Швеция пожелава сладки сънища на гостите си. Звучи ли ви странно? Не бързайте с изводите!
Защото, както посочва официалният сайт на страната - Visit Sweden, спалният туризъм набира невероятна популярност. Той е за онези пътешественици, които не искат изморителни обиколки през забележителности и природни красоти.
Те търсят уединение и тишина, за да се отпуснат, да освободят ума си от проблемите и, разбира се, да се наспят на спокойствие.
А Швеция е перфектното място за туризъм за сън, особено през зимата.
Необятната шведска природа предоставя достатъчно площ, за да приюти желаещите да практикуват спален туризъм.
Според изследване на Каролинският институт в Стокхолм от 2017 г., което и Visit Sweden цитира, 72 часа сън сред природата са достатъчни, за да смъкнат нивата на стрес до 70%.
С това спадат и сърдечният ритъм и кръвното налягане.
Швеция се хвали и с кристално чист въздух и дълги часове на тъмнина в зимните месеци, които спомагат за пълноценен дълбок сън. Ниските температури също са по-подходящи за спален туризъм и в комбинация с чистия въздух допринасят за здравословен отдих и възстановяване.
Не на последно място, според скандинавската концепция за качествен живот и почивка човек трябва да прекарва максимална част от свободното си време сред природата. Било то и докато спи.
Така туристи в Швеция и местни жители могат да използват разнообразни места за настаняване, за да се отдадат на спален туризъм.
Сред най-популярните дестинации са почти изцяло направени от стъкло бунгала, които се наемат точно за 72 часа. Те са изключително минималистично обзаведени и в тях има само най-необходимите вещи за престой и огромно комфортно легло с изобилие от възглавници за сън.
В цената обикновено е включена и храната, както и топли напитки и приспособления за барбекю.
В област Лапония, защитена като световно природно наследство от ЮНЕСКО, пък туристите имат избор между дървени бунгала и малки конусовидни юрти. Там във времето, в което посетителите не се отдават на спален туризъм, те могат да наблюдават стадата местни елени и да опитват от местните плодове и риби.
Подобно изживяване започват да предлагат и редица шведски села, сгушени в планините, както и някои от по-малките хотели, които не са част от световни вериги.
Общото е, че местата за спален туризъм не предлагат лукс и разточителство, а напротив - максимално отдалечаване от материалното.
Дълбокият сън в големите удобни легла се редува с традиционни преживявания като сауна, гмуркане в ледени води, лов и риболов, бране на горски плодове. В рекламните брошури често се споменават и думи като "тихо възстановяване" и "природосъобразно възстановяване".
Причината не е само във вече споменатото сливане с природата и с нейното спокойствие, докато туристите спят.
---
Как норвежци и шведи се бъзикат помежду си? Разказваме тук:
---
Туризмът за сън до огромна степен е и екологичен и има минимален въглероден отпечатък. За бунгалата най-често се използват дърво и камък в съчетание със стъкло. Обзавеждането е от рециклирани лен, памук и други естествени материи и, както казахме, е невероятно пестеливо.
Храната е само и единствено местна и сезонна. Технологичните джаджи не са изрично забранени, но не са препоръчителни.
Въпреки че вече и южни държави като Испания и Португалия предлагат спален туризъм, Швеция остава ненадмината за този тип пътуване.
През декември и януари в скандинавската държава слънцето залязва още преди 15:00 часа и изгрява след 8:30 сутринта. Организмът на свой ред бързо асоциира липсата на слънчева светлина с нуждата от сън и преминава в режим на релакс.
По тази причина в Швеция смятат, че туризмът за сън е както нов вид изживяване, така и поредната възможност да дадем шанс на природата да ни излекува и върне във форма.
---
А защо в Швеция се гледа с лошо око на бащите, които не отсъстват от работа по бащинство, разказваме тук: