Ерлинг Холанд направи голяма стъпка към превръщането си в легенда на Манчестър Сити. Викингът подписа нов договор с "гражданите", който е с впечатляваща дължина от цели 10 години - до 2034-та!
И това на фона, че досегашната му договорка с тима от "Етихад" дори не бе близо до крайния си срок от 2027-а. Само си представете, ако Холанд изпълни новия си договор, ще играе във Висшата лига до 34-годишна възраст!
Това е новото "американско" нормално, на което английският футбол започва да се подчинява. И в това няма нищо изненадващо, имайки предвид, че половината от 20-те клуба във Висшата лига са мажоритарно притежавани от американски собственици. В няколко от останалите има миноритарно американско влияние.
Това води до различни промени и проблеми в английския футбол, един от които е и непрестанното увеличение на цените на билетите. Друг не толкова проблем, а по-скоро промяна е именно дължината на договорите на футболистите.
Както в случая с Холанд.
"Искам да благодаря на Пеп, на треньорския щаб, на съотборниците ми и на всички работещи в клуба, защото всички те ми помогнаха много в последните две години - коментира норвежецът, след като подписа новия си контракт със Сити. -
Те направиха специално за мен и аз вече съм "гражданин". Оставам тук за дълго и сега фокусът ми е да ставам все по-добър. Искам само да работя, да подобрявам играта си и да радвам феновете и да им давам това, за което са дошли на стадиона."
Ерлинг Холанд пристигна в Манчестър Сити през лятото на 2022 година и още със стъпването си на "Етихад" започна да произвежда извънземни статистики.
С екипа на "гражданите" досега нападателят има 111 гола и 15 асистенции в 126 мача. Това означава, че, на практика, Холанд е участвал в отбелязването на гол във всеки свой двубой за "небесносините".
Новият му договор със Сити е един от най-скъпите в историята на футбола. В него е залегнала и клауза за откупуване, но тя ще се появи след изтичането на петата година.
Журналистът от "Атлетик" Дейвид Орнстайн първи описа параметрите на новия договор и шокира феновете със съобщаването на дължината на контракта. Той първи информира и че освобождаващата клауза на Холанд е била премахната.
След това трансферният гуру Фабрицио Романо добави, че все пак има вписана освобождаваща клауза - над 100 милиона паунда според други източници, която обаче ще влезе в сила едва през 2029-а.
Нито Орнстайн, нито Романо не споменават точна сума за клаузата. Но и двамата съобщават, че Холанд се е договорил за рекордна заплата в историята на Ман Сити. Тя е и една от най-високите във футбола като цяло.
Греъм Бейли от TBR Football, който няма авторитета на Орнстайн или Романо, пише, че Ерлинг Холанд ще бъде първият футболист във Висшата лига със седмична заплата, която да надхвърля 500 хиляди паунда. Над половин милион седмично!
С бонусите и приходите от имиджови права приходите на Холанд на седмица ще се доближават до тези на Килиан Мбапе, чийто седмичен максимум е 750 хиляди с различните бонуси и имиджови права.
Досега Холанд прибираше по 375 хиляди паунда на седмица, което го нареждаше на второ място по заплата в клуба, единствено зад капитана Кевин де Бройне, който получава по 400 хиляди на седмица.
Въпреки че преди няколко години бащата на нападателя каза, че желанието на Ерлинг е да играе във всички големи първенства, новият договор на Холанд казва друго.
Самият той също. "Тук съм за дълго" - това е лайтмотивът, под който минава цялата кампания на Сити в социалните мрежи за новия договор на Холанд, който като типичен викинг отпразнува подписа с традиционната си поза, но полугол в снега.
Дългите договори са много по-нормални за испанските ширини. Челси първи наложи тази тенденция във Висшата лига.
След смяната на Роман Абрамович с Тод Бьоли начело на Челси "сините" шокираха Англия и феновете на Висшата лига с дългогодишните договори, които започнаха да предлагат на новите си попълнения.
Михайло Мудрик пристигна и подписа за 8,5 години, което по онова време бе и най-дългият договор в историята на Висшата лига. Беноа Бадиашил положи подпис под договор за 7,5 години, Уесли Фофана - за 7 г., Давид Фофана - за 6,5 г. с опция за удължаване за още един сезон.
Това помагаше на клуба да спазва финансовия феърплей, но скоро тази вратичка в правилника бе премахната и клубовете можеха да разсрочват плащанията за новопривлечени играчи до пет години.
Дългогодишните договори могат да бъда полезни и по други начини.
"По този начин избягваш ситуации, в които попадат най-добрите футболисти - обяснява спортният адвокат Тейлър Хийт. - Ако привлечеш футболист и той подпише договор за четири години, три години по-късно ще си в ситуацията подобна на тази с Мо Салах, при която ще си принуден да се съгласиш на по-тлъст договор, за да не изпуснеш играча, който в последните шест месеца от контракта си вече може да преговаря с други клубове за свободен трансфер."
Челси черпи вдъхновение за тези дългосрочни договори от американските спортове, където те са нещо нормално.
В бейзбола, например, големите риби са се усетили, че е много по-добре да обвържеш един талант с контракт за девет-десет години и не особено висока заплата, отколкото да привличаш звезди и да ги "позлатяваш". По този начин клубовете планират по-добре разходите си.
Наскоро бейзболистът от Доминиканската република Хуан Сото подписа 15-годишен договор с Ню Йор Метс на стойност 765 милиона долара - най-скъпия в историята на спорта.
В английския футбол десетгодишните договори бяха нещо невиждано, но не са нещо необичайно за Испания.
През юни 2022-ра Леванте удължи контракта на продукта от школата си Пепелу за точно десет години - до 2032-ра. Година по-рано Осасуна направи същото с халфа Йон Монкайола. Затова на подобни сделки в Испания вече не се гледа като на нещо необичайно.
И това не е нещо ново.
През 90-те години редица топ клубове се бяха наредили на опашка за играча на Атлетик Билбао Хулен Гереро, но той остана лоялен на андалусийците и подписа 12-годишен договор.
Както в случая с Холанд, Гереро се превърна в играча с най-дългия договор в историята на клуба и най-скъпоплатения футболист в отбора.
През 1998-а Бетис повярва в качествата на 20-годишния Денилсон и освен че плати повече от солидна сума за него, му предложи контракт за цели 11 сезона.
След това практиката продължи.
През 2005-а Барселона подписа договор с обещаващия талант Лионел Меси чак до 2014 година. През 2017-а Атлетико поднови договора на Саул за още девет години. Преди няколко години Билбао обвърза Иняки Уилямс за седем сезона.
Но в Англия подобни договори все още са нещо, с което феновете свикват. Затова и 10-годишната договорка между Холанд и Сити шокира. Но в скоро време ще свикнем с поамериканчването на Висшата лига и подобни ходове от любимите ни клубове дори няма да ни изненадват.