Как Лисандро Мартинес се превърна от "ниската издънка" в култов герой за Юнайтед

Лисандро Мартинес е вдигнал победоносно юмрук след успеха с 3:1 срещу Арсенал на "Олд Трафорд" Снимка: Getty Images

Манчестър Юнайтед вече си бе осигурил победата в Молдова, когато Ерик тен Хаг реши да даде почивка на Лисандро Мартинес, за да пусне в игра Хари Магуайър за финалните секунди на двубоя срещу Шуриф Тираспол от Лига Европа в четвъртък вечер.

Мартинес напусна терена, изпратен на крака от 600-те пътуващи привърженици на "червените дяволи" и с викове "Аржентина, Аржентина". Колкото бързо бе заклеймен за "ниска издънка", толкова бързо и пристигналият срещу почти 60 млн. евро от Аякс през лятото централен защитник се превърна в новия любимец на привържениците.

Гари Невил сравни дебюта му с този на Патрис Евра преди 16 години. Французинът бе заменен още на почивката в дербито на Манчестър през януари 2006-а, след като пристигна от Монако. Ситуацията за французина изглеждаше отчайваща, като самият той години по-късно разкри, че агентът му се е извинил, че го е довел на "Олд Трафорд", обявявайки трансфера за "най-голямата грешка" в кариерата си.

Кариерата на Мартинес в Юнайтед започна по много подобен начин. Тен Хаг го извади на почивката при катастрофалната загуба с 0:4 във втория кръг от Висшата лига. Поражението от Брайтън на старта, само по себе си, бе унижение, но след смазващите четири гола, които Юнайтед допусна във вратата си за само едно полувреме в Брентфорд, 24-годишният централен защитник, символично, бе отделен от стадото и заедно с Фред бяха принудени да догледат мача от резервната скамейка.

Това влоши още повече ситуацията му, тъй като вече се бяха появили сериозни съмнения в качествата му заради височината му от едва 1,75 м, което е прекалено малко за централен бранител. Именно липсата на достатъчна височина попречи на Мартинес да противодейства на Бен Мий при третия гол за "пчеличките".

Всички започнаха да се питат какво ли би станало, когато дойде аржентинецът да се изправи срещу нападател от калибъра и габаритите на Ерлинг Хааланд, например.

Самият аржентинец призна, че сблъсъкът му с английският футбол е бил челен, но Тен Хаг не спря да вярва в него. Мениджърът на Юнайтед не се подаде на натиска да извади Мартинес от титулярния състав, формирайки новата централна двойка бранители от него и Рафаел Варан. В губещи от всичко това се превърна капитанът Магуайър, който все повече свиква с мястото си на пейката.

По подобие на Евра, Мартинес изкупи всичките си грехове в следващия мач - при победа над Ливърпул на "Олд Трафорд". После дойдоха и победите срещу Саутхемптън, Лестър и Арсенал, в които партньорството му с Варан ставаше все по-здраво.

Аржентинецът получи почивка в откриващия мач от Лига Европа срещу Реал Сосиедад, като се появи в игра на почивката. За негово нещастие, именно той направи дузпата, с която испанците спечелиха на "Олд Трафорд". Не и без помощта на съдията, за когото нямаше значение, че топката рикошира в крака на Мартинес преди да срещне ръката му.

Евра бързо загърби началните си трудности, след което се радва на прекрасна кариера на "Олд Трафорд" в продължение на осем години и половина. Сега Мартинес върви по неговите стъпки и вече се превръща в култов герой за феновете на Юнайтед.

Ерик тен Хаг намери точните хора за защитата на Манчестър Юнайтед и Лисандро Мартинес е един от тях. Снимка: Getty Images

"Невероятно е, че на всеки мач пеят "Аржентина, Аржентина", защото аз обожавам страната си; това ми носи много положителни емоции", каза след победата с 2:0 срещу Шериф Лисандро. -

Всичко това ме кара да се гордея с играта си. Много съм щастлив, когато усещам любовта на феновете.

Никога преди не съм бил в Англия и бях леко изненадан от страстта на хората. Не само на феновете на Юнайтед, усеща се на всеки стадион. Невероятно е. На всеки стадион се усеща страхотна атмосфера, което винаги ме кара да играя на сто процента."

В последните няколко мача Мартинес показа точно защо бе доведен на "Олд Трафорд". Безстрашен в единоборствата, готов да скочи за всяка топка и да подложи всяка част от тялото си срещу всеки удар в стил Неманя Видич, нямаше как да не "удари феновете в емоциите".

А който смяташе, че Лисандро не е способен да се справи с напрежението във Висшата лига, много се е бъркал. Справка - дербитата с Ливърпул и Арсенал.