Това лято бе изключително противоречиво за Барселона във всяко едно отношение.
Отборът проведе силна подготовка и спечели приятелския турнир International Champions Cup (ICC), като в последния мач дори победи Реал Мадрид с 3:2.
После обаче се разигра драмата с Неймар, която обърка напълно сметките на Ернесто Валверде. Треньорът загуби основен играч в схемата си, а клубът не реагира навреме, за да му осигури заместник.
Да не забравяме, че ръководството на клуба се провали с всички други трансферни цели това лято, с изключение на Дембеле (по-добре късно, отколкото никога), а и с преговорите за нови договори на основни играчи - в Каталуния не са го забравили и в момента се събират подписи за вот на недоверие срещу президента Бартомеу.
А и шокът от раздялата с бразилеца, самата идея, че някой би искал да напусне тима на Барса, съсипа настроението в съблекалнята и нанесе сериозен удар по отборния дух.
Така само няколко дена по-късно, срещу същия този Реал Мадрид, каталунците допуснаха две тежки поражения - отборът определено бе в криза, в нокаут, или както предпочитате да го наречете.
Но кризата в Барселона изчезна така внезапно, както се и появи.
Още в първия мач от Ла Лига Меси пое диригентската палка и изведе тима до лесен успех над Бетис с 2:0. Последва същият резултат и над Алавес.
Първото по-сериозно предизвикателство в Испания бе дербито за Каталуния с Еспаньол, което не веднъж се е оказвало ключово за "блаугранас" в борбата за титлата. Въпреки разликата в класите Барселона рядко побеждава с подобна резултат градския си съперник, но при последното 5:0 Меси и компания бяха просто неудържими.
Мнозина пренебрегнаха посланието, защото „срещу Еспаньол е лесно". Истинският смисъл на разгромният успех в дербито обаче не бе резултатът, а играта на Барселона, която напомни за най-силните години на клуба при Гуардиола и Луис Енрике.
Всъщност, след като загуби тризъбеца си, Валверде промени напълно схемата и върна Меси в любимата му позиция като скрита деветка - тази, при която аржентинецът бележи най-много голове.
Лео пък отвърна с неподозирани лидерски качества, показвайки, че вече е по-зрял като играч и може да дърпа отбора напред, дори в най-трудните моменти.
Истинският тест трябваше да е Ювентус - отборът, който изхвърли Барса от Шампионската лига миналата година след 3:0 в Италия. След това каталунците не бяха способни на нов фамозен обрат, като онзи срещу ПСЖ.
Да речем, че срещу Еспаньол е било лесно, тогава Юве вече е "друга ракия".
И именно срещу Буфон и компания тимът на Барса показа, че когато играе по този начин, трудно може да бъде спрян. Равносметката е 3:0 и видима разлика в класите между двата отбора. Да, Ювентус бе без някои основни играчи, но си остава шампион на Италия и финалист от миналото издание на ШЛ.
А пък Меси най-сетне успя да преодолее и Буфон - при това на два пъти, като дори не му позволи да помръдне.
„Ла пулга" е просто неудържим от началото на сезона и всички суперлативи няма да стигнат, за да опишем значението му за играта на Барселона. Меси очевидно е решен да бъде в топ форма за Мондиал 2018 - остава само да класира и националния си отбор на световното в Русия.
В момент, когато всички бяха отписали този тим на каталунците той реагира като ужилен и възкръсна, готов да мачка противниците с познатия си тотален футбол - висока преса, спокойно изнасяне на топката, бързи подавания с едно докосване, светкавични атаки сякаш от нищото и всичко това е канализирано чрез магията на аржентинския феномен.
От четирите мача след Суперкупата на Испания отборът натрупа само победи и отбеляза 12 гола, без да допусне нито един - тук трябва да отдадем заслуженото и на Валверде, макар защитата му още да е много далеч от определението за непробиваема.
Лятото в Барселона мина под марката Неймар, но него вече го няма и тимът показа, че е готов да продължи напред, демонстрирайки най-добрия си футбол. Направи го срещу съперници от различна класа и с различен стил на игра.
Затова нека не говорим повече за криза в състава на Барселона - такава може и да има на ръководно ниво, но на терена Меси и компания са просто неудържими.