Христо Стоичков продължава яростно да защитава ФИФА и президента ѝ Джани Инфантино по оста на Световното клубно първенство.
Българската футболна легенда отговори на Юрген Клоп, Енцо Мареска и Рафиня, които открито критикуват новия формат на клубния мондиал и непрестанните спирания на играта заради проблемите с времето.
Заради тях СКП в САЩ прилича повече на тенис турнир на открито, който трябва да се съобразява с капризите на времето.
"Не очаквах това от Юрген. Изпитвам голямо уважение към него, но може би е малко ядосан, защото РБ Залцбург отпадна, а той е директор в компанията. Ливърпул участва в Световното клубо първенство преди няколко години и тогава не чух Юрген да се оплаква. Когато получават пари, никой не се оплаква - коментира Стоичков пред "Ел Мундо Депортиво по повод думите на Клоп, който определи турнира в САЩ като "най-лошата идея, реализирана някога във футбола". -
Мисля, че трябва да има повече уважение към тези турнири. Какво би предпочел Клоп - предсезонни турнета в Китай, Япония и Индонезия или да истинско състезание, с много по-голям престиж?
Джани (Инфантино - б.р.) и ФИФА направиха нещо различно. На едно място виждаме много култури, нови системи, нови тактики, много различни отбори, които не се познаваха преди да играят в този турнир.
Всичко е фантастично. Феновете пълнят стадионите, с изключение на един мач, когато имаше предупреждение за прекъсване заради гръмотевични бури. Вчера Мареска също се оплака от дъжда, но какво да се направи? Да дадем дистанционно на Инфантино да спре дъжда? Оплакват се от всичко."
Hristo Stoichkov: "Players complain about the Club World Cup, but they don’t complain when they earn €20m a year." pic.twitter.com/hrIfZAJ0Dn
— Barça Universal (@BarcaUniversal) June 30, 2025
Стоичков отговори и на критиките на звездата на Барса Рафиня, който се оплака от натоварения календар и липсата на почивка между сезоните.
"Догодина Световното първенство отново е в САЩ и Рафиня сигурно ще играе и няма да недоволства. Крайно време е страстите да се успокоят - каза още носителят на "Златната топка" за 1994 година. -
По мое време имаше две смени, а сега са пет, т.е. можеш да смениш половин отбор на почивката. Имаш и допълнителна смяна в продълженията. Ако се оплакваш от това, на мен ми се струва несправедливо. Сякаш ние никога не сме играли футбол или никога не сме играли толкова много мачове през годината.
За мен всичко върви отлично и се надявам, че ще продължи по същия начин, защото футболът е празник за всички. Кой не обича да играе? Дайте ми сега бутонки и топка и ще вляза да играя, защото обичам футбола. Организацията е фантастична и не виждам никакви оплаквания от страна на хората.
Играчите не се оплакват, когато взимат по 20 милиона на година, тогава са спокойни. Да видим дали през сезона отборите ще играят веднъж седмично или ще имат и мачове за Купата на краля, ФА Къп, Купата на лигата... Всички тези купи, които не струват нищо. Преди години беше различно. Сега Испания вече имат шест отбора в Шампионската лига. Англия - също. И в Италия е така. Нямам представа защо се оплакват."
Стоичков, който, освен като телевизионен коментатор и анализатор, в момента работи и като отговорник за проектите на ФИФА в Източна Европа, няма как да не защитава Международната централа и работодателя си Инфантино.
Но едва ли дори той може да излъже публиката, че стадионите в САЩ се пълнят с фенове за мачовете от Световното клубно. Особено в груповата фаза имаше случаи и с полупразни трибуни.
Наскоро Камата преувеличи с доста и мачовете, които е играл навремето, в един от поредните си опити да защити решението на ФИФА и Инфантино да натоварят клубния календар с още един турнир.
"През 1994 г. играх за Барселона в около 80 мача. В 70 от тях бях титуляр и бях на терена по 90 минути. Приключих, отидох да играя финал в Шампионската лига, който загубихме от Милан, а на следващия ден взех самолет за Съединените щати. Не се оплаквах от температурите в Далас или на други места. Бях отишъл да представям страната си", каза в средата на юни Стоичков.
Проверка на "Сега" показва, че през сезон 1993/1994 г. "Барселона" изиграва общо 56 официални мача: 38 в първенството на Испания, 4 за Купата на страната, 2 за Суперкупата и 12 в Шампионската лига, включително в предварителните кръгове, груповата фаза и елиминациите, приключили за каталунците с поражение с 0:4 във финала срещу "Милан" в Атина.
28-годишният по онова време Стоичков взима участие в 48 от тези двубои - 34 в Примера дивисион, 4 за Купата на краля, 2 за Суперкупата на Испания и 8 в ШЛ. Титуляр е в 44 от тях, като изиграва пълни 90 минути само в 25. В четири от мачовете влиза като резерва, в 17 е сменен, а в два получава червени картони.
Леко подвеждащо, нали? Като твърдението му за пълните стадиони.