Косоварят, който притиска Меси и Мбапе и оглавява трансферния списък на Клоп

Рашица, Вернер и Кулибали са трансферните цели на Клоп. Вие сами си правете изводите за качествата на косоваря.

Името му е Милот Рашица и е играч на германския Вердер Бремен. У нас също помним добре крилото от Косово. Бързоногият играч с номер 7 на гърба развинти отбраната на националния ни отбор на стадион "Васил Левски" в европейска квалификация преди година, когато новата футболна нация си тръгна с победа с 3:2.

Рашица е изключителен талант и неслучайно е в полезрението на големите акули на континента. Сред тях и английският Ливърпул. Твърди се, че Рашица е един от тримата, които Клоп иска да вземе на всяка цена през летния пазар. Другите двама са стрелецът на РБ Лайпциг Тимо Вернер и скалата в отбраната на Наполи Калиду Кулибали. Вие си правете изводите за качествата, които вижда у косоваря наставникът на европейския и световен клубен шампион. Цената на Рашица е около 45 милиона евро.

Кой е той?

Футболистът започва кариерата си в родния Вущрия от Косово, дебютирайки за клуба само на 16. След девет гола в 21 мача е забелязан от холандския Витес, в който преминава през лятото на 2015-а.

В отбора от Арнем става носител на Купата на Нидерландия. А когато напусна тима през януари 2018-а срещу името му бяха записани 15 гола и 24 асистенции в точно 100 двубоя за Витес.

Дебюта си за Вердер прави при успеха с 2:1 над Шалке на 3 февруари 2018 г., а месец по-късно открива и головата си сметка за клуба при победата с 3:1 над Кьолн. Осемте му попадения и четирите асистенции във втората половина на кампанията 2018/19 - неговата първа пълна в Германия - му спечелиха репутацията на един от най-талантливите играчи в германския елит.

През настоящия сезон Рашица също започна много силно, вкарвайки седем гола и давайки четири асистенции в 20 мача, както и три точни попадения за Купата.

Наподобява Алексис Санчес от най-добрите му години

Не само способността му да играе в предни позиции и безкомпромисния завършващ удар го правят много подобен тип играч на Алексис Санчес от най-добрите му времена в Арсенал. Бременският талисман притежава същия атакуващ хъс и физически характеристики като Алексис що се касае до ниския му център на тежестта, който прави така, че да е още по-трудно на защитниците. Подобно на чилиеца Милот също обича статичните положения.

Знаете ли, че...

Рашица се класира в челната петица за отбелязани голове на минута сред всички играчи, които не са типични централни нападатели, в топ 5 лигиге на Европа през 2019 г. Само Мбапе от Пари Сен Жермен (един гол на 83 минути), Меси от Барселона (69 минути), Неймар от ПСЖ (109 минути) и Садио Мане от Ливърпул (122 минути) се справиха по-добре от "седмицата" на Вердер, който вкарваше на всеки 145 минути през изминалата календарна година, отбелязвайки 15 гола в 29 участия в Бундеслигата.

Какво казват другите?

"Той е един от най-добрите играчи в Бундеслигата!", твърди съотборникът на Рашица във Вердер Тео Гебре Селасие.

"Милот направи голям скок през последната година и нещо. Той натрупа повече увереност в себе си и прави така, че отбелязването на голове да изглежда лесна работа", обяснява пък треньорът на бременския тим Флориан Кохфелт.