Йордан Лечков за пореден път раздвижи въздуха в българския футбол с интересно изказване по телевизия "Ринг.бг", в което неусетно начерта правилните насоки на реформата в българския футбол. Според него след инцидента с нахлуването на агитката на ЦСКА на терена в Мездра първенството трябва да спре веднага до привеждането на стадионите в ред, след което да се поднови по системата пролет - есен.
Изказването на вицепрезидента на БФС на пръв поглед звучи като бисер или изцепка, защото буди редица въпроси като например как така ще се прекратява първенството без да е излъчен шампион и участници в евротурнирите.
Да приемем обаче, че футболният гений на Лечков, който той гордо демонстрираше по терените на САЩ през 1994 г., го е навестил и на управленско ниво, но както често се случва с гениите, е изпреварил времето си. Така че, ако си представим, че той беше направил същото изказване два месеца по-късно, нещата си идват на място.
И без друго изискванията на ФИФА във връзка със Световното първенство в ЮАР налагат всички национални шампионати да приключат до средата на май. Ако БФС вземе умното решение нашият да не се подновява, докато стадионите на елитните клубове не отговарят на всички изисквания, то до февруари или март 2011 г., когато би трябвало да започне първенство по системата пролет-есен има цели десет месеца.
Предимствата на промяната на цикъла от есен-пролет на пролет-есен всяка година стават по-очевидни с неподходящите за футбол атмосферни условия и безсмислието и дори вредният ефект върху отборите на тримесечната зимна пауза.
Така през есента в България ще гледаме главно истински европейски футбол, защото единствените официални мачове ще са на четирите ни участника в евротурнирите и европейските квалификации на националния отбор. За да не е твърде празен календарът, може през есента да се изиграят на наличните стадиони срещите от Купата на България, което ще донесе небивал интерес към този турнир.
Същевременно е ясно, че не всички 16 клуба от "А" група ще могат да оправят стадионите си дори за 10 месеца поради безпаричие. Наивно е да се очаква, че ще се стигне до някакво чудо по турски модел във футбола ни и държавата в условия на криза ще инвестира в съоръженията.
При твърдо спазвани критерии за лицензиране обаче елитната ни група ще се намали по естествен път и ще останат десетина клуба с наистина добри, отговарящи на всички съвременни критерии за качество на терена, комфорт и безопасност стадиони.
С намаления състав на групата двайсет мача могат да се изиграят за четири месеца до края на юни и отново да имаме шампион и участници в европейските турнири.
След като вече сме направили този пролетно-есенен опит, ще проличи дали така е по-добре или първенството да се върне към старата система още същата година!