Хамилтън докосна Путин и титлата в Сочи

Първите трима в Гран при на Русия с ушанки на доставчика на гуми във Формула 1 Pirelli
Този път Розберг опази първата си позиция на старта, но малко по-късно отпадна заради повреда в педала на газта
Завъртането на Хюлкенберг в първата обиколка, което доведе до излизането на кола на сигурността на пистата
Фетел атакува агресивна съотборника си Райконен и успя да мине напред
Маса си проби път от 15-ата позиция на старта до 4-ото място на финала

Световният шампион Люис Хамилтън докосна третата си световна титла в Сочи днес, след като спечели една от най-лесните си победи във Формула 1 и демонстрира превъзходството на Mercedes над останалите в колоната. Хамилтън се възползва по отличен начин от техническите проблеми на съотборника му в Mercedes Нико Розберг, който вчера спечели квалификацията и днес поведе на старта, но малко по-късно спря заради повреда в педала на съединителя.

Така Люис оглави класирането и още в десетата обиколка от бокса на Mercedes започнаха да го подканят да успокои темпото, тъй като преследвачите му не са реална заплаха за него.

След Хамилтън завършиха Себастиан Фетел с Ferrari и Серхио Перес с Force India, а това позволи на 4-кратния световен шампион да излезе на второ място след 15-те старта до момента във Формула 1 този сезон. Люис записа нови 25 точки срещу 0 на Розберг и ако след две седмици в Остин, Тексас вземе с 3 точки от Фетел и с 9 повече от Нико, титлата му ще е сигурна. В Русия Люис взе 42-ата си победа във Формула 1, с което се изравни с Фетел и вече има с една спечелено състезание повече от идола си Айртон Сена.

След 15 старта Люис вече има 302 точки, Фетел е с 236, а Розберг си остана с 229. С общо 531 точки от 15 състезания Mercedes взе титлата при конструкторите, следват Ferrari с 359 и Williams с 220 точки.

Зад Хамилтън и Фетел, които се откъснаха напред още в началото беше изключително оспорвано и битката продължи до самия финал, а двете появи на колата на сигурността на пистата допринесоха за напрежението и разместването на позициите.

На старта Розберг удържа първата позиция, но заради завъртането на Хюлкенберг и ударите на Ериксон и Верстапен излезе кола на сигурността, а при рестартирането Валтери Ботас си върна третото място, а по-късно Фетел мина пред съотборника си Кими Райконен. Себ получи предимство при стратегията си в бокса на Скудерията и дръпна напред, а Райконен остана да се бори с Ботас, Рикардо и Перес, който спря много рано за нови гуми за третото място.

Преди това катастрофата на Ромен Грожан изведе за втори път колата на сигурността, французинът се отърва невредим в страшната катастрофа в третия завой, където колата му загуби сцепление и излетя странично към предпазните огради.

Перес удържа атаките на Ботас и Райконен до предпоследната обиколка, а Рикардо отпадна заради повреда. След това двамата финландци го изпревариха в рамките на два завоя и продължиха битката за третата позиция, но в последната обиколка Кими атакува по-агресивно Ботас и го удари, след като Валтери отпадна, а Райконен докара пострадалата си кола на пета позиция, а по-късно беше наказан с 30 секунди, което му отреди осмото място.

В това време Перес си върна третото място и записа първия си подиум от Бахрейн насам и едва третият в историята на Force India.

Заради наказанието на Райконен и по-малкото точки, които взе Скудерията, Mercedes си осигури титлата при конструкторите, а Люис ще трябва да изчака още малко.

„В началото беше много вълнуващо, защото бях много близо до Нико и се надявах, че ще стане оспорвано състезание с него, тъй като той потегли много силно - заяви след финала Хамилтън. - За мен това е специален момент, тъй като вече имам повече победи от Айртон. В това състезание разполагах с фантастичен автомобил, но загубихме едната кола, така че не сме неуязвими."

Гран при на Русия в Сочи се оказа напрегнато състезание, с много инциденти и битки в колоната, като прогресът на Фелипе Маса е показателен за превъзходството на по-силните коли на това трасе - бразилецът стартира 15-и, като с по-твърдите гуми, но бързо влезе в Топ 10, а на финала вече беше 4-и.

Първите трима на финала бяха изненадани в стаята, в която пилотите имат шанс да си отдъхнат преди да излязат на подиума от президента на Русия Владимир Путин, който ги поздрави, а след това награди Хамилтън и Mercedes за първите им места при пилотите и конструкторите. Този път обаче, за разлика от миналата година, Путин се измъкна по-рано от подиума и се спаси от дъжда шампанско, които си организираха пилотите на почетната стълбичка.