Има ли сили Ливърпул за... топ 4: 5 извода след битката на "Анфийлд"

Ливърпул взе дербито с Тотнъм от 13-ия кръг на Висшата лига с 2:1 на "Анфийлд" и излезе еднолично на върха в класирането с три точки пред "шпорите".

Домакините доминираха през първите 45 минути и спокойно можеха да вкарат още голове, след като Салах откри резултата в тяхна полза, но Юго Лорис на два пъти отказа Фирмино. А Хьон-Мин Сон завърши успешно контраатака на лондончани, за да изравни за 1:1 само 6-7 минути след попадението на египтянина.

След почивката Тотнъм изравни играта и Стивън Бергвайн на два пъти, както и Хари Кейн пропуснаха пред вратата на "червените". Удар на Садио Мане пък срещна гредата.

И когато изглеждаше, че лидерите в таблицата ще поделят точките, Роберто Фирмино с глава дари победата на шампионите с гол в последната минута на редовното време.

Ето пет извода след дербито на "Анфилйд":

Ливърпул спечели битката на "петиците" в центъра

Една от най-ранните интригуващи тактически битки в мача излезе на дневен ред, когато Жозе Моуриньо прекрои халфовата си линия, натоварвайки Муса Сисоко с повече работа по крилото в подкрепа на Хари Кейн и Хьон-Мин Сон. Това на практика остави Ливърпул с предимство трима на двама в центъра и Пиер-Емил Хьойберг се залепи за Джорджиньо Вайналдум. Двамата играчи с номер 5 на няколко пъти влязоха в единоборства и датчанинът беше принуден да фаулира холандския си съперник.

Джини категорично спечели битката на "петиците" и след края на първото полувреме имаше 48 докосвания на топката срещу 19 на Хьойберг. Пасовете им пък бяха 43 срещу само 8. Това беше доста показателно за контрола на мача, който "червените" имаха, а влиянието на Хьойберг беше допълнително намалено с жълт картон в началото на второто полувреме.

Предсказуемо, но и доста вълнуващо

Снимка: Getty Images

До голяма степен дербито беше точно това, което феновете си представяха от противопоставянето Юрген Клоп срещу Жозе Моуриньо. Особено през първите 45 минути мачът беше доста предсказуем.

"Шпорите" - прибрани, компактни, с доста хора зад линията на топката.

Ливърпул - авантюристичен, доминиращ в притежанието, често разменящ местата на тримата в атака и разчитащ на традиционните пробиви на крайните бранители.

Все неща, които можеха да се очакват, но все пак бе доста вълнуващо на терена, а макар и малкото фенове на "Анфийлд" спомогнаха за това мачът да си заслужава и да бъде запомнен.

Влиянието на местните момчета

Ливърпул излезе с трима възпитаници на академията си в стартовия състав за този сблъсък на върха в класирането. Трент Александър-Арнолд е гарантиран титуляр и макар да не е във върхова физическа форма след контузията, той записа поредния силен двубой.

Къртис Джоунс все по-често се появява в полузащитата, което е награда за него заради многото травми. В сряда вечерта той отново беше изключителен, създавайки доста шансове за съотборниците си.

Рис Уилямс пък получи мястото в центъра на отбраната заради отсъствието на Жоел Матип. Той доминираше във въздуха и като цяло беше стабилен. Дербито с Тотнъм беше още една важна крачка в кариерното му развитие.

Ал-Дайър-вейрелд

Отбранителното дуо на "шпорите" Ерик Дайър и Тоби Алдервейрелд бележи огромен прогрес. Докато белгиецът беше контузен, се видя колко липсва на отбора. Ерик Дайър също е много надежден през тази кампания. Двамата играха силно и на "Анфийлд", а момчетата на Юрген Клоп се увериха отблизо колко трудно е да се преодолее вратата на лондончани.

И все пак, ако се разровим по-задълбочено, можем да отбележим, че при първия гол на "червените" топката се отклони от крака на Алдервейрелд, а при втория белгиецът вероятно трябваше да действа по-самоотвержено и да попречи на Фирмино да нанесе удара с глава.

Ливърпул отново е отборът, който другите трябва да преследват

С инфарктната победа шампионите влязоха в ролята, която им е добре позната от миналия сезон - другите да ги преследват. Тотнъм вече е на три точки, Саутхемптън и Лестър на четири, Евертън на пет, Челси на шест, Уест Хем на седем, Манчестър Сити на осем... Много от запалянковците на другите отбори се обзалагаха, че мърсисайдци няма да успеят да защитят титлата си. Имаше и смелчаци сред тях, които твърдяха, че битката на тима ще е за топ 4, когато връхлетя кризата с контузени. Интересно е какво мислят сега.

И нещо за финал - лазаретът скоро ще започне да се опразва, а голям трансфер през януари не е изключен. Дайот Упамекано, да речем.