Как Манчестър Сити преодоля зимния кошмар след 21 поредни победи

Как Манчестър Сити преодоля зимния кошмар след 21 поредни победи Снимка: Getty Images

Пеп Гуардиола смята, че Манчестър Сити е "минал през ада и е направил нещо забележително", след като е преодолял трудностите през натоварения зимен календар, удължавайки победната си серия на 21 поредни мача във всички състезания.

"Гражданите" разбиха Уулвърхемптън с 4:1, но победата не дойде лесно. Сити вкара три гола в последните десет минути на срещата, с което я затвори в своя полза. Така тимът на Гуардиола не е губил точки от равенството с Уест Бромич Албиън на 15 декември и вече има 15 точки преднина на върха в класирането.

В този период Сити изигра 21 мача във всички състезания, достигна финал за Купата на лигата, четвъртфинал за ФА Къп и е с единия крак на четвъртфиналите в Шампионската лига.

"През зимата е ад в Англия, но ние успяхме да направим нещо невероятно. Това е повече от забележително. Поздравявам всичките си футболисти, но короната все още е у Ливърпул. За да спечелим Висшата лига се нуждаем от тези точки", каза Гуардиола пред BBC след успеха над "вълците".

Сити поведе след автогол на Леандър Дендонкер през първото полувреме, но Конър Коуди изравни в началото на втората част. Рекордът на "гражданите" бе застрашен за кратко, но с късните три попадения домакините взеха своето и записаха 15-ата си поредна победа в Премиършип.

Ударът с глава на Коуди, след който падна голът в 61-вата минута, бе първото докосване до топката от играч на Уулвс в наказателното поле на Сити от началото на мача.

Бранителят на "вълците" отбеляза и първия си гол във Висшата лига, но след това Сити натисна и с два гола на Габриел Жезус, между които се разписа и Рияд Марез, реши всичко в своя полза.

В неделя лидерът в класирането посреща градския съперник и втори в подреждането Манчестър Юнайтед в опит да увеличи още повече преднината си на върха и да направи още една сериозна крачка към титлата.

"Ще имаме един или два дни за почивка, а и всички разбираме колко са силни - каза Пеп за "червените дяволи". - Това е перфектна възможност за нас да направим тази голяма стъпка и ние ще се опитаме да я направим."

Освен постигнатите 21 поредни победи Сити изравни и рекорда на Арсенал от 19 поредни мача във Висшата лига, в които не е изоставал в резултата в нито една секунда, поставен между декември 1998 и май 1999 г.

"Гражданите" можеха да се справят със съпротивата на Уулвс и по-рано, но Руи Патрисио отново показа класата си. Европейският шампион от 2016 година направи няколко важни спасявания през втората част, преди и той да капитулира в последните десетина минути.

"Ще прегледаме отново мача, защото допуснахме няколко грешки, когато бяхме поставени под напрежение от Сити. Те са изключително опасни и винаги са готови да те накажат - каза наставникът на "вълците" Нуно Еспирито Санто.

Сити разполага с изключително талантлив състав; има невероятни футболисти и великолепен треньор. Всеки, който дойде тук (на "Етихад" - б.а.), изпитва трудности, защото те са много добър отбор."

След домакинството на Юнайтед в неделя до края на март за Сити предстоят още срещи със Саутхемптън и Фулъм във Висшата лига, реванш срещу Борусия Мьонхенгладбах в Шампионската лига у дома и четвъртфинал срещу Евертън на "Гудисън Парк".