Как "Владивосток" стана "Гамал Абдел Насър"

В политиката често има добри, лоши и по-лоши. С лошите правим бизнес, с добрите споделяме общи ценности, когато това не пречи на бизнеса ни, а с по-лошите изнудваме лошите, за да постигнем добра цена.

Кризата в Украйна и последвалите санкции попречиха на Франция да продаде на Русия двата са хеликоптеронаосача "Мистрал", но Франция реализира сделката с Египет. Европейският съюз меко казано не одобряваше и тази продажба, но дори и за Германия президентът на Египет Абдел Фатах ас Сиси,  е важен клиент.

В четвъртък на церемонията на пристанището в Сен Назер на устието на Лоара руската делегация не присъстваше. Точно преди 2 години Русия изпрати около 400 моряци, за да се обучат на корабите "Мистрал". Обучението беше част от сделката за двата хеликоптероносача "Мистрал". Украинската криза обаче преначерта параметрите на  продажбата. Франция върна парите на Русия и сключи сделка с Египет.

Така вместо руснаците, в Западна Франция пристигнаха египетският министър на отбраната Седки Собхи и неговите сътрудници, а флагът на Египет беше издигнат на хеликоптероносача, който след няколко дни ще отплава по Средиземно море към Северна Африка.

С тази продажба, Франция смени един спорен клиент с друг.

Сделката с Русия възлизаше на около 1,2 млрд. евро, но санкциите срещу Путин я направиха невъзможна. В края на септември беше обявена нова - с Египет - за около 950 млн. евро. Сега двата кораба носят имената на двама известни египтяни - "Владивосток" получи новото име "Гамал Абдел Насър", на втория президент на Египет, който национализира Суецкия канал.

Вторият кораб "Севастопол" ще бъде предаден на Египет през септември. Той ще носи името на убития египетски президент Ануар Садат, който сключи сепаративен мир с Израел.

Под договорите за хеликоптероносачите стои подписа на Абдел Фатах ас Сиси - човек, който е толкова критикуван, колкото и Путин, за нарушаването на човешките права и свободи. Ас Сиси свали през 2013 г. своя предшественик ислямист Мохамед Морси

Последваха размирици, в които полицаи и войници застреляха за няколко часа в Кайро около 800 участници в демонстрация в защита на Морси. ЕС реши, че спира всякакви оръжейните сделки с Египет.

12 от 28-те държави в ЕС обаче продължават да правят оръжеен бизнес с Египет сред които Франция и Германия.

Ако се чудите къде е България,

според последният доклад „Амнести интернешънъл" тя е доставила на Египет 10 500 автомати, 300 леко стрелкови оръжия и 21 картечни пистолети, което я поставя в челните места.

През март Европейският парламент отново поиска да се въведе по-строга забрана, но гласуваната резолюция няма задължителен характер.

В средата на април френският президент Франсоа Оланд направи първата си визита в Египет, за да договори детайлите по сделката за корабите. Същия уикенд с надеждата за нови оръжейни договори отпътува и делегация, начело с немския министър на отбраната Зигмар Габриел.

Заканите след Арабската Пролет, че Западният свят никога повече няма да подкрепя по безкритичен начин за отявления диктатори се оказа просто моментна емоция, което вече никой не помни и която избледнява пред заплахата от Ислямска държава.

Стигна се дотам Габриел да нарече ас Сиси "забележителният президент" - израз, който после, според пресаташето, му се оказа изваден от контекста.

"Забележителният" ас Сиси

е отговорен за пребиваването на 10 хиляди противници на режима в затвора. Наскоро Италия отзова посланика си за консултации заради 28 годишен италианец - докторант, открит мъртъв със следи от жестоко мъчение.

Джулио Реджени - докторантът към университета в Кембридж беше в Кайро за изследователска работа. По време на престоя си той пращаше на италианските медии материали за Египет, срещаше се с египетски опозиционери и проучваше работата на египетски синдикати.

На 25 януари италианецът изчезна безследно след среща със свой познат в Кайро. На 4 февруари тялото му със следи от мъчения по него беше открито в предградие на Кайро. Подозренията за убийството паднаха върху силовите структури в Египет, но египетските власти категорично отхвърлиха тези твърдения.

На този фон немското правителство гледа на Кайро като на гарант за стабилността в региона особено, след като в съседна Либия броят на войниците на Ислямска държава постоянно расте.

Този коз извади в четвъртък и египетският министър на отбраната Собхи при приемането на първия "Мистрал". "Сега имаме още повече възможности за борба с тероризма".

Колкото до Русия - тя не само си, че върна парите от сделката, но се надява да спечели и за в бъдеще, защото "Мистрал"-ите са проектирани да носят руски вертолети, които Москва е готова да продаде на Кайро.

Руснаците вече преговарят за доставката на палубни вертолети Ка-52К като сделката може да надхвърли 1 млрд. долара.  А заради поевтиняването на рублата се оказва, че Русия е получила двойно по-голяма компенсация от платената цена - 784,6 млн. евро.

Франция върна 1,163 млрд. евро, защото добави и допълнителните разходи на Русия за обучение на екипаж от 400 души, както и за оборудване, което не бе монтирано.

Новините

Най-четените