Русия и Турция: Войната невъзможна

Спокойно и без паника! Третата световна война няма да започне скоро и със сигурност няма да e заради сваления руски изтребител-бомбардировач Су-24М. Световната сцена ще се поразтърси, ефирът ще се запълни с гневни слова, но в момента нито Турция, нито Русия имат особена полза от ескалация на напрежението. Лидерите на Западния свят също - посланията им за диалог са преобладаващи.

До тук с добрите новини.

Лошите са, че продължаваме да наблюдаваме низходяща спирала на ерозиране на това, което наричаме „нормално". Ако преди пет години някой бе предположил сериозно, че Турция ще сваля руски самолети по границата си, това щеше да се приеме като апокалиптичен сценарии.

Преди месец подобно предположение можеше да е доста вероятно, а днес вече е реалност, която влиза в онова, което можем да преглътнем. Единствено, трябва да се надяваме, че подобни инциденти няма да се приемат за нормални след време.

Бизнесът си е бизнес

Ако има огромна и непреодолима пречка пред разгръщането на реален конфликт между Турция и Русия, то това са все по-задълбочените икономически връзки между двете страни. Всъщност, днес двете държави все повече се насочват към една икономическа симбиоза и въпреки трагичните събития със сваления Су-24, икономическите аргументи ще се окажат по-силни от националната гордост.

Турция е енергийно зависима от Русия и обратно, Русия е зависима от твърдата валута, която Турция чинно плаща за енергия.

Между 55 и 60% от природния газ, който южната ни съседка ползва, идва от Русия (около 27 млрд. m3 годишно), а перспективите са за непрекъснато нарастване на потреблението. Ситуацията при петрола е малко по-добра, но отново Русия осигурява впечатляващите 30% от използвания от турците нефт.

На теория Турция може да търси доставки на газ и петрол от други места. На практика това нито може да стане бързо, още по-малко безболезнено. Русия също на теория може да завърти кранчето, но на практика това значи пресъхване на едни от малкото сигурни парични потоци.

Първата турска атомна електроцентрала в Акую се строи с руски капитали, руски технологии и руски изпълнители. Макар и Турция да планира още две АЕЦ, едната по японски, а другата по американски проект, засега само тази в Акую се строи реално и има перспектива за скорошно завършване.

След като Русия наложи фактическо ембарго за внос на земеделска продукция от Европейския съюз, вечно гладната страна се обърна към Турция и днес около 20% от турската хранителна индустрия работи за руския пазар.

15% от текстилната индустрия също работи за Русия.
Отделно Турция е сред най-големите вносители на руска пшеница, стомана и други суровини.

Не е за пренебрегване и фактът, че малко около 11% от туристите в Турция идват от Русия.

Ако трябва да говорим в цифри, то Турция е експортирала за Русия стоки на стойност $5,9 млрд. и е внесла стоки за почти $25 млрд. Икономиките и на двете страни в момента са далеч от блестящото ниво и всякакви сериозни сътресения в междудържавните отношения, които биха се отразили на стокообмена, ще се усетят твърде силно.

Всъщност си имаме други грижи

Въпреки че и Турция, и Русия са сериозно нагазили в Сирийската гражданска война, тя далеч не е най-сериозният им проблем в момента.

В Турция наскоро минаха вторите парламентарни избори за годината. Партията на справедливостта и развитието на Ердоган успя да вземе мнозинство в парламента, но с това свършиха добрите новини. Кюрдската Демократична партия на народите успя да остане в Меджилиса, въпреки че загуби 21 депутатски места и продължи да бъде абсолютен лидер в кюрдските райони на страната.

Конфликтът с ПКК, който след две години затишие, отново се разгоря с пълна сила, и противопоставянето на Ердоган срещу кюрдите в страната продължава да се плъзга по бръснача на гражданската война.

