Големите малки в Испания

Вратарят на Спортинг (Хихон) Хуан Пабло се ядосва на пропуска на свой съотборник Снимка: Getty Images/Guliver

Изминалият кръг от Примера дивисион ни предложи атрактивни двубои, а играта на "вълчи поглед" за титлата между Барса и Реал върви с пълна сила, като двата претендента продължават да дебнат кой ще мигне пръв. Реал се справиха с най-тежкия си мач - гостуването на Майорка и благодарение на уникалната игра и хеттрика на Кристиано Роналдо спечелиха с 4:1. Барселона безпроблемно се разправи със същия резултат с Тенерифе.

За каталунците мачът на истината предстои в следващия кръг, когато гостуват на намиращия се в отлична форма и борещ се за участие в Шампионска лига тим на Севиля. Напрежението на върха е огромно, но един друг приятен и атрактивен двубой, този между Хетафе и Спортинг (Хихон), ме накара да се замисля, че през този доминиран от грандовете сезон, като че ли пропускаме да обърнем внимание на малките, но носещи специфичен дух и радост от играта, клубове от Ла Лига.

Мачът бе красив и динамичен, а попаденията в него влязоха в класациите за най-атрактивни голове от кръга. В 11-ата минута гол за Хетафе на Роберто Солдадо беше отменен заради засада. Отговорът на Спортинг не закъсня и веднага последваха серия от положения пред вратата на домакините. Натискът даде резултат и астурианци успяха да вкарат за 0:1 в 17-ата минута, чрез Мигел де Лас Куевас, който реализира прекрасен гол с удар от двайсетина метра. Откриването на резултата даде импулс на Спортинг, които до края на полувремето имаха игрово предимство, но пропуснаха да реализират нов гол.

Втората част започна с уникален гол със задна ножица на Солдадо, който направи резултата 1:1. В 55-ата мин. Адриан изпусна да вкара за домакините, след като негов удар нацели гредата. Въпреки по-добрата игра на "сините" от мадридското предградие през второто полувреме те не успяха да отбележат ново попадение и мачът приключи при 1:1.

"Червено-белите" от Хихон са един доста симпатичен клуб, демонстриращ игра със задържане на топката на земята и постоянни атаки, характерна за испанския футбол от 90-те години. Клубът не разполага с голям бюджет и изявени звезди, макар от него да са тръгнали играчи като Луис Енрике и Давид Вия. Спортинг изповядва идеята за красив и нападателен футбол независимо от съперника.

Това, както Станимир Стоилов разбра след мача на Левски на "Камп Ноу" през 2006 г., обикновено води разгромни загуби от отбори като Барселона, но още по-вярно е, че на никого в Хихон не му пука. Причина за тази увереност дават феновете на тима, които са една от най-верните и забавляващи се агитки в Испания. Така наречените "спортингисти" надъхваха своите любимци дори, когато миналия сезон Реал отбелязваше седмия си гол срещу тях (всъщност именно тогава песните и скандиранията бяха най-мощни), а когато Вия вкара за Валенсия, вместо освикрвания, накрая получи аплодисменти и скандирания в своя чест. Поведение, твърде различно от размахването на бели кърпички на "Бернабеу", обидните скандирания и посещаемост според съперника, така характерни за феновете на големите клубове в Примера.

Хетафе от своя страна се превърна в синоним на изненадващи победи над грандовете в Испания. Барселона, Реал, Атлетико, Валенсия, Севиля - всички те познаха вкуса на загубата от "тъмносините" през последните години. Игровият стил на тима е атакуващ, нелогичен, водещ често до непредвидими крайни резултати, а феновете на тима се убедиха, че отборът им може да бие, но и да падне от всеки. Тази емоция привлича симаптиите на все повече хора, а на стадион "Алфонсо Перес" могат да бъдат забелязани известни личности като Рафаел Надал и Фернандо Алонсо.

Президентът на тима Анхел Торес често е сравняван с култовия Хесус Хил, прочул се със скандални изказвания, шумни трансфери и афери, докато бе начело на Атлетико (Мадрид). Доскоро Торес наричаше играчите на Хетафе "група мрънкащи бабета", а сега отново мечтае за участие в евротурнирите, като се заканва да повтори постижението на "дюшекчиите" от този сезон в Лига Европа. И припомни, че треньорската кариера на Кике Санчес Флорес, ръководещ този толкова успешен евро-Атлетико, започва именно на стадион "Алфонсо Перес".

Най-емблематичен за това, което Хетафе предлага на феновете си и този сезон, бе головият трилър в домакинството на Севиля. "Тъмносините" на два пъти изоставаха в резултата, за да обърнат до крайното 4:3 с дузпа в продълженията, която, отгоре на всичко, трябваше да бият два пъти.

Емоционално бе и последното евроучастие на тима от предградието на Мадрид в турнира за Купата на УЕФА. През 2008 г. Хетафе достигна до четвъртфинал, на който отпадна драматично от Байерн (Мюнхен). В първия мач испанците завършиха 1:1 като гости, а реваншът в Мадрид приключи със същия резултат. В първото продължение испанците отбелязаха нови 2 гола и поведоха с 3:1. През второто продължение Лука Тони отбеляза два гола за крайното 3:3 и с повече попадения на чужд терен класира баварците напред. Тази година надеждите за евроучастие на момчетата на треньора Мичел са големи, а благодарение на спечелената точка в двубоя със Спортинг, за момента заемат последното място, даващо право на участие в Лига Европа.