Естонската футболна федерация нападна остро ФИФА затова, че световната футболна централа е проспала сигналите за възможно уреждане на две контроли на национални отбори в Турция през февруари.
Интересното е, че сигналите за това са подадени две седмици преди самите мачове.
ФИФА обяви вчера, че започва дисциплинарно разследване срещу шест човека, които може да се окажат замесени в уреждането на мачовете Боливия - Латвия и Естония - България, които бяха играни на 9 февруари в Турция.
В двата мача паднаха 7 гола, всичките от дузпи, а две от дузпите бяха пребивани, след като първият път изпълнителят пропусна да вкара.
Вчера стана ясно, че на мача на Естония и България са били заложени 5 милиона евро - невероятна сума за такава скромна среща. Това е станало въпреки решението на един от големите британски букмейкъри да извади мача от тиража си, след като се е притеснил от няколко съмнителни залагания на големи суми на азиатския пазар.
"Съобщихме на ФИФА за нашите притеснения и съмнения на 27 януари - две седмици преди мача", обясни Михел Уиболехт от Естонската футболна асоциация пред The Independent.
Двамата мача на 9 февруари в Турция са организирани от базираната в Тайланд компания Footy Sports International, която е работила с лицензиран от ФИФА агент от Русия. Притесненията у естонците се появили, след като разбрали, че един от организаторите на мачовете - сингапурец по народност е свързан с човек, осъден за уреждане на футболни срещи.
Двата мача бяха играни един след друг в турския курорт Анталия, като Латвия победи Боливия с 2:1, а след това Естония и България завършиха 2:2. Засега няма предположения, че националните федерации на тези страни са участвали в евентуалното уговаряне на мачовете.
Уиболехт допълни: "Имахме информация, че може да има потенциални проблеми. В началото не беше нещо конкретно, но други федерации също имаха притеснения. Намекнаха ни, че може да има проблеми със съдиите. Това вече го приехме сериозно и събрахме много информация.
"Научихме, че съдиите за нашия мач имат квалификация да свирят само срещи в Трета унгарска дивизия. За мача на Латвия и Боливия знаехме, че съдиите са от Босна, но когато се запознахме с тях, те ни казаха, че са от Хърватска. Но имаха значки на ФИФА, обаче и досега не им знаем имената. За нас ситуацията имаше потенциал да се превърне в скандал с уреждане на мачове. От ФИФА ни посъветваха да не се отказваме от мвача, тъй като нямаше твърдо доказателство, заради което да се откажем. Вече бяхме подписали договор, че ще участваме в този мач."
След мачовете футболните федерации и на четирите държави помолиха ФИФА да разследва съмнителните според тях елементи в цялата тази история и световната футболна централа официално потвърди началото на свое разследване.
От ФИФА отказаха да съобщят имената на хората, които са разследвани, а все още няма и насрочена дата за представянето на случая пред дисциплинарната комисия на централата. През миналия месец Унгарската футболна федерация наказа тримата съдии, свирили мача България - Естония, че са поели този ангажимент без да имат право на това.
Съобщението на ФИФА идва само седмица, след като президентът на МОК Жак Рох предупреди, че уреждането на мачове е много сериозен проблем пред спорта в световен мащаб. Рох поиска координация на усилията в борбата с този проблем от страна на отделните държави.
От своя страна, Интерпол съобщи за серия операции срещу незаконните залагания в Далечния Изток, довели до арестуването на почти 7000 човека.
Предполага се, че на азиатския пазар незаконните залози са за около 500 милиарда долара, а най-активно те се упражняват в Китай, Малайзия, Виетнам, Сингапур и Тайланд.
От ФИФА заявиха, че предстои затягане на правилата относно назначаването на съдии и длъжностни лица за международните контроли. ФИФА ще иска имената на съдиите два месеца преди всеки мач и ще слага вето на съмнителните назначения.