Съдията, който успя да вбеси и Барселона, и Реал Мадрид още в първите два кръга на Ла Лига Снимка: Getty Images

Не само в България си имаме проблем със съдиите. В Испания пропищяха от реферските своеволия на Сесар Сото Градо, който още в първите два кръга на Ла Лига успя да вбеси и Барселона, и Реал Мадрид.

Във вторник вечерта Барселона победи Райо Валекано с 2:1 след обрат, но двубоят за малко да се превърне в кошмар за каталунците заради безобразията на Сото Градо и ВАР помощниците му.

От Барса имаха претенции за дузпа, несправедливо отменен гол и червен картон за противника. Общо взето за всичко, за което може да се претендира.

И това се случва при победа. Представете си за какви отсъждания става въпрос. Тези, които са гледали мача, разбират напълно.

Новото попълнение Дани Олмо стана първата жертва на съдийското бездействие.

Домакините бяха открили резултата рано-рано с гол на Унай Лопес в деветата минута. Впоследствие европейският шампион щеше да донесе успеха на Барса, но секунди след като се появи на терена в началото на втората част можеше да изработи дузпа.

Защитник на Райо повали Олмо в наказателното поле, като го препъна, но съдийската свирка остана ненадута. Сото Градо не получи и корекция от ВАР и така бе подмината чиста дузпа за Барселона.

Малко по-късно Педри бе застъпен брутално високо над глезена - нарушение, за което много съдии биха извадили червен картон. Но не и Сото Градо.

Черешката на тортата за Барселона дойде в 71-вата минута. Роберт Левандовски вкара втори гол, след като преди това Педри бе изравнил резултата, но той не бе зачетен. Реферът отмени попадението, след като видях на ВАР нарушение на Жул Кунде срещу Чавария.

Повторенията показаха, че наистина има някакво застъпване на французина срещу бранителя на домакините, така че тук е може би единственото място, на което претенциите на каталунците не са стопроцентови.

Накрая реферът реши да даде и впечатляващото добавено време от 10 минути. За капак се играха цели 12.

В първия кръг и Реал изпищя от Сото Градо. Рядко Барселона и "кралете" имат съгласие по която и да е тема, но срещу този точно съдия мненията им са идентични.

"Белият балет" имаше множество претенции от рефера след равенството 1:1 с Майорка на старта на сезона. Клубната телевизия на Реал дори извади видео със седем спорни положения, включително и претенции за две дузпи: едната за нарушение срещу Килиан Мбапе, а другата - за игра с ръка.

Основното оплакване от Сото Градо и от Барса, и от Реал обаче бе за грубата игра, която съдията позволява.

"Въпреки че играчите на Майорка извършиха 11 нарушения, реферът им показа само един жълт картон, а имаше основания да покаже още няколко. А единственият жълт трябваше да бъде червен", оплакаха се от клубната телевизия на Реал.