За капак, Турция изглежда, че има все по-малко истински близки съюзници и приятели - двустранните отношения с повечето мюсюлмански сили в Близкия изток са по-скоро хладни, дните на приятелство с Израел отдавна са минало, а връзките с ЕС са все по-протоколни и въртящи се основно около бежанския проблем.

Ситуацията в Русия не е по-добра.

Икономиката продължава да потъва, макар и не с апокалиптични темпове. Диалогът със Запада е, меко казано, проблематичен и сякаш няма изгледи за скорошен пробив. Крим все така виси като воденичен камък, особено след скорошните трудности с доставката на електричество за полуострова. Замразеният конфликт в Източна Украйна продължава да гълта ресурс.

Последствия ще има

В първото си публично слово след свалянето на руския самолет Владимир Путин се закани, че за руско-турските отношения ще има сериозни последици.

Разбира се, пряк военен отговор е немислим. Това бе подчертано и от „гласа на Путин" Дмитрий Песков, но реакция ще има и тя най-вероятно ще бъде основно на икономическата сцена.

Още вчера следобед руският външен министър Сергей Лавров отмени планираното за днес посещение в Анкара и веднага неговото министерство обяви, че не препоръчва на руските туристи да посещават Турция. Малко след това Федералната агенция по туризма фактически забрани организираните туристически посещения в южната ни съседка.

Активният туристически сезон е вече минал и реалните икономически последици ще са скромни, но Москва ясно демонстрира, че ако поиска, може лесно да намали драстично руските туристи в Турция, които носят около $3,5 млрд. приходи годишно.

За сега подобни ходове ще са относително премерена реакция от страна на Русия, но ескалация на търговската сцена не е невъзможна.

Слонът в стаята

За Европа инцидентът със сваления руски боен самолет идва в един от най-лошите възможни моменти. Атентатите в Париж и взривяването на руския А321 над Синай показаха, че Русия и Европа имат достатъчно допирни точки по въпроса за нуждата от категорични действия срещу „Ислямска държава". А надеждата бе, че пробив по сирийския въпрос може да раздвижи преговорите за Крим и Източна Украйна.

Счепкването между Турция и Русия, както и пословичната горделивост на Путин и Ердоган, сякаш обричат всякакви надежди за намиране на работеща схема за прекратяване на конфликта в Сирия и ликвидирането на джихадистите.

Пред европейските лидери стои и друг проблем.

Относително лесно е да се сочат и обсъждат всички негативи, които Русия носи с безогледната си намеса в сирийския конфликт, но далеч по-трудно е на масата да се поставят и турските приноси за поддържането на конфликта.

Най-сериозен е проблемът в отношенията между Турция и „Ислямска държава".

Подозренията, че Анкара сътрудничи с „Ислямска държава" не са от вчера, но реално южната ни съседка помага на ислямистите най-вече с бездействието си. Страната не прави нищо за спирането на потока от чуждестранни бойци, нито се бори сериозно с контрабандата на нефт, наркотици и произведения на изкуството, които са най-сериозното перо в бюджета на ИД.

На срещата си с Барак Обама в Белия дом френският президент Франсоа Оланд за първи път постави ребром въпроса за това, че Турция трябва да затвори границите си с „Ислямска държава", за да спре влизането и излизането на джихадисти.

Прекият военен принос на Турция за борбата срещу „Ислямска държава също е скромен". Атентатът в Суруч през юли накара турското правителство да нанесе няколко въздушни удара срещу цели на ИД, но дори касапницата в Анкара през октомври не бе достатъчен стимул за Турция да заеме категорична позиция за борба с ислямистите.

Основният проблем на Анкара остават кюрдите, а евентуалното ликвидиране на „Ислямска държава" ще значи, че кюрдските сили в Ирак и Сирия ще останат без противник и могат да насочат усилията си за издействане с оръжие на по-широка кюрдска автономия в Югоизточна Турция.

Не само това, но и самото отношение към „Ислямска държава" е обект на дебат в Турция, който протича по линията на либералните светски кръгове и все по-влиятелните ислямисти.

Проблемът с руски бомбардировки, които радикализират все по-малкото останали умерени сирийски бунтовници, и подкрепата за режима на Башар Асад отдавна е поставен на масата и точно заради това има някаква надежда, че бъдещето може да донесе решение.

Точно такъв трябва да е подходът за турския принос в конфликта.

Инцидентът със сваления руски Су-24 обаче неизбежно отклонява международните усилия от конкретните действия срещу „Ислямска държава" и прекратяване на войната в Сирия.

Нито Турция, нито Русия имат реални ползи от ескалация на напрежението между тях, но и двете страни имат полза от продължаването на кървавия конфликт в Сирия.

За руснаците това е възможност за разширяване на териториите на Асад и заздравяването на оста Техеран-Багдад-Дамаск. За Турция това е поддържане на статуквото, което повече или по-малко ги задоволява. Така големият губещ от сваления самолет сякаш остава Европа.

 

#1 TheRock 25.11.2015 в 09:54:04

Дали Русия преднамерено е нарушила въздушното пространство на Република Турция,или екипажа е допуснал фатална грешка при изпълнение на бойната задача,едва ли руските власти ще се произнесат справедливо. По-вероятно е навлизането във въздушното простарнство на Турция да е било планирано,защото изглежда бомбардировача е бил един и без съпровождащи(охраняващи) изстребители-прехващачи. Този вариант се потвърждава от факта,че руския екипаж не е реагирал на десетократното предупреждение на двойката турски изстребители от ПВО. Предупрежденията са направени по открити честотни канали,,които попадат в обхвата на всеки военен самолет,особено в такива условия на водене на въздушни атаки.Дано турската ПВО разполага със записи на предупрежденията на турските пилоти,които са направени на английски език. Руските пилоти задължително говорят английски и ако не са реагирали,значи умишлено са нарушили въздушното простарнство на Турция.Отделно от това,има регистри на борда на руския самолет,които приемат и записват всякакви команди и комуникации, свързани с бойните действия в района.Както и кодирани. Полета на руския бомбардировач е следн задължително и по спътниковите канали както по линия на НАТО,така и от руските сателити. Случая потвърждава моята скромна теза,че не трябва цивилизования свят да прави каквото и да е заедно с Русия. Към Русия – пълно игнориране. Русия не е правилна държава,тя се движи от напълно абстрактни и нецивилизовани стереотипи.

#2 TheRock 25.11.2015 в 10:42:33

Сваленият над район, където няма ИД, руски самолет, е най-яркото доказателство какви ги върши Путин в Сирия, удряйки например туркмените в северната част на страната, които оказват яростна съпротива на ИД (но и на Башар Асад.От всички “подробности” около случай, тази е най-неудобната за Москва, която потвърди къде се е случило да ударят самолета й и така призна косвено многобройните западни твърдения, че Русия тероризира противници на Асад, а ИД му е за оправдание.

#3 vanko 25.11.2015 в 11:28:50

САЩ смятат, че сваленият от Турция руски изтребител е бил ударен във въздушното пространство на Сирия след кратко навлизане в турското въздушно пространство, заяви американски служител, цитиран от Ройтерс. Според служителя, пожелал анонимност, това становище се основава на засичане на топлинната следа на изтребителя. Източник: БТА

#4 TheRock 25.11.2015 в 13:29:49

vanko, буквално до вчера плю по САЩ, сега се позоваваш на техни източници! Нещо си се объркал май!

#5 TheRock 25.11.2015 в 13:49:55

Сили на държавите участващи в бойни действия в Сирия: 1 САЩ - 150 самолета 2 Франция - 38 самолета. 3 Русия - 34 самолета. 4 Австралия - 6 самолета. 5 Канада - 6 самолета.

#6 TheRock 25.11.2015 в 13:50:18

http://edition.cnn.com/2015/11/25/middleeast/syria-turkey-russia-warplane-shot-down/index.html

#7 Шамито 25.11.2015 в 14:06:45

Да вляза в сайта на Роко от Мароко с коментар.Някой ще ми каже ли този инцидент дали е нарушение или нападение.При нарушение на бомбардировач който не е придружен от изтребители се прихваща от изтребители и се принуждава да напусне нарушените граници.При нападение на бомбардировач придружен с изтребители се квалифицира като инвазия и се нуждае от защита на държавна граница.Ха преценете адекватността на Турция.Това си е типична провокация на ястреби.Ако ви стиска отговорете.На ход е Русия.

#8 boris 25.11.2015 в 14:23:18

Е, всяко чудо за три дни. Едно време руснаците свалиха американски самолет, баш през разгара на студената война , та сега.

#9 vanko 25.11.2015 в 14:31:10

Rockльо мамин, аз се позовавам на БТА, като евентуален достоверен източник на информация. На кого се позовава БТА не е моя работа. Сега бъди така добър да докажеш, че не си един жалък и пропаднал лъжец, и посочи как съм плюл "буквално до вчера" по САЩ.

#10 vanko 25.11.2015 в 14:33:21

Свалянето на руския военен самолет от Турция усложнява процеса за намиране на политическо решение в Сирия и трябва да бъде направено всичко възможно, за да бъде избегната по-нататъшна ескалация. Това заяви в реч в Бундестага германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс. Тя добави, че всяка страна има право да защитава територията си, но че от друга страна е известно колко напрегната е обстановката в Сирия и района й. "Вчера разговарях с турския премиер и го приканих да направи всичко възможно за деескалиране на ситуацията", посочи още тя. И някои други реакции: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1531090

#11 TheRock 25.11.2015 в 14:34:43

vanko, БТА цитира неназован източник на Пентагона. Същият който твърдеше че руски ракети са паднали на територията на Иран, вместо да долетят до целите в Сирия. Ти тогава не благоволи да се довериш на същия източник, а сега се доверяваш. Явно те движи нещо друго с изключение на принципи и обективност.

#12 Оби Уан 25.11.2015 в 14:48:56

TheRock | 25.11.201514:34 vanko, БТА цитира неназован източник на Пентагона. Същият който твърдеше че руски ракети са паднали на територията на Иран, вместо да долетят до целите в Сирия. Ти тогава не благоволи да се довериш на същия източник ............... Галфоний, как разбра, че източника е същия, като е НЕНАЗОВАН бре?

#13 vanko 25.11.2015 в 14:56:21

Хахаха, Оби Уан малко ме изпревари! Пиша ти го отново, с молба да го прочетеш бавно и изразително, особено написаното с главни букви: Аз се позовавам на БТА, като евентуален достоверен източник на информация. НА КОГО СЕ ПОЗОВАВА БТА НЕ Е МОЯ РАБОТА. И отново! Бъди така добър да докажеш, че не си един жалък и пропаднал лъжец, и посочи как съм плюл "буквално до вчера" по САЩ.

#14 dedo adji 25.11.2015 в 15:00:45

Борисе, едно време руснаците свалиха не турски а американски самолет на стотици километри вътре в територията си. Американците не казаха нищо и замениха пилота срещу руски шпионин от висока класа. Сега турците свалят руски самолет, престоял секунди над тяхна територия. (ако изобщо е бил там) Не е симетрично. Все едно окръжният шампион по бокс да удари шамар на Пулев, като разчита, че зад гърба му са Кличко, Тайсън и Клей. Първата реакция е налице. Путин награждава летците още на другия ден. Което ще рече, че няма намерение да се извинява на шампиона от Горско Сливово. Войната е все още много малко вероятна, но хич не е невъзможна. Можем само да се надяваме, че на всички с пръст на копчето нервите ще издържат.

#15 TheRock 25.11.2015 в 15:06:51

Оби Уан, институцията!!! Но къде у тебе толкова акъл да го разбереш! А "ванку" съжалява че си го били изпреварил! Надбягване на глупаци, какво да ви прави човек!!!

Новините

Най-четените