През миналата седмица бе потвърдено, че Ричард Хюз ще бъде новият спортен директор на Ливърпул.
44-годишният шотландец ще пристигне официално на "Анфийлд" след края на сезона, когато изтича договорът му с Борнемут.
Израснал в академията на Аталанта, Хюз преминава през резервите на Арсенал, след което играе за Борнемут, Портсмут и Гримзби, преди през 2014-а да стане технически директор на "черешките".
На "Анфийлд" Хюз ще работи в тясно сътрудничество със завърналия се в Ливърпул Майкъл Едуардс, който бе основна движеща сила при изграждането на отбора, спечелил Шампионската лига през 2019 г. и титлата във Висшата лига през 2020 г.
Първата работа на новия спортен директор няма да бъде лека. Хюз ще бъдде натоварен с тежката задача да намери заместник на Юрген Клоп.
Германският специалист ще напусне "Анфийлд" през лятото след девет години начело на Ливърпул.
Фаворити за поста са Чаби Алонсо, Роберто Де Дзерби и Рубен Аморим. Има и още няколко имена, които се обсъждат в пространството, но това са тези, към които Ливърпул се е насочил приоритетно.
Казано е, че за един човек трябва да се съди по действията му. В случая с Хюз - с работата му на трансферния пазар.
Въпреки че не всяка негова сделка се оказва успешна, а и в Борнемут често бе надцакван от по-сериозни отбори, Хюз постигна доста добри резултати.
Ето Топ 5 на трансферите му в десетгодишния му престой при "черешките":
5. Тайрон Мингс
Борнемут плати осем милиона паунда за 22-годишен защитник със само 17 мача във Висшата лига.
Четири години по-късно Вила откупи правата му за 20 млн. паунда, а впоследствие бранителят получи и повиквателна за националния отбор.
4. Калъм Уилсън
След като наниза 21 гола за Ковънтри в Лига 1, Уилсън бе привлечен срещу три милиона паунда.
По онова време нападателят е все още на 21 г. и напълно недоказал се със само един мач в Чемпиъншип срещу името си.
Шест години по-късно Уилсън има вече 67 попадения за "черешките" във всички турнири и се превърна в първия футболист на Борнемут, получил повиквателна да играе за Англия.
След изпадането на "черешките" Уилсън премина в Нюкасъл, който плати 20 млн. паунда за него - над шест пъти от това, което бе платено за него първоначално.
3. Аарън Рамсдейл
Привлечен през 2017-а от Шефилд Юнайтед срещу сумата от 800 хиляди паунда.
Само три години по-късно в Шефилд осъзнаваха грешката си, но трябваше да платят 18,5 млн. паунда, за да си го върнат. Отново огромна печалба за клуба.
2. Доминик Соланке
19 милиона паунда за футболист, който се отчете със само три попадения в 42 мача във Висшата лига преди изпадането на Борнемут, не е нещо, с което да се хвалиш.
Соланке обаче остана в клуба и бе водещата сила при завръщането му в елита.
През този сезон пък само Ерлинг Холанд и Оли Уоткинс имат повече голове от него във Висшата лига.
1. Нейтън Аке
Пеп Гуардиола е хвален за това, че забеляза таланта на Аке и след това го доразви, но първо това направиха в Борнемут.
През 2017-а "черешките" извадиха 20 млн. паунда, за да го откупят от Челси. Три години по-късно Аке струваше двойно повече и вече е носител на требъл с Ман Сити.
И няколко трансфера, които не проработиха
"Ако привличаш по 20 футболисти и една трета от тях са провал, за мен това е успех", казва за работата си Хюз.
Джордан Айб (15 млн. паунда), Беник Афобе (10 млн. паунда), Брад Смит (3 млн. паунда) и Люис Грабан (8 млн. паунда) са някои от тези, с които новият спортен директор в Ливърпул не успя.
Но във футболния бизнес никога няма гаранция за успех. А и в Ливърпул Хюз ще разполага с доста повече средства, за да селектира вече доказали се футболисти.