Къде е грешката с Катар?

Азиатската футболна конфедерация (AFC) препоръча на ФИФА да промени датите за световното първенство през 2022, на което домакин ще е Катар и турнирът да е през зимата - през януари или февруари, тъй като през лятото жегите се непоносими.

Генералният секретар на AFC Петер Велапан заяви днес, че охлаждането на стадионите и тренировъчните игрища с помощта на мощни климатици "не е решение" и предупреди, че някои европейски отбори може да бойкотират световното първенството заради жегата.

В Катар температурите през лятото редовно надхвърлят 40 градуса по Целзий на сянка.

Коментарът на Велапан съвпадна с мнението на някои от членовете на изпълкома на ФИФА, сред които е и Франц Бекенбауер, който по-рано този месец предложи промяна в графика на европейските шампионати специално заради световното в Катар, която да позволи провеждането на турнира през зимата.

Решението, с което Катар беше избран за домакин на световното през 2022 беше подложено на критика още от момента, в който беше оповестено. И то не заради качествата на другите кандидатури, а основно заради тежкия климат в тази част на света. Климатът в Катар дори може да се окаже опасен за тези, които не са свикнали с подобни жеги.

Световните първенства по футбол обикновено се провеждат от началото на юни до началото на юли, като точно по това време в Катар е доста горещо.

През юли 2009, средната температура в Катар беше 46 градуса, а в най-горещите часовете термометърът отчиташе 50 градуса.

Освен това, между май и септември, въздухът променя свойствата си - от изключително сух става невероятно влажен и обратно, като тези смени са непредвидими.

Което означава, че човешкият организъм постоянно изпитва нужда от вода.

Честно казано, няма начин футболните асоциации в цял свят да се съгласят да променят толкова сериозно календарите на първенствата си, че световното през 2022 да се проведе през зимата.

А това означава, че футболистите, които ще участват на това световно ще бъдат подложени на невероятни натоварвания, някои от които може да се окажат опасни за здравето им. Почти същото важи и за феновете, които ще трябва да се справят с огромни жеги, които правят излизането навън през деня много трудна задача.

Дори и да се намери начин да бъдат климатизирани всички стадиони, това ще е невероятно разхищение на пари и природни ресурси, което няма как да се отрази добре на глобалното затопляне. Дори и планът с климатиците да проработи, организаторите признават, че няма да могат да свалят температурата на стадионите под 30 градуса. А интересното е, че ФИФА все още няма официална позиция по въпроса.

Новините

Най-четените