Мексико - на туризъм в гангстерския рай

От десетилетия Мексико живее между туристите, наркотиците, гангстерските войни и усилията на политиците да наложат правосъдие и ред. Битката между властите и престъпниците е жестока, непрекъсната и с променлив успех.

Жертвите и изчезналите в тази необявена гражданска война са стотици хиляди. Заради растящото търсене на хероин в САЩ и кървавата битка за надмощие в един от най-големите мексикански картели, напоследък войната стана особено ожесточена.

Само през юни 2017 г. в Мексико са убити над 2200 души, което го превръща в най-кървавия месец в историята на държавата от поне две десетилетия. За първите 6 месеца на годината убитите са 12 155, което е с над 30% повече от миналата година, сочат данните на мексиканското вътрешно министерство.

Все повече са убийствата в 27 от 32-те мексикански щата. Насилието и смъртоносните престрелки са често явление дори в доскоро спокойни туристически дестинации като Канкун и Кабо Сан Лукас.

През последните години известният морски курорт Акапулко е считан за втория най-опасен град в света, като единствено столицата на Венецуела Каракас го изпреварва по брой убийства на глава от населението.

Заради проблемите със сигурността и лошата слава, богатите туристи вече избягват Акапулко. Там почиват основно мексиканци и по-бедни латиноамериканци.

Това разбира се води до огромен спад на приходите за местния туристически бранш и все по-ниски цени. В момента може да нощувате в 5-звезден хотел в Акапулко за около 140 лв. на вечер.

Заради географските си особености, градът предлага перфектни условия за туризъм. Акапулко е едно от най-старите пристанища на Мексико, а и в момента е основно пристанище за корабоплавенето и круизните линии между Панама и Сан Франциско.

За да спаси курортния град и да върне имиджа му на привлекателна туристическа дестинация, държавата действа решително.

Създаден е специален фонд, с който рекламира Акапулко по света. Със средства от този фонд се организира и тенис турнирът в града, който Григор Димитров спечели преди три години.

В момента друг тенис турнир от серията ATP се провежда в Лос Кабос - очевидно и той е плод на същата стратегия.

В името на спокойствието, властите сериозно затягат мерките за сигурност. По най-оживените места в района обикаля тежко въоръжена полиция.

Латиноамериканската държава има много какво да предложи на туристите - мек и приятен климат, културни забележителности, екзотична природа и страхотни резервати, красиви морски курорти на световно ниво, активен нощен живот.

Въпреки войните на картелите Мексико в момента е осмата най-посещавана страна в света. 35 млн. души от цял свят са отишли там през 2016 г., показват данните на Световната организация по туризъм към ООН.

Заради многото слънчеви и топли дни, мексиканските курорти привличат туристи целогодишно. Пикът на туристическия сезон е през декември и в средата на лятото.

Повечето от многобройните архитектурни забележителности на Мексико са под закрилата на ЮНЕСКО, а древните руини и пирамиди напомнят на посетителите, че се намират в земята на маите и ацтеките.

Най-редовните туристи в Мексико са от САЩ и Канада.

Привлечени от по-топлия климат, американски колежани и студенти традиционно посещават крайбрежните курорти през пролетта - в Мексико освен красиво и опасно е и много евтино.

Другите чести туристи са западноевропейци, южноамериканци, както и все повече азиатци.

Част от туристическата кампания на Мексико задължително са тюркоазените води на Канкун - най-известният и посещаван мексикански курорт, една от перлите на Карибския басейн, Пуерто Ваярта (както е правилно да се произнася града) - „най-гостоприемния град в света", Лос Кабос с впечатляващите си подводни забележителности и Чичен Ица - древният град на маите, рекламиран като едно от Новите седем чудеса на света.

Туризмът е един от ключовите отрасли в мексиканската икономика и важна част от Националния план за развитие 2013-2018 г. Според доклад на ОИСР туристическият бранш създава 8.5% от брутния вътрешен продукт на Мексико, а през 2016 г. приходите от туризъм се увеличават до 19.6 млрд. долара.

Страната постоянно измисля и предлага нови дейности и атракции, за да насърчи гостите да удължат престоя си и така да създадат още приходи за туристическия бранш като например еднодневно пътуване с влак през Медения каньон.

Сред красивата природа и препълнените с туристи курорти процъфтява истински гангстерски рай.

В повечето щати върлуват въоръжени банди и наркокартели, а почти навсякъде по курортите можеш да си купиш наркотици. Туристите често стават жертва на грабежи, отвличания и дори убийства.

Държавният департамент на САЩ смята за опасни 14 от 31 мексикански щата, сред които често посещаваните от американци Баха Калифорния, Гереро и Наярит. Вашингтон предупреждава американците да внимават изключително много, когато пътуват до там.

Гереро е най-опасният щат в Мексико през последните 3-4 години. Там вилнеят въоръжени банди, които заграждат пътища и влизат в кървави престрелки с полицията и свои местни врагове.

Именно в този щат се намира Акапулко, който наследи Сиудад Хуарес като център на кървавата война, водена от наркокартелите. Заради стратегическото си разположение, градът се превръща в център на наркотрафика, а масовият туризъм осигурява стабилни приходи на местните гангстери.

Властите воюват с картелите, те се бият помежду си

Мексиканските власти водят дългогодишна война с картелите, използвайки всички ресурси на държавата. Битката се води на територията на цялата страна. Разузнавателни служби дебнат наркобосовете, а спец отрядите на полицията и армията винаги са готови за акции срещу бандите им.

През последните години мексиканските картели надминаха колумбийските, превръщайки се в най-големия доставчик на хероин в САЩ. Търсенето на наркотика в Щатите е по-голямо от всякога, а опиумната епидемия там напълни касите на мексиканските картели, давайки им нови сили във войната с властите.

Самите наркобанди също водят жестока битка помежду си за територии и влияние. Щатът Синалоа е родно място на много от мексиканските наркобарони. Там действа и едноименният картел, доскоро оглавяван от Хоакин "Ел Чапо" Гузман, който бе считан за най-влиятелния наркобос в света.

След последното залавяне на Гузман и екстрадирането му в САЩ, нещата между различните фракции в картела "Синалоа" загрубяват. Лидерите им влизат в ожесточена борба за надмощие, а кървавите престрелки се превръщат в ежедневие.

В нарковойната се включват и банди извън картела, които също имат апетити за големите му територии и влияние.

Известният мексикански криминален журналист Хавиер Валдес, който пише за картелите и наркотрафика, също става жертва на тази война. Той е убит през май в столицата на щата - Кулиакан.

Заради гангстерската война за първите 5 месеца на 2017 г. убийствата в щата Синалоа се увеличават със 76% на годишна база, показват официалните данни.

Безнаказаността също има роля в тази черна хроника. Убийците биват заловени в едва един от всеки пет случая, а още по-малко от тях стигат до съдебната зала.

"В Мексико е много просто да убиеш някого и след това да се измъкнеш. Лесно е и е евтино", казва експертът по сигурността Алехандро Хоуп пред Los Angeles Times.

При цялата тази безкрайна гражданска война, едва ли е случайно, че именно Мексико е държавата, където се продават най-много бронирани автомобили на глава от населението.

Бандите и картелите са като митологична многоглава ламя - на мястото на всяка отсечена глава се появяват нови две. Но държавата продължава упорито да се бори с тях.

Още за Мексико, вижте в галерията:

Новините

Най-четените