Хамилтън: Повече не мога да отстъпвам!

Люис Хамилтън преживя инцидент в първата обиколка, този път тй удари отзад Фелипе Наср, който се опита да избегне завъртелия се пред него Кими Райконен
Двамата пилоти на Ferrari се борят за трето и четвърто място, преди Квят да ги атакува в първия завой
Нико Розберг отхвърли твърденията, че контролира хода на шампионата след три поредни победи

Световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън заяви, че не може да си позволи да губи повече състезания този сезон, ако иска да защити титлата си от миналата година. Съотборникът на Люис в Mercedes Нико Розберг спечели трета поредна победа от началото на сезона в Китай, а Люис финишира седми, тъй като стартира последен заради повреда, получена във вчерашната квалификация. Малко след старта Люис се удари отзад в колата на Фелипе Наср и остана без предно крило, а общо спира пет пъти в бокса в хода на състезанието.

След първите три старта Нико е с пълен актив от 75 точки, а Хамилтън е на 36 от него.

Сезонът е дълъг, има още много състезания, но вече не ми останаха жокери, не мога повече да отстъпвам назад - обясни Хамилтън след състезанието в Шанхай. - Не смятам, че над мен има черен облак или нещо подобно, както се е случвало в миналото. Ще се изправим и следващия път ще сме по-силни."

Срещу трите поредни победи на Нико, Люис след поредица инциденти записа второ място в Мелбърн, трето в Бахрейн и седмо в Шанхай.

Историята на Формула 1 сочи, че пилотът, спечелил първите три старта за сезона, винаги печели титлата накрая на годината.

„Изоставам с 36 точки - допълни Люис. - Добре, не е толкова лошо, колкото си мислех. Това е добре, мислех, че след днешното състезание разликата ми с Нико ще е 50 точки."

През 2014 Хамилтън стопи аванса на Нико от 29 точки, за да спечели световната титла и сега Люис припомни този случай.

„Честно казано, не се чувствам по-добре в сравнение с 2014, когато пак изоставах - потвърди британецът. - Даже на моменти е по-неприятно защото се натрупаха един след друг негативни моменти. Но такива неща се случват, това са изпитания. Вярвам напълно в тима и смятам, че ще успея да се върна в челото. Кога? Кой знае, но се надявам, че ми предстоят по-добри стартове."

От своя страна Розберг отхвърли твърденията, че вече може да установи контрол над хода на световния шампионат.

Още е рано за обобщения, не мислите ли - подхвърли германецът. - Минали са само три състезания, които бяха много успешни за мен, но това е най-дългият сезон в историята на Формула 1 с 21 старта, така че има още 18. Разбира се, че съм доволен от начина, по който сезонът започна. Люис не е много по-назад, малко повече от 30 точки е разликата това е една победа и малко. Той е концентриран и мотивиран както винаги, така че оттук нататък няма да е лесно.

„Хамилтън никога не се предава и той е мярката ми за представяне. В последните години той е пилотът, по който всички се сравняваме и както винаги, очаква ни страхотна битка за титлата."

Завършилите втори и трети в Китай Себастиан Фетел и Даниил Квят влязоха в остър спор след финала, докато пилотите чакаха да се качат на подиума Фетел обвини руснака, че е виновен за инцидента в първия завой, когато Себ удари съотборника си Кими Райконен, който след това финишира едва пети.

„Какво стана на старта?", приятелски попита Квят, а това направо вбеси Фетел.

„Питаш какво стана на старта - избухна Себ. - Стана това, че ти се удари в нас и тримата излязохме извън трасето. Беше като торпедо."

„Състезавах се", отвърна Даниил.

„Ако бях останал на моята траектория, щяхме да се ударим. Вляво също стана удар", обясни все още ядосаният Фетел.

„Тогава не дръж тази траектория! Не видях три коли да излитат от трасето, бяха само две", окопити се Квят.

Трябва да очакваш, че при такава атака, ще повредиш колата си. Този път извади късмет", довърши Фетел.

„Аз съм на подиума, ти си на подиума, значи всичко е наред", заключи усмихнатият Квят.