Твърде ветровито, твърде кално, твърде сухо: Безумните оправдания на Юрген Клоп в Ливърпул

Юрген Клоп е един от топ треньорите във Висшата лига в последните години, след като пристигна на "Анфийлд" през 2015-а, и един от най-колоритните.

Германският специалист направи истинска революция в Ливърпул. Дойде с хевиметъла разбирането си за футбола, създаде прекрасен отбор, след което го направи и шампион - за първи път от 30 години.

Спечели и Шампионската лига, стана и световен шампион. Освен успехите обаче имаше и загуби, които Клоп неколкократно показа, че не може да приеме като джентълмен.

Така се случи и след поражението с 1:3 от Реал Мадрид в първия четвъртфинал за Шампионската лига. След края Клоп се оплака както от съдията, така и от терена.

Но това далеч не са първите подобни оправдания на германеца. Те започнаха някъде в момента, в който Ливърпул започна да се превръща в отбор-претендент за трофея във всеки турнир, в които се състезава.

Тогава Клоп усети, че тимът му вече е достатъчно силен да направи нещо специално, но на няколко пъти му липсваше по нещо, а той често го отдаваше на атмосферните условия, а не на собствените качества.

Януари 2017 г. - твърде ветровито

Ливърпул тъкмо бе отпаднал на полуфиналите за Купата на лигата след две последователни загуби от Саутхемптън с по 0:1, когато Клоп отдаде поражението на вятъра.

"През първото полувреме беше трудно; вятърът беше странен и не успяхме да се справим - каза Клоп тогава. - Видяхте как на един-два пъти топката дори спря и изненада футболистите. Условията бяха трудни за отбор, който се опитва да играе футбол."

Embed from Getty Images

Вятърът се оказа основната причина и за отпадането още в третия кръг на ФА Къп през 2019 година. Тогава мърсисайдци загубиха с 1:2 от Уулвърхемптън, но според Клоп отново вятърът бе повлиял на техничността на неговия тим.

"Вятърът не ни помогна; футболистите изпитваха трудности да задържат топката", каза след мача германецът.

Април 2018 г. - твърде сухо

Не само вятърът е причина за неуспехите на Ливърпул. Преди три години "червените" водеха с 2:0 срещу Уест Бромич с голове на Дани Ингс и Мохамед Салах и бяха сигурни, че ще си тръгнат с трите точки, но след попадения на Джейк Ливърмор и Саломон Рондон "дроздовете" стигнаха до точката.

Как смятате - дали отпускането на Ливърпул след осигуряване на комфортната преднина ли бе причината за равенството? Разбира се, че не. След мача Клоп обвини УБА за това, че не са напоили достатъчно терена.

"Беше труден мач, особено след като теренът ставаше все по-сух и по-сух. От Уест Бром решиха да не поливат тревата на почивката - каза Клоп след това, като бе категоричен, че "дроздовете" ще изпаднат в края на сезона - нещо, което в крайна сметка се случи, като УБА остана последен, а Ливърпул финишира в Топ 4.

Не бях доволен от терена. Явно никога не сте играли футбол (отговаряйки на въпрос на журналист, който поиска повече яснота за състоянието на терена). Разликата е огромна. Но ако си Уест Бром, не ти трябва влажен терен, когато играеш с толкова много високи топки.

И следващия сезон могат да играят на сухи терени, но в Чемпиъншип."

Януари 2019 г. - твърде снежно

Ливърпул беше в полпозишън за титлата, но един от мачовете, в които сбърка, бе в домакинството на Лестър. Садио Мане бе открил резултата за домакините, но "лисиците" си тръгнаха с точката след изравнителен гол от Хари Магуайър.

Впоследствие Клоп отново обвини атмосферните условия за това, че неговият отбор не е успял да победи, въпреки че имаше владението на топката в 70% от времето.

"Видяхте, че топката не можеше да се търкаля - каза германецът. - Не е много лесно, ако владееш топката в 70-80% от времето в подобни условия. Единственият проблем е, че (снегът) се задържа на терена, и точно това се случи днес."

Февруари 2019 г. - съдиите разваляли ритъма на мача

Ливърпул имаше късмет да открие резултата срещу Уест Хем след гол на Садио Мане, който бе в засада, но такава не бе вдигната. Малко по-късно "чуковете" изравниха, благодарение на Михаил Антонио.

Мърсисайдци не бяха ощетени с нито едно съдийско решение, но според Клоп съдията се е опитал да компенсира за грешката си при гола на Мане и е накъсвал играта, с което е помагал на Уест Хем.

"Имахме добри моменти и успяхме да вкараме гол, за който сега ми казаха, че е бил от засада - каза Клоп. - Това обяснява какво се случи през второто полувреме, защото мисля, че реферът е разбрал какво е направил на почивката.

Със сигурност го е разбрал на почивката, след което се случиха доста странни ситуации. Не бяха решаващи, но накъсваха играта. Разбира се, това не ни помогна.

Ако бях на негово място и съм допуснал сериозна грешка през първата част, не бих искал да се опитвам да я поправям с още малки грешчици."

Октомври 2020 - твърде кално

Вече чухме за твърде сухия терен, така че е време да отидем на прекалено калния. Той бе изтъкнат като причина за победата само с 1:0 над Аякс в груповата фаза на Шампионската лига.

"Теренът беше доста проблемен; беше дълбок и леко кален - каза Клоп. - Може и да не си личи отвън, но си беше точно така, което доста измори и двата отбора.

Изненадах се, че теренът не бе в отлично състояние. Смятах, че отбор, който обича да играе футбол, би разполагал с добър терен."

Старши-треньорът на Аякс Ерик тен Хаг обаче не му остана длъжен и отговори: "Изобщо не мисля, че теренът е бил в лошо състояние. Щом е казал така, да се надяваме, че тревата ще е по-добра, когато отидем на "Анфийлд".

Ноември 2020 г. - графикът на мачовете

След равенството 1:1 срещу Брайтън по-рано през този сезон, в който Ливърпул пострада от нова контузия - тази на Джеймс Милнър, и след който се видяха първите признаци на пропукване в тима, Клоп обвини наситения график от двубои, определен от телевизиите, които държат правата за излъчване на Висшата лига.

Друго, за което не бе доволен Клоп, бе отказа на по-малките клубове Премиършип да въведе пет смени, като поименно назова бившия наставник на Шефилд Юнайтед Крис Уайлдър.

Февруари 2021 г. - студените крака на Алисон

Може би най-странното оправдание. Алисон допусна две идентични грешки и подари два гола на Манчестър Сити при загубата с 1:4 по-рано през сезона, а Клоп отдаде това на студените крака на бразилеца.

"Няма как да се скрием от тях (грешките на Алисон); няма смисъл да увъртаме - каза германецът. - Но е вярно и че не му оставихме достатъчно възможности да отиграе топката при първия гол. При втория просто не успя да уцели добре топката.

Няма конкретна причина за грешките му, може и краката му да са били студени. Може да ви звучи смешно, но е възможно. Али ни е спасявал кожата много пъти, днес просто направи две грешки. Това е."

Април 2021 г. - личното отношение на съдията и странния стадион

Юрген Клоп не бе доволен от качеството на стадион "Алфредо Ди Стефано", на който Реал Мадрид играе домакинските си мачове, докато "Сантяго Бернабеу" е в ремонт.

"Този стадион е напълно различен от всеки, на който сме играели преди. Прилича на тренировъчен терен", коментира Клоп след загубата с 1:3 в първия четвъртфинал от Шампионската лига, след което изрази радостта си, че поне реваншът ще се играе на "нормален стадион".

В доплънение Клоп обвини главния съдия, че е имал лично отношение срещу Садио Мане, тъй като не му е свирил един очевиден фаул, след което се е отнасял към всяко негово падане като към симулация.