Той е капитанът и предводител на Хърватия, която продължава да мечтае за титла на Мондиал 2018.
Най-добрият футболист от това златно поколение на хърватите и може би най-добрият халф в света в момента, Лука Модрич, би трябвало да е герой в родината си. Но защо вместо това е определян за втория най-мразен човек в Хърватия и има опасност да получи присъда от няколко години затвор?
Хърватите се настроиха срещу Модрич, след като той промени показанията си в едно от най-големите корупционни дела в страната.
Почетният президент на Динамо Загреб Здравко Мамич беше осъден за злоупотреби при трансфери, за укриване на данъци и по още обвинения. През юни той беше признат за виновен, включително и за нелегално лично облагодетелстване при два конкретни трансфера на футболисти на Динамо Загреб.
Въпросните играчи Модрич и Деян Ловрен (сега в Ливърпул) незаконно са придобили 50% от трансферните суми, получени от Динамо за трансферите им в Тотнъм и Лион - само за да пренасочат повечето от тези пари към Мамич (по онова време шеф в Динамо) и неговото семейство.
Здравко Мамич дълго време беше най-мощната и скандална фигура в хърватския футбол.
В онези години освен шеф в Динамо, той беше вицепрезидент на хърватската федерация, бизнесмен и футболен агент с огромно влияние и е подписвал персонални договори с множество футболисти през ранните години от кариерата им, задължаващи ги да делят с него припечелените пари.
В повечето случаи тези играчи са били представлявани от сина на Мамич Марио, лицензиран агент. В същото време, като шеф в Динамо Загреб, Здравко Мамич поставял клаузи в договорите на футболистите, според които трансферните суми ще бъдат поделени между тях и клуба. Щом играчите получавали парите си за трансфер, те изплащали голяма част от тях на Мамич.
Тази схема не бива оспорена даже от защитата на 58-годишния футболен магнат при делото срещу него. Но прокуратурата успя да докаже и че при случаите с Модрич и Ловрен скандалните клаузи са били добавени със задна дата след като играчите вече били продадени. Така Мамич получи присъда от шест и половина години затвор.
Само че при обявяването на присъдите срещу Мамич, срещу неговия брат Зоран и срещу още един бивш служител на Динамо Загреб, босът вече беше избягал в Босна и Херцеговина.
Той има двойно гражданство, а босненците не са длъжни да го екстрадират. Мамич обяви, че няма намерение да се връща в Хърватия и ще се бори срещу присъдата.
Мамич си беше изградил мрежа от влияния с ключовите си позиции в Динамо и във футболната федерация, но беше принуден да напусне постовете си по време на делото. С времето обаче си беше спечелил и множество приятели в политиката, съда, медиите и даже полицията.
Босът винаги е подкрепял кариерата на Лука Модрич, но миналата година звездата на хърватския футбол свидетелства срещу покровителя си - и потвърди, че клаузата за поделянето на парите е била добавена в договора след като вече е бил продаден на Тотнъм.
Впоследствие Модрич промени показанията си и вече твърдеше пред съда, че разследващите са го объркали относно датата на подписване на анекса. "Това не съм казвал... това... това, че е бил съставен впоследствие", нервно промълви Модрич в съда. "Казах ви тогава, че не мога да си спомня кога е бил съставен".
През март тази година Модрич беше официално обвинен в лъжесвидетелстване от хърватските власти. Дата по делото не е насрочена, но полузащитникът на Реал Мадрид може да бъде осъден на затвор между 6 месеца и 5 години. Деян Ловрен също е разследван за лъжесвидетелство и се очаква също да получи обвинение.
Преобръщането в позицията на Модрич имаше голям ефект върху популярността му в Хърватия.
На него и на Ловрен вече се гледа като на злодеи, прикриващи омразния Мамич - фигурата, която според феновете съсипва с години хърватския футбол.
Към Модрич и семейството му вече редовно се отправят обиди и заплахи. Такива се появиха върху постери на звездата, както и на входа на хотел в Задар, където футболистът и семейството му живели като военни бежанци по време на войната.
This is the hotel in Zadar where the Modrić family used to live as war refugees. "Luka, you'll remember this one day" (via @Jutarnji) pic.twitter.com/LcjYcMejyY
— Aleksandar Holiga (@AlexHoliga) June 14, 2017
Mural for Luka Modric in Mostar defaced after he changed his testimony in favour of Zdravko Mamic at the latter's corruption trial. pic.twitter.com/xTbRRygzYP
— Rusty Woodger (@rustywoodger) June 14, 2017
Преди месец Лука даже получи смъртни заплахи в интернет - в профила на фен група на хърватски фенове бяха публикувани две снимки на картонен макет на халфа. На едната той беше обесен, а на другата хулиган бе опрял скалпел до гърлото му.
И други хърватски герои от настоящия отбор на Световното първенство - включително Шиме Върсалко и Матео Ковачич, са имали сходни договори със Здравко Мамич.
Съществува обаче и изключението в лицето на Андрей Крамарич, който е отказал да подпише със скандалния бос, но все пак успя да се реализира в чужбина след времето си в Динамо и първо игра с екипа на Лестър във Висшата лига, а сега е част от Хофенхайм в Бундеслигата.
Всъщност хърватските фенове отдавна сигнализират за корупция и злоупотреби в местния футбол и даже в знак на протест прекъснаха мача на националния отбор срещу Чехия на Евро 2016. Компрометираните фигури във федерацията накараха много привърженици да се отдръпнат от националния си отбор в последните години и се смяташе, че проблемите ще повлияят зле на тима на Мондиал 2018.
Въпреки раздора обаче, Хърватия впечатлява на Световното първенство и е на крачка от финала.
Сега въпросът е може ли сензационна световна титла да накара настроените срещу Модрич да му простят - и може ли един грандиозен успех да донесе по-добри времена за целия хърватски футбол?