Жирона направи Реал шампион с ефектен обрат срещу Барселона

Жирона направи Реал шампион с ефектен обрат срещу Барселона Снимка: Getty Images

Реал Мадрид е шампион на Испания за 36-и път.

Титлата на "Белия балет" беше узаконена заради загубата на Барселона с 2:4 от Жирона в атрактивното каталунско дерби от 34-тия кръг на първенството.

Заради загубата Барса отстъпи втората позиция в класирането на днешния си съперник, а Реал стана недостижим на върха 4 кръга преди края.

Тази вечер тимът на Шави Ернандес водеше с 2:1 до почивката, но претърпя тежък срив през второто полувреме.

Началото беше вихрено с два гола в рамките на минута - първо Андреас Кристенсен откри от воле, а веднага след това Артьом Довбик изравни с глава.

В края на частта дълга проверка с ВАР доведе до отсъждане на дузпа за Барселона, а Роберт Левандовски я превърна в гол.

В началото на второто полувреме Барса изглеждаше близо до трети гол, но Жирона осъществи обрат за две минути.

Порту направи 2:2 след груба грешка на Сержи Роберто, а при следващата атака асистира на Мигел Гутиерес за 3:2.

В 75-ата минута Порту отбеляза втория си гол с качествен удар и надеждите на Барселона приключиха.

За Жирона успехът е с огромна стойност, тъй като гарантира на тима първо участие в Шампионската лига в клубната история.

Реал е шампион с актив от 87 т., Жирона е със 74, а Барселона допълва тройката със 73.