Испания ликува, голямото хърватско поколение остава с празни ръце

Испания ликува, голямото хърватско поколение остава с празни ръце Снимка: Getty Images

Испания спечели драматично Лигата на нациите с победа над Хърватия с 5:4 след дузпи във финала на "Де Кайп".

Опонентите проведоха голяма битка, завършила при нулево равенство след редовното време и продълженията.

При дузпите вратарят на "Ла фурия роха" Унай Симон спаси два удара на хърватите и се превърна в герой за своите.

Така златното поколение на хърватския футбол остава без голям трофей, въпреки страхотното си представяне през последните години.

След загубения финал на Мондиал 2018 и бронзовите медали на следващото световно в Катар, сега Лука Модрич и компания изглеждаха най-близо до триумф, но отново претърпяха разочарование.

Тази вечер Испания стартира с активна преса, която за малко да даде резултат в 12-тата минута.

Тогава хърватите сгрешиха при изнасянето на топката и Гави получи възможност да стреля от чиста позиция, но не уцели вратата.

После Хърватия се нагоди към играта на съперника и започна да атакува все по-опасно.

Иван Перишич на два пъти стреля с глава, но не затрудни твърде много Унай Симон.

Андрей Крамарич пък беше изведен зад защитата с дълга топка и се устреми сам срещу вратаря, но в последния момент Лапорт се намеси.

Така полувремето завърши без попадения.

През втората част ожесточената битка продължи и двубоят си оставаше много равностоен и непредвидим.

В 85-ата минута испанците направиха отлична атака и получиха златен шанс за победен гол, но ударът на резервата Ансу Фати беше спрян от Иван Перишич пред голлинията.

Малко преди продълженията и Марко Асенсио получи възможност за изстрел, но беше неточен.

В допълнителните 30 минути "Ла фурия" беше по-опасният тим, но пропусна още няколко нелоши ситуации заради липса на точност при завършващия удар.

Преди да започнат дузпите, двата тима се спречкаха и се стигна до кратко меле в центъра на терена.

От 11-те метра Испания и Хърватия подходиха много концентрирано и отбелязаха общо 6 поредни дузпи.

При 3:3 обаче Унай Симон спаси с крак незадоволителния удар на Ловро Майер.

После Марко Асенсио се разписа с безпогрешен изстрел и оставаше Аймерик Лапорт да донесе триумфа на испанците. Бранителят обаче стреля силно в горната греда и драмата продължи.

Унай Симон стана герой с втора спасена дузпа - този път изпълнена от Бруно Петкович.

Накрая Дани Карвахал изпълнки "а ла Паненка" и донесе трофея на своя тим.

Това е първи трофей за националния тим на Испания от 2012 г., когато беше спечелено европейското първенство за втори пореден път.