Атлетико Мадрид взе своето и е заслуженият шампион на Испания

Атлетико Мадрид не допусна изненада в последния кръг и спечели титлата на Испания. "Дюшекчиите" спечелиха с 2:1 визитата си на Валядолид и изпревариха с две точки в крайното класиране градския си съперник Реал, който на "Алфредо ди Стефано" записа успех със същия резултат над Виляреал.

И двата мадридски гранда губеха на почивката с 0:1, но стигнаха до обрата, като трите точки за тима на Зинедин Зидан станаха факт в добавеното време. При равенство във Валядолид и победа за Реал шампиони ставаха "кралете", но това вече няма никакво значение - Атлети е кралят на Примера.

"Дюшекчиите" завоюваха 11-ата си титла в историята и втора под ръководството на Диего Симеоне след тази през 2014-а. Триумфът бе напълно заслужен, тъй като през почти целия сезон тимът беше на върха и единствено някои колебания през април позволиха на преследвачите да надигнат глава. Но всичко завърши благополучно за отбора от "Уанда Метрополитано".

Борещият се за оцеляване Валядолид поведе, след като Оскар Плано откри резултата в 18-ата минута. Атлети успя да изравни за 1:1 в 57-ата минута с попадение на Анхел Корея, а десет минути по-късно гостите стигнаха до пълен обрат след попадение на Луис Суарес.

На "Алфредо ди Стефано" Реал Мадрид изостана още в 20-ата минута, но късни попадения на Карим Бензема (87) и Лука Модрич (90+2) донесоха крайния успех на отбора на Зинедин Зидан.

Барселона спечели трудна победа с 1:0 в гостуването си на Ейбар и по този начин изхвърли своя противник от Ла Лига. Домакините, макар и последни, все пак имаха теоритични шансове да запазят елитния си статут, но това така и не стана. Единственото попадение бе дело на Антоан Гризман в 82-рата минута.

Към Атлетико и Реал в топ 4 и с виза за Шампионската лига са още Барселона и Севиля.

Освен Ейбар, от елита изпадат още Валядолид и Уеска. Уеска можеше да спаси кожата при победа над Валенсия у дома, но стигна само до 0:0.