измести Меси и Роналдо като футболист номер 1 в света. Един от спортните герои на годината имаше още много забележителни моменти през последните месеци, но голът на финала е нещо, което няма как да не се открои пред всичко останало. Снимка: Getty Images

Лука Модрич вдигна "Златната топка"

Хърватинът, който изведе страната си до финала на Мондиал 2018, обра всички най-значими индивидуални награди във футбола. Със спечелването на "Златната топка" той сложи край на 10-годишната хегемония на Меси и Роналдо за трофея.
Хеттрикът на Луис Суарес за разгрома над Реал Мадрид

През октомври се оказа, че Барселона даже няма нужда от Лео Меси, за да разгроми Реал Мадрид в Ел Класико. Спиращо дъха 5:1 на "Камп Ноу" подписа присъдата на Джулен Лопетеги и превърна сезона в кошмар за "белите", от който те още се опитват да се събудят. Звездата на шоуто беше Луис Суарес, който наниза хеттрик и в отсъствието на контузения Меси се прояви като лидер и като непоносима напаст за Реал. Снимка: Getty Images

Победата на Ривър Плейт в най-важното Суперкласико

Финалът реванш за Копа Либертадорес между вечните съперници на Буенос Айрес беше отложен заради фенски безредици, но накрая футболът победи. Най-чаканият финал в историята на турнира се изигра на "Сантяго Бернабеу" и завърши с победа за "милионерите" с 3:1 след 120 минути епична битка. Черешката на тортата беше скъпоценният гол на Хуан Кинтеро за 2:1 с прекрасен параболичен удар. Снимка: Getty Images

Голът на Габриел Жезус срещу Саутхемптън

Той вкара в последната минута на последния мач за сезона и играчите на Манчестър Сити заедно с Пеп Гуардиола отпразнуваха сякаш тъкмо бяха спечелили титлата. Но те си бяха гарантирали първото място още преди месец. Само че победният гол на Жезус в онзи ден превърна Сити в първия тим, събрал 100 точки във Висшата лига. Това беше и 106-ото попадение на "гражданите" за сезона, също рекорд. Рекорд беше и головата разлика от плюс 79, както и 32-те победи от 38 мача. Сити направи сезон, който може и никога да не бъде повторен от който и да е шампион на Англия. Снимка: Getty Images

След няколко дни ще изпратим окончателно една вдъхновяваща година за футболната игра.

С приключването на 2018-а е време за равносметка и за футболни спомени - а големи моменти, за които ни се иска да си спомним, имаше много.

Миговете на рекорди, провали и геройства доведоха до триумфи, за които ще се говори с години и които днес сортираме в нашата галерия.

Не е лесно да се изберат само 10 най-велики моменти в година на Световно първенство и на такова количество страхотни мачове, но тази десетка представя достойно 2018-а.