Какво е общото между сър Алекс Фъргюсън, Арсен Венгер, Маурисио Почетино и Пеп Гуардиола, както и между английския национален отбор, Ливърпул, Реал Мадрид, РБ Лайпциг, британското колоездене, пилоти от Формула 1 и редица звезди от NBA?
Всички те са използвали услугите и съветите на експерта по съня Ник Литълхейлс.
Да имаш съветник по съня вече е нещо повече от каприз в света на спорта и все повече атлети осъзнават колко силна е връзката между качествения сън и добрата спортна форма.
Литълхейлс, бивш професионален голф играч, вече се утвърди като водещ треньор по съня и иноватор в сферата на спортното възстановяване.
Своя подход към съня той обвързва с концепцията, наречена R90, която цели да подобри цялостното физическо и психическо състояние, а съответно и постиженията на спортиста.
"Това е процес в седем стъпки и в основата на идеята е, че разбиваме всеки 24 часа на 90-минутни цикли", обяснява експертът.
Кариерата на Ник Литълхейлс във футболните среди започва в средата на 90-те, когато той се запознава с прочутия сър Алекс Фъргюсън и го пита дали се е замислял как здравият нощен сън може да повлияе на представянето на играчите му. Заинтригуваният мениджър поощрява Литълхейлс да изготви доклад за неговия отбор.
Изненадващо, футболистите слушат с интерес какво има да им каже Ник, който тогава е просто неизвестен търговец.
С повишен интерес слуша защитникът Гари Палистър, тъй като е измъчван от такива болки в гърба, че му се налага да лежи на пода в клубния автобус, когато Юнайтед пътува за гостуванията си.
Литълхейлс установява, че болките на Палистър са причинени от прекалено твърд матрак и му осигурява много по-мек, както и възглавница с мемори пяна.
Резултатите са такива, че и останалите в отбора възприемат идеите на Литълхейлс и негов клиент става Райън Гигс, както и самият Фъргюсън. Из света на футбола името на експерта по сън бързо се разпространява и бизнесът му потръгва.
Той осигурява цял камион със завивки и възглавници за английския национален отбор по време на Мондиал 1998 във Франция. Скоро Литълхейлс официално се превръща в първия треньор по сън във футбола.
Когато си създава име, започва да чете лекции по целия свят пред най-популярните спортни отбори за влиянието на съня върху представянето на спортистите.
И в Арсенал се намира кой да се запали по идеята - не само физиотерапевтът Гари Левин, но и звездата Тиери Анри.
Левин препоръчва Литълхейлс на тогавашния селекционер на Англия Свен-Горан Ериксон.
Експертът се заема да проверява всяка от стаите в тренировъчната база на Англия на Евро 2004 и да изготвя индивидуално досие на всеки футболист, в което са включени начинът му на живот, хранителният режим и подготовката за сън.
На база на доклада играчите получават специфични съвети. Скоро Ник Литълхейлс е нает да свърши нещо подобно и за националния тим на Великобритания по колоездене.
Близо 20 години по-късно, работата му се е разраснала в още различни спортове, а конкретно във Висшата лига приносът му е все по-сериозен.
Литълхейлс периодично работи за Манчестър Сити и е проектирал спалните в обновената тренировъчна база на тима - всички те са облицовани със светлозелени тапети с намаляващи кръгове, които помагат на футболистите да заспят.
Признателни за неговата помощ са звезди като Серхио Агуеро и Джеймс Милнър.
Аржентинецът например до един момент има големи проблеми със заспиването и от Сити молят Ник за съдействие.
"Агуеро не можеше да разположи добре бедрата си, когато спи на една страна, и вероятно това беше причината за честите му травми в подколенните сухожилия", обяснява специалистът.
"Стойката на тялото му в леглото беше неправилна, което влияеше и на съня му. Той също така имаше и някакво модерно кожено легло, чийто скъп матрак обаче беше неподходящ".
Литълхейлс препоръчва на Агуеро по-гъвкав матрак, разработен за неговия ръст и тегло, както и по-тънки възглавници, които да изравнят врата и гърба му.
Става му ясно и че лошият сън на Агуеро е резултат от навици, типични за един южноамериканец.
"Температурата в дома му винаги беше 16-18 градуса. Това е идеално за сън, но той често вечеряше към 23:00 часа, което се счита за нормално в Аржентина и Испания. Но не и когато трябва на сутринта да сте рано на тренировка. Всеки човек има свой хронотип, който определя дали е сутрешен или нощен тип - чучулига или сова. Агуеро ненавиждаше да става рано и би искал да тренира през деня, ако можеше да избира", разяснява Литълхейлс.
Затова на Кун му е изготвена програма с допълнителен 90-минутен сън през деня, който да му помага да се наспи напълно и вече да не е задължен да изпълнява нормата си за нощен сън. Случайно или не, седмица след консултациите с Литълхейлс, нападателят вкарва четири гола във вратата на Тотнъм.
От експертна програма за разпределяне на порциите сън се нуждае и Джеймс Милнър, когато все още играе в Манчестър Сити.
"Джеймс имаше мач от Шампионската лига в 19:45, след който се връщаше към 1 ч. след полунощ в дома си и още беше под влиянието на двубоя. Затова оставаше на първия етаж, за да играе на Xbox-а си до зори, чакайки да усети умора. След това се насочваше към леглото или заспиваше направо на дивана. Събуждаше се преди обед, тъй като след мач няма тренировка, но така нарушаваше обичайния си режим", разказва Литълхейлс.
Той препоръчва на Милнър да си ляга в 2:00 през нощта след късен мач, но да става в обичайния час - в 6:30.
Така преминава през необходимите три цикъла от 90 минути преди да се събуди. Ако все още изпитва умора, той може да поспи от 13:00 до 15:00 часа или от 17:00 до 19:00, когато енергията му спада.
Това помага на Милнър да не се чувства недоспал или изморен.
Сред най-известните клиенти на Ник Литълхейлс е и Кристиано Роналдо, който няма как да не прояви прочутата си педантичност и по отношение на съня.
Суперзвездата е възприел метода R90 на Литълхейлс и прави по пет 90-минутни дрямки на ден още преди да стигне до нощния си сън.
Кристиано използва съветите на експерта още докато играе в Реал Мадрид и тогава е единственият футболист с достъп до обособена стая за сън в тренировъчната база, за да може да си взима дрямките през деня и да не бъде безпокоен от никого.
Португалецът обръща внимание и да изключва всички екрани наоколо час и половина преди лягане, освен това винаги спи свит на кълбо, за да не натоварва гърба си и държи всяка от дрямките му да е върху прясно сменени чаршафи.
"Роналдо се поинтересува каква е работата ми в Реал, защото като спортист винаги мисли как може да подобри формата си", разказва Литълхейлс.
"От работата си с него научих, че на Роналдо не му пука за някакви всепризнати диети и какво правят другите. Важното е това, което прави да има ефект върху него самия".
Естествено, дори през 2022 г. на някои хора в света на спорта им звучи твърде абстрактна идеята за треньор по съня.
Популярните лица, възползващи се от съветите на хора като Литълхейлс, не са достатъчни да убедят всички и към някои концепции все още се подхожда резервирано.
"Вижте, всеки експерт ще ви каже, че най-важното нещо на света е точно това, което прави той. Но смятам, че в модерния спорт на топ ниво, всички приемаме, че определени неща са основни за добро представяне: хранене, хидратация, стречинг, психическа подготовка. А за мен човешкото възстановяване - сънят - е това, което захранва всички тези неща и още много освен тях".
"Спортът е отбелязал толкова голям напредък в толкова сфери, но сега клубовете осъзнават, че именно тази област, способността като атлет да се възстановяваш по-устойчиво и консистентно, е изключително важна."
"Тази способност ти дава възможност да се възползваш от останалите неща, които са ти на разположение, независимо дали става въпрос за храненето, тренировките, работата с треньорите. Това може да бъде разликата между почти перфектно и перфектно представяне", завършва Литълхейлс.