Хамилтън доминира в Канада

Хамилтън спечели в Канада 4-ата си победа този сезон и общо 37-а във Формула 1

Люис Хамилтън контролира Гран при на Канада от старта до финала на състезанието като беше начело през цялото време и не позволи нито веднъж на съотборника му Нико Розберг да пробва атака за първото място. Mercedes записа двойна победа, а завършилият на трето място Валтери Ботас с Williams-Mercedes допълни успеха на германската марка.

След това състезание Хамилтън увеличи аванса си в класирането на пилотите от 10 на 17 точки, а Фетел стана третият пилот, прехвърли границата от 100 точки от началото на сезона. Хамилтън води с 151 точки, Розберг е с 134, а Фетел има 108.

Хамилтън удържа първото място в спринта към първия завой след старта и оттам нататък налагаше темпото на колоната, въпреки че в първата половина на надпреварата в бокса се появиха притеснения, че Люис е изразходвал твърде много гориво. Хамилтън обаче беше улеснен от Розберг, който имаше проблеми със спирачките и беше принуден да върне газта за около 10 обиколки, след което така и не успя да се доближи отново за атака на лидера.

Двамата водачи изкараха състезанието с едно спиране в бокса и идентична стратегия с по едно спиране в бокса, като питовете им бяха разделени от една обиколка.

„Обичам Монреал, обичам това трасе, определено имах нужда от тази победа, с оглед на това, което се случи в Монако. Колата ми не беше с най-добрия баланс за състезанието, имаше твърде много недозавиване, Нико беше бърз, но така и не успя да ме притисне, не бях под напрежение", заяви след състезанието Хамилтън.

„Исках да догоня Люис, за пробвам атака, но така и не се получи, карах като луд, но той не направи нито една грешка", допълни Розберг.

Ботас спечели третото място с много силно и безгрешно каране, като в първата третина на състезанието преследваше неотлъчно Райконен, а след това спря за гуми и се върна пред него на пистата, тъй като Кими се завъртя. Инцидентът стана в 27-ата обиколка, веднага, след като Райконен се върна на пистата с нови меки гуми и се оказа, че е предизвикан от неочаквано включване на едната хибридна система в колата на финландеца.

Тръгналият 16-и Себастиан Фетел с Ferrari стигна до петата позиция с много силно каране, поредица изпреварвания и агресивна стратегия при използването на супер меките и меките гуми на Pirelli. Топ 6 допълни Фелипе Маса, който също тръгна по-назад, но бързо си проби път напред в класирането.

Двамата пилоти на McLaren отпаднаха преди финала заради проблеми с двигателите, като колата на Дженсън Бътън издържа с 5 обиколки повече от тази на Фернандо Алонсо, който имаше и трудности с икономията на гориво още в началото на състезанието.