Защо джихадистите се отказват от терора в Европа

Денят е вторник, 11 декември, часът - малко преди 8 вечерта. Самотен нападател въоръжен с нож и огнестрелно оръжие убива пет души и ранява други 12. Нападението над коледния базар в Страсбург - един от най-големите подобни в Европа - е най-пресният спомен за тероризма в Европа.

Нападателят - 29-годишният Шериф Шекат - беше застрелян два дни по-късно от полицията, а впоследствие по традиция терористичната групировка "Ислямска държава" излезе със съобщение, признаващо нападателя за боец на групировката, макар й нейното участие в случая да е доста под въпрос извън мотивацията на Шекат.

Самият извършител е дребен дилър на наркотици, известен на полицията и с други малки престъпления. От 2008 г. обаче той попада в списък на френските власти за потенциално опасни джихадисти, които трябва да бъдат следени, след като докато е в затвора, окача на стената на килията си плакат на Осама бин Ладен.

Въпреки присъствието си в този списък обаче, френските власти не успяват да предотвратят действията му - нещо, за което продължават критиките срещу тях.

И все пак има едно обстоятелство, което в малка степен облекчава донякъде вината им - терористичните атаки в Европа започват да намаляват и вече са по-скоро рядкост, за разлика отпреди 2-3 години, когато нападенията бяха в пика си.

Общо 150 души загинаха през 2015 г. като жертви на терористични нападения в Европа. През 2016-а броят им беше 135, а през 2017-а 62. За сравнение през 2018 г. този брой се е свил още до 20 души. Всичко това бележи сериозно намаляване в броя на жертвите на подобни атаки в Европа.

Какво доведе до това намаляване на терористичните атаки? Упадъкът на "Ислямска държава" определено има своята роля, но далеч по-значим фактор в случая е самото засилване на сигурността, което държавите от Централна и Западна Европа се видяха принудени да предприемат. Приеха се някои агресивни и по-сурови закони, които допреди няколко години биха били немислими. Всичко това помогна за осуетяването на десетки нападения в отделните държави.

Подобно нещо е добре дошло, но рискът от тероризъм остава висок. Групи като "Ал Кайда" и самите "Ислямска държава" все са още активни в Сирия и в региона, извършвайки постоянно набиране на нови и нови бойци - както в Близкия изток и Северна Африка, така и в Европа. Нещо повече - техните мрежи значително са се разширили през последните няколко години.

Европейските правителства трябва да се радват на тенденциозния спад в насилието, но определено не трябва да изпадат в състояния на самодоволство по темата.

След години на тежки терористични атаки в Европа, вдъхновени от "Ислямска държава", 2018 г. беше сравнително спокойна (поне до атаката в Страсбург). Около десетина джихадистки нападения бяха извършени за годината, повечето от които във Великобритания и Франция. И все пак по-голяма част тези инциденти бяха дело на аматьори, които с действията си заявяват вярност към ИД, но реално са просто вдъхновени от групировката, вместо тя да стои наистина зад тях като организационни усилия.

Изключение от цялото правеше само едно готвено нападение в Холандия, разбито от властите, при което джихадистите предвиждаха поредица от координирани взривове в страната. Командирът на групата, мъж с иракски произход, преди това е бил осъждан за опит да се присъедини към ИД, а трима от неговите съучастници са се завърнали се от Сирия. Освен този инцидент, има малко доказателства за контролирани от Ислямска държава спящи клетки в Европа.

И ако упадъка на групировката в Близкия изток наистина спомага за това тя да не насочва вече толкова яростно погледа (и терористите си) си към Стария континент, другият решаващ фактор в случая са подобренията в областта на контратероризма.

Според данните на Европол през 2016 г. само три атаки са били предотвратени от властите в различните държави спрямо 13, които са били извършени с пострадали и жертви. През 2017 г. вече броят на предотвратените нараства до 11 спрямо 10 извършени.

За 2018 г. не са публикувани официални данни, но е почти напълно сигурно, че предотвратените нападения са били доста повече от тези, които са стигнали до успешния си (за джихадистите) завършек. През септември британските власти разкриха, че спират средно по едно нападение на месец за последните 12 месеца.

На европейско равнище ЕС оказва натиск върху държавите-членки за по-добра координация и обмен на информация, докато Европол засили оперативната подкрепа към националните полицейски сили. Директива на ЕС от 2016 г. изисква от държавите-членки да участват в база с имената на пътуващите международно пътници, която да спомага за откриването на модели на движение, които да задействат сигнали за евентуални терористични нападения. Дори и Франция, която по принцип не се слави със склонността си да споделя информация, сложи подписа си под тази база данни.

Новото национално законодателство засили и европейските възможности за борба с тероризма. През 2015 г. Испания криминализира разпространението на екстремистки послания през интернет, а Великобритания прие закон за борба с тероризма и сигурността, който разшири достъпа на властите до онлайн данните на заподозрени в тероризъм, чиито движения сега полицията може по-добре да наблюдава и ограничава.

Междувременно Франция през октомври 2017 г. прие нови закони, засилващи правомощията на силите за сигурност при извънредни ситуации, подобни на тази, в която страната влезе след терористичната атака от ноември 2015 г. Новият закон разшири правомощията на френската полиция за извършване на издирвания, улесни държавата да закрие джамии, в които се проповядва екстремизъм и разшири използването на проверки за самоличност близо до границите на страната.

Вълната от атаки през 2015 и 2016 г. разкри неуспехите в координацията между местните и националните агенции за сигурност. Някои от тях вече са отстранени.

През 2016 г. Германия прие нов закон, който, освен че улеснява депортирането на "опасни", ликвидира германското гражданство за онези с двойно гражданство, които са заподозрени в заподозрени в тероризъм, а също така даде и на федералната полиция повече надзорни правомощия.

Франция и Великобритания също подобриха способността на силите си за сигурност да реагират на нападения. Благодарение на увеличените щатни бройки и нови практики на обучение например, на лондонската полиция й трябваха само 8 минути, за да реагира при терористичната атака при Лондон бридж през юни 2017 г.

През януари 2015 г. Франция започна операция Sentinelle, в чийто рамки разположи над 10 000 нови войници в помощ на силите за сигурност, за да пазят потенциални цели във Франция. Войници от тези сили са били разположени и край коледния базар в Страсбург, което е и причината да се спасят човешки животи и жертвите при тази атака да са само 5.

През последната година в Европа имаше по-малко терористични атаки, а тези, които все пак достигнаха до завършек, бяха далеч по-малко смъртоносни от предишните подобни нападения. Зад тези цифри обаче се крият и някои далеч не толкова успокояващи показатели.

Един от тях е фактът, че броят на опитните джихадистки агенти в Европа нараства експоненциално. Между 2011 и 2017 г. ИД успява да привлече около 40 000 чуждестранни бойци от общо 110 страни. Около 6000 души са дошли от Централна и Западна Европа. От тях неизвестен брой са загиналите, а в затворите на контролираните от кюрдите райони има задържани около 1000 последователи на ИД.

Мнозина от тях обаче са се върнали у дома, където само част от завърналите се са арестувани. Същевременно в Европа присъдите за тероризъм все още са далеч по-леки от тези в Америка например - средно по около 5 години затвор за престъпления свързани с терористична дейност, а много от осъдените често биват дори освобождавани предсрочно.

Властите във Франция предупреждават, че до края на 2019 г. от затворите в страната ще излязат 500 души, за които се знае, че са се радикализирали след престоя си зад решетките. Същевременно във Великобритания половината от близо 200-те затворници, осъдени след 2009 г. за престъпления, свързани с тероризъм, ще бъдат освободени до 2019 г.

В глобален мащаб картината се е променила, но не непременно към по-добро. "Ислямска държава" запада и вече е загубила по-голямата част от териториите си, но за сметка на това "Ал Кайда" е във възход. В момента терористичните анклави в северна Сирия и в Северна Африка, контролирани от ИД, са обитавани от около 2000 бойци на ИД. Филиалът на Ал Кайда - Хаят Тахрир ал-Шам (HTS) - има пет пъти повече въоръжени войници в региона.

Въпреки че Хаят Тахрир ал-Шам привлича много от последователите си онлайн, групировката държи нисък профил, предпочитайки да консолирида силите си в Близкия изток, вместо да организира терористични атаки в Европа, които биха могли да предизвикат ответен отговор от Европа.

И макар според някои Хаят Тахрир ал-Шам да няма международни амбиции, е далеч по-вероятно те да представляват още един пример за тактическото ребрандиране на "Ал Кайда".

В миналото групировката е използвала стратегически "сливания" и "придобивания", за да вземе надмощие над определени локални играчи и да консолидира силите си.

"Ал Кайда" си партнира с местни групи и след това се задейства, за да им повлияе отвътре, измествайки ориентацията на джихада от местното към глобалното. В исторически план терористичната организация винаги се е съсредоточавала в това да посочи далечния враг - Запада, вместо локалните противници. Така че няма да е кой знае каква изненада ако в някой момент Хаят Тахрир ал-Шам реши да погледне към Европа за извършването на терористични нападения.

В момента Европа е по-безопасна от тероризма, отколкото преди години, отчасти благодарение на усилията на европейските правителства за борба с тероризма. Но тероризмът има свои собствени циклични колебания - терористите търсят нови и нови начини за преодоляване на защитите на правителствата, които на свой ред обновяват и реорганизират своите мерки за сигурност, за да могат да отговарят подобаващо на заплахата - един повтарящ се кръговрат.

Сегашната почивка от насилие е повече от добре дошла. Въпреки това тя не е повод за европейските власти да свалят гарда си и да се отпускат. Подобно нещо само би било покана за следващи терористични нападения.

Новините

Най-четените