Белград в сълзи, Будапеща ликува

Белград в сълзи, Будапеща ликува Снимка: Getty Images

Белград плака, а Будапеща ликува. Сърбия загуби от Шотландия след изпълнение на дузпи, а Унгария постигна късен обрат над Исландия. Така двата тима плюс Словакия и Северна Македония станаха последните три нации, които си спечелиха квоти за Европейското първенство по футбол.

В Белград, под проливния дъжд над "Мала Маракана", Шотландия поведе в 52-рата минута с хубав гол по земя на Райън Кристи от границата на наказателното поле.

И когато изглеждаше, че всичко е на път да свърши за домакините, в последната 90-а минута на редовното време нападателят на Реал Мадрид Лука Йович изравни, след като бе оставен непокрит при ъглов удар.

Стигна се до две продължения и впоследствие дузпи, в които нападателят на Фулъм Александър Митрович изпусна последната 10-а. Така Шотландия триумфира по подобие на полуфиналите срещу Израел, когато отново отбеляза всичките наказателни удари.

Драмата беше пълна и в Будапеща, където до 88-ата минута Унгария изоставаше с 0:1 от Исландия. "Маджарите" обърнаха още преди последния съдийски сигнал и отново ще са на еврошампионата.

Гилфи Сигурдсон откри за северняците още в 11-ата минута от пряк свободен удар, като голяма грешка направи вратаря Петър Гулаши.

Късно в 88-ата минута Унгария изравни чрез Луик Него, който на свой ред се възползва от безумна колективна грешка от исландските защитници. Напрежението си каза думата.

Исландия натисна да търси победен гол в продължението на срещата, но вместо това допусна такъв на контраатака. Собошай тръгна от левия фланг, проби през центъра и с чудесен удар по земя прати отново в екстаз сънародниците си.

В Белфаст Словакия взе своето и след победа с 2:1 над домакините от Северна Ирландия също е на еврофиналите